E-ticaret Dolandırıcılığı: Nedir ve Çevrimiçi Satıcılar Bunu Nasıl Önleyebilir?

05.10.2021
1.473
E-ticaret Dolandırıcılığı: Nedir ve Çevrimiçi Satıcılar Bunu Nasıl Önleyebilir?

E-ticaret Dolandırıcılığı: Nedir ve Çevrimiçi Satıcılar Bunu Nasıl Önleyebilir?

Her büyük sistemin, dolandırıcıların insanları paraları için kandırmak için hileli yollar buldukları boşlukları olmalıdır. Ve e-ticaret, bu yılın sonuna kadar 2.779 trilyon dolara varan satış büyümesi öngörüsüyle kesinlikle çevrimiçi işletmelerdeki en büyük pazarlardan biri.

Ne yazık ki, durdurulamayan artan rakamlar sadece geliri değil, aynı zamanda kayıp ve dolandırıcılığı da gösteriyor. Her zaman iyi rakamları söylemeye devam edemeyiz. Sihirli bir değnekle e-ticaretin sürekli kayıpları önlenmezse, 2022 yılına kadar 12 milyar doları bulacak.

Çevrimiçi tüccarların çevrimiçi mağazalarında 200 binin üzerinde sayıyla uğraşmak zorunda oldukları aylık dolandırıcılık saldırıları. E-Ticaret işletmeleri büyüdükçe, dolandırıcılık fırsatları arayan siber suçluların sayısının da arttığını öğrendik. Ama merak etmeyin, bu konuda arkanızdayız.

Peki, çevrimiçi mağazanızı e-ticaret dolandırıcılığından nasıl koruyacaksınız? Tam kavrayarak.

Bugünün blogu şunları tartışacak:

 • E-ticaret dolandırıcılığı nedir?
 • E-ticaret dolandırıcılığının türleri nelerdir?
 • E-ticaret dolandırıcılığı nasıl önlenir? 

Tanımla başlayalım…

E-Ticaret Dolandırıcılığı Nedir?

e-Ticaret dolandırıcılığı, bir çevrimiçi mağazada finansal işlemler sürecinde gerçekleşen cezai aldatmacadır. Bunu kim yaparsa yapsın, genellikle ürün veya hizmet için gerçekten ödeme yapmadan bir satın alma işleminden kurtulmayı amaçlar.

Bu yüzden ödeme dolandırıcılığı deniyor. Ödemenin kabul edildiğine dair sistemi aldattığı için, kabul edilmemiştir. Bu da karşılığında tüccarın mali durumunu olumsuz etkiler.

e-Ticaret, yalnızca internete dayalı olarak yürütülen sınırsız finansal işlemleri içerir, temelde herkes dolandırılabilir.

Bu nedenle, mağazalar, insanları kendileriyle ilgilenmeye ve kredi detayları konusunda onlara güvenmeye teşvik etmek için orijinalliklerini geliştirmek ve sürece insani yönlerini göstermek için çok çalışıyorlar.

E-ticaret Dolandırıcılığının Türleri Nelerdir?

 • Dostça dolandırıcılık.
 • Geri ödeme dolandırıcılığı.
 • Kart testi dolandırıcılığı.
 • Müdahale sahtekarlığı.
 • Hesap devralma.
 • üçgenleme.

Doktorlar hep der ki; hastalığınızı öğrendikten sonra, onu iyileştirmenin ilk adımını atmış olursunuz. Aynı şey e-ticaret dolandırıcılığı için de geçerli. Anlamını, türlerini ve kaynaklarını öğrendikten sonra, e-ticaret sahtekarlığını nasıl önleyeceğinizi öğreneceksiniz.

Her türü aşağıda ayrıntılı olarak açıklıyoruz:

Bahsedilen rakamlar dikkate alındığında, e-ticaret sahtekarlığını önlemek için bugünden daha iyi bir başlangıç ​​zamanı olamaz. Günümüzde çevrimiçi tüccarların, şüpheleri tespit eden ve sistemlerine girmeden önce önleyen yönetim sistemlerini kullanmaya başlaması hayati önem taşımaktadır.

1. Dostça Dolandırıcılık

Dostça dolandırıcılık, bir müşterinin sahte bir hataya dayalı olarak geri ödeme talep etmesidir. Bazen şirketler sahte nedenlerle, bazen ücretsiz bir ürün iadesi gönderir ve bazen dolandırıcı bile parasını geri alır ve ürün veya hizmeti elinde tutar.

Örneğin; deneyimli bir dolandırıcı bir ürün satın alır ve onu hiç almadığını iddia eder.

Başka bir versiyonda, siparişi iptal ettiğini ancak geri ödeme almadığını iddia ediyor. Bu gibi durumlarda şirket, sırf marka imajını korumak için yalan söylediğini bilse bile dolandırıcıyı tatmin etmek zorundadır.

2. Alternatif Geri Ödeme Dolandırıcılığı

Bu tür bir e-ticaret dolandırıcılığı, çalıntı kartla bir ürün için fazla ödeme yapılması ve ardından alternatif bir yöntemle para iadesi istenmesi temelinde oluşturulur. Dolandırıcı bu yöntemde ancak mağazayı kredi kartının kapalı olduğuna ikna ederek başarılı olur.

3. Kart Testi Dolandırıcılığı

Kart kırma olarak da adlandırılan, 2017 yılında e-ticaret dolandırıcılıklarının %16’sını oluşturan yaygın olarak kullanılan bir numaradır.

Bir siber suçlu, çalınan çok sayıda kredi kartı numarasına sahip olabilir, ancak hangisinin işe yarayacağını bilemez, bu nedenle her bir kredi kartı numarasını test etmek ve biri çalışana kadar sınırlamak için biraz para harcar. Bu gerçekleştiğinde, bir adım atıyor ve daha büyük satın alımları tamamlıyor.

4. Müdahale Dolandırıcılığı

Durdurma sahtekarlığı, ortadaki bir siparişi yakalamayı ve adresi değiştirmeyi amaçlar, böylece sahtekar, gerçek alıcı yerine ürünleri alır. Sadece kredi kartı bilgileri çalıntı bir kartla eşleşirse gerçekleşebilir.

Suçlu, teslimatta hilesini oynamak için sipariş verilene kadar bekler, teslimat adresini kendi adresiyle değiştirmek için müşteri desteğiyle iletişime geçer.

Her şey asıl ödeme gönderilirken gerçekleşir ve alıcı ve mağaza daha sonra bir sahtekarlığın gerçekleştiğini keşfettikçe, dolandırıcı malları zaten almış ve kaçmış olacaktır.

5. Hesap Devralma Dolandırıcılığı

Böyle bir yöntem hacklemeye çok benziyor ama bu durumda dolandırıcı aslında ihtiyaç duyduğu tüm hesap bilgilerine, kimliğine ve dark web’den satın aldığı şifreye sahip.

Bunu yaparak, çalınan bilgiler ona uygun gördüğü şekilde para satın alma ve çekme olanağı verir. Siber suçlu yakalanmadan hemen önce mağazanızdan bir satın alma işlemi yapmaya karar verirse, bu durum işletmenizin itibarını büyük ölçüde etkileyebilir.

6. Üçgenleme Sahtekarlığı

Bir sebepten dolayı üçgenleme denir. Siber suçlu, masum müşteri ve sahte bir çevrimiçi mağaza olmak üzere üç bölümden oluşur ve uzun bir süre boyunca entrika ve entrikalarla birlikte. O nasıl?

Bu, e-ticaret mağazalarının arkasındaki tüm fikrin itibarını etkiler. ExpandCart, bir e-ticaret etkinleştirme platformunda bir vitrin oluşturduğundan ve rekabetçi fiyatlarla pazarlamaya başladığı için.

Kredi kartı bilgilerine ne olacağı hakkında hiçbir fikri olmayan yasal alıcıları cezbetmek.

Bununla birlikte, tüccarların çevrimiçi mağazalarını bizimle oluşturmaları için kapsamlı bir tanımlama sürecimiz olduğundan, ExpandCart’ta böyle bir dolandırıcılık türünün gerçekleşmesi neredeyse imkansızdır.

E-ticaret Dolandırıcılığını Önleme: Nasıl?

 • SSL sertifikalarını kullanın
 • Sosyal medya girişlerini kullanın
 • IP adresleri gibi kimlik verilerini toplayın
 • Fatura ve gönderim adreslerini karşılaştırın
 • Etkisiz dolandırıcılık filtrelerini kaldırın
 • Her ülkenin risk faktörlerini inceleyin

Sosyal Medya Girişlerini Kullan

İlk ve en uygun adım, web sitenizde sosyal medya girişlerini kullanmaya başlamaktır. Bu, müşterinin kimliğini doğrudan doğrulamanın kolay bir yoludur. Bu tür e-ticaret dolandırıcılık önleme tekniği, ExpandCart’ta oluşturulan her çevrimiçi mağazada uygulanmaktadır.

Kolay oturum açma özelliği sayesinde hem müşteriler hem de kimlik doğrulama ve mağaza sahtekarlığını önleme açısından satıcılar için uygundur.

Tanımlayıcı Verileri Toplayın

Dijital iş tamamen veri toplamakla ilgilidir, veri toplamaya güvenmeden başarılı bir iş yürütemezsiniz. Görünüşe göre birçok yönden faydalı oluyor, bunlardan biri mağazanızın dolandırıcılık yapmasını engellemek.

IP adresleri, e-postalar, yaş ve ad, gönderim ve fatura adresleri gibi verileri toplayın ve bizi onun verileriyle ilişkilendirebilecek gelecekteki olağandışı davranışları belirlemek için bunları müşterinizle ilişkilendirin.

Adresleri Karşılaştır

E-Ticaret mağazalarındaki anormal etkinlikleri saptamanın yaygın olarak kullanılan bir başka yolu da gönderim ve fatura adreslerini toplamak ve karşılaştırmaktır. Çoğu dolandırıcı, gerçek faturalandırmanın gerçekleştiği gerçek yerden çok daha uzaktadır.

ABD’de bir adresle faturalandırılan ve Meksika’ya gönderilmek üzere gönderilen bir sipariş, bir dolandırıcılık eyleminin göstergesi olabilir. Bu durumda müşteriyi arayıp teslimattan emin olmanız gerekebilir.

Etkisiz Dolandırıcılık Filtrelerini Kaldırın

AVS filtrelerinin yabancı dolandırıcıları tespit etmede yetersiz olduğu kanıtlanmıştır. Bu tür filtreler, uluslararası bankalar tarafından uygulanmaya dayanır, ancak bazı bankalar bunları kullanmaz ve bu nedenle, yasal müşterilere ve dolandırıcılara, banka bilgilerinin reddedilmesi yoluyla aynı şekilde muamele edilir.

Bu nedenle, yanlış reddetmeler elde edersiniz ve bu hata nedeniyle müşteri kaybetmenize neden olabilirsiniz.

Bu tür etkisiz filtreleri kaldırmaya çalışın, ancak mağazanızı e-ticaret sahtekarlıklarından korumak için işlemleri onaylamak ve müşteri davranışlarını belirlemek ve analiz etmek için bu makalede bahsedilen tüm diğer yöntemleri kullandığınızdan emin olun.

Risk Faktörlerini Anlayın

Yüksek risk oranına sahip bazı ülkeler şüphe uyandırsa da, orada gerçekleşen tüm işlemler siber suç planlarını göstermemelidir. Bu nedenle, tıpkı gerçek dolandırıcılık gibi işinize zarar verebilecek yanlış reddedilen işlemleri sınırlamaya dikkat etmelisiniz.

Her ülkenin risk faktörlerini anlayarak ve kişisel koşulları, ekonomik koşulları ve toplumsal beklentileri göz önünde bulundurarak her uluslararası işlemin riskini değerlendirerek bundan kaçının.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.