e-Ticaret Pazarlaması: 12 Uygulanabilir Strateji

26.10.2021
1.451
e-Ticaret Pazarlaması: 12 Uygulanabilir Strateji

e-Ticaret Pazarlaması: 12 Uygulanabilir Strateji

E-Ticaret son on yılda istikrarlı bir şekilde büyürken, son yıllarda çevrimiçi perakende sektöründe yoğun bir hızlı genişleme yaşandı. COVID-19 salgını, e-ticaretin büyüme yörüngesini yoğun bir şekilde destekledi, ancak çevrimiçi alışverişe yönelik baskıyı, giderek daha küresel, erişilebilir, mobil odaklı bir ekonomi tarafından yönlendiriliyor olarak da adlandırabiliriz.

Bu, giderek daha rekabetçi bir pazarda rekabet etmeye çalışan çevrimiçi perakendeciler için bahislerin hiç bu kadar yüksek olmadığı anlamına geliyor.

Bugün, bir e-ticaret işletmesinde başarılı olmak için bütünsel bir e-ticaret pazarlama planı bir zorunluluktur. Bu makalede, markanızı en iyi nasıl oluşturacağınızı, satışları artıracağınızı ve işinizi büyüteceğinizi öğrenebilmeniz için çevrimiçi perakende satış pazarlamasının temellerini açıkladık.

Markanızı oluşturmak için e-ticaretten yararlanmaya hazırsanız, kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturun . Bir site kurduktan sonra, bu makaleyi, müşterilere ulaşmanıza, dönüşümleri artırmanıza ve başarılı bir e-Ticaret işi kurmanıza yardımcı olacak yerleşik e-Ticaret pazarlama araçlarını, özelliklerini ve entegrasyonlarını keşfetmek için bir kılavuz olarak kullanın.

E-ticaret pazarlaması nedir?

e-Ticaret pazarlaması, işletmenizin trafiği çevrimiçi mağazanıza yönlendirmek ve dönüştürmek için kullanabileceği tüm çevrimiçi ve çevrimdışı promosyon faaliyetlerinin bir birleşimidir . Genel olarak pazarlamaya çok benzer, başarılı e-ticaret pazarlama stratejileri, belirli bir alıcı kişisi için hedeflenen çeşitli kanalları ve taktikleri içerir .

e-Ticaret pazarlaması, pazarlama içeriği ve markanın kendisi dahil olmak üzere çeşitli ürünlerin tanıtımını destekler. Aslında birçok başarılı işletme, uzman marka ve pazarlama varlıklarını kazançlı, her zaman yeşil kalan gelir akışlarına dönüştürebilir.

Düşünceli bir e-ticaret stratejisinin faydaları

Herhangi bir pazarlama stratejisi oluşturmanın planlama ve hazırlık gerektirdiği doğru olsa da, bu faaliyetlerden elde edilen kazanımlar buna değer. Aşağıdakileri yapmak için kasıtlı bir e-ticaret pazarlama planı oluşturun:

  • Kaynak tahsisinizi optimize ederek paradan tasarruf edin
  • YG’nizi iyileştirin
  • Müşterilerinizi daha iyi anlayın
  • Pazarı ve rakiplerinizi değerlendirin
  • İş büyümesine yaklaşımınızı geliştirin

Bir e-ticaret pazarlama stratejisi, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak gerçekleşen etkinlikler dahil olmak üzere çevrimiçi mağazanızı tanıtan tüm pazarlama etkinliklerini içerir. Dijital pazarlama, yalnızca çevrimiçi olarak gerçekleşen kapsamlı bir e-Ticaret pazarlama stratejisinin özelliklerini tanımlar. Dijital pazarlama ve e-Ticaret pazarlaması arasındaki faaliyetlerdeki önemli örtüşme nedeniyle, ikisi bir ve aynı gibi görünebilir, ancak önemli farklılıklar vardır.

Dijital pazarlama ve e-ticaret pazarlaması arasındaki fark

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, çevrimiçi olarak gerçekleşen veya pazarlama hedeflerini yönlendirmek için bağlantılı teknolojileri kullanan tüm promosyon faaliyetlerini ifade eder. Dijital pazarlamanın yaygın biçimleri, sosyal medyanın, arama motorlarının ve görüntülü reklamcılığın kullanımını içerir.

E-ticaret pazarlaması nedir?

e-Ticaret pazarlaması, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı mağazanızın büyümesini sağlamak için üstlendiğiniz tüm promosyon faaliyetlerini ifade eder. Doğal olarak, dijital pazarlama, e-ticaret pazarlamasının önemli ve güçlü bir yönü olabilir. Ancak, dijital pazarlamanın tüm yönleri, e-ticaret pazarlama stratejiniz için mutlaka geçerli olmayacaktır. Örneğin, topluluk kahve kavurucuları gibi hiper yerel pazarlara sahip birçok işletme, pazarlamalarındaki en yüksek yatırım getirisinin dijital pazarlamaya yapılan yoğun yatırımlardan ziyade çevrimdışı pazarlama ve topluluk ortaklıklarından geldiğini görebilir.

Dijital pazarlamanın genel stratejinize nasıl uyacağını anlamanız için işletmenizi ve büyüme hedeflerinizi anlamak önemlidir.

Bir e-ticaret pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur

Dalış yapmadan ve e-Ticaret pazarlama varlığınızı oluşturmaya başlamadan önce küçük bir ödev yapmakta fayda var. Aşağıda, reklamcılık ihtiyaçlarınız konusunda net olmanız için üzerinde çalışılması gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

01. E-Ticaret e-posta pazarlamanızı geliştirin ve geliştirin

E-Ticaret için e-posta pazarlaması , kayıtlar, katılımlar veya satışlar gibi işletmeniz için dönüşüm olaylarını yönlendirmek için bir kanal olarak e-postanın geliştirilmesi, yürütülmesi ve analizinin tüm yönlerini içerir. Sezgisel kayıt yerleşimi ve ilk siparişte indirim, ücretsiz kargo ve özel fırsatlar gibi teşviklerle kolayca bir e-posta listesi oluşturun.

E-posta pazarlaması, sağlam bir müşteri dönüşüm hunisinin önemli bir bileşenidir ve başarılı e-ticaret dijital pazarlaması için gereklidir. Ayrıca geliri artırmak için güçlü bir araçtır.

02. Sosyal medya pazarlaması ile müşterilerle bulundukları yerde tanışın

Sosyal medya pazarlaması (SMM), Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Pinterest, TikTok ve daha fazlası gibi sosyal ağlarda yapılan tanıtım etkinliklerinin toplamıdır. Bu faaliyetler ücretli veya organik olabilir ve genellikle içerik pazarlaması, topluluk oluşturma, müşteri hizmetleri, reklamcılık ve doğrudan satışın bir karışımını içerir.

E-Ticaret işinizi sosyal medyada temsil etmek, kârlılığınız için önemli avantajlar sağlayabilir.

03. SEO’ya Öncelik Verin

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), alan adınızı yalnızca arama motorları için görünür kılmakla kalmayıp aynı zamanda arama sonuçları oluştururken onlar tarafından tercih edilmesini sağlamak için web sitenizin yapısını ve içeriğini oluşturma, uyarlama ve geliştirme sürecidir. 

04. İlgi çekici içerik oluşturun

İçerik pazarlaması, tıklamalar, kayıtlar, indirmeler ve hatta satışlar dahil olmak üzere dönüşümleri artırmak için geliştirdiğiniz tüm reklam öğelerini içerir. İçerik türleri, kopyalama, biçimlendirme, resimler, videolar ve yukarıdakilerin tümünün kombinasyonlarını içerir. İçerik pazarlaması genellikle organik (ücretsiz) eylemleri yönlendirmeye odaklanır, ancak ücretli kampanyalarda dönüşüm hunisinin üst kısmındaki dönüşümleri sağlamak için de ikna edici bir varlık olabilir.

05. Yeniden pazarlama ile daha fazlasını dönüştürün

Yeniden pazarlama veya yeniden hedefleme, reklam kampanyalarını belirli, potansiyel alıcılara önceki internet davranışlarına göre odaklayan bir pazarlama stratejisidir.

Bu yaklaşım bariz nedenlerle iyi çalışır. Reklam harcamanızı daha önce reklamlarınızı tıklayan alıcılara odaklayabilirseniz, bu trafiğin müşterilere dönüşme olasılığı daha genel bir hedef kitleye göre daha yüksektir.

06. Elde tutma pazarlaması ile mevcut müşterileri elinizde tutun

Elde tutma pazarlaması, etkileşimde bulunduğunuz müşterileri elde tutmakla ilgilidir. Bu, aktif alıcılarla bağlantı kurmayı veya bir süredir görmedikleriniz ile yeniden etkileşim kurmayı içerebilir.

07. Etkileyici pazarlama ile güvenden yararlanın

Etkileyici pazarlama, markanızı veya ürünlerinizi söz konusu etkinin kitlesiyle paylaşmak için işletmeniz ve düşünce liderleri arasındaki ortak tanıtım faaliyetlerini ifade eder. Gruplar arasında bir miktar örtüşme olsa da, etkileyiciler bağlı kuruluşlardan farklıdır çünkü genellikle satışları zorlamak yerine içerik oluşturma ve belirli bir alanda liderliğe odaklanırlar. Etkileyen bir ilişki aracılığıyla, işletmeniz, etkileyicinin takipçileriyle oluşturduğu güvenden yararlanabilir.

08. Bağlı kuruluş ve tavsiye pazarlamasıyla ağızdan ağza çekiş elde edin

Bağlı kuruluş pazarlaması, sizin adınıza pazarlama yapan ve bir ödül veya komisyon karşılığında sitenize trafik (ve satışlar) çeken herhangi bir iş ortağı anlamına gelir.

Yönlendirme pazarlaması benzerdir, ancak genellikle yönlendirme yapan kişiler ilgili bir işletme değil, ürününüzü sosyal ağlarına öneren mevcut müşterilerdir.

09. Akıllı reklam kampanyalarını keşfedin

Dijital reklam kampanyaları, bir e-ticaret pazarlama stratejisi için güçlü bir destek olabilir. Ayrıca, reklamcılık neredeyse her kanalda kullanılabildiği için son derece çok yönlüdür. Dikkatli bir şekilde yapıldığında, ürünlerinizi potansiyel müşterilerin önüne çıkarmak için olağanüstü bir araç olabilir.

10. Sosyal kanıta yatırım yapın

Sosyal kanıt, insanların belirli bir durum için beklenen veya doğru davranışı yansıtan eylem ve davranışları üstlenecekleri bir olgudur. Temel olarak, başkalarının bir şeyden daha fazlasını yaptığını görürsek, yaptıklarını daha kabul edilebilir ve doğru olarak algılama eğilimindeyiz. Pazarlamada genellikle incelemelerin, yorumların ve etkileşimlerin etkisi olarak tezahür ettiğini görüyoruz.

11. SMS pazarlamayı deneyin

SMS pazarlaması, potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak, onları takip etmek ve satışları artırmak için metin mesajlarının kullanımını içerir.

12. Yerel pazarlama ile etkileşim kurun

E-Ticaret çevrimiçi gerçekleştiği için tüm e-ticaret pazarlamasının da internette gerçekleştiğini düşünmek cazip gelebilir. Tamamen web tabanlı bir pazarlama stratejisine sahip olmanız kesinlikle mümkün olsa da, bazı analog yaklaşımların faydalı olduğu durumlar vardır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.