Bir E-Ticaret Deposu Seçerken Hatırlanması Gereken Önemli İpuçları

24.08.2021
1.484
Bir E-Ticaret Deposu Seçerken Hatırlanması Gereken Önemli İpuçları

Bir E-Ticaret Deposu Seçerken Hatırlanması Gereken Önemli İpuçları

Bir e-ticaret mağazası kurmanın zorluğu ve heyecanında önemli bir şeyi unutuyor musunuz? Sadece en önemli hususu, yani herhangi bir e-ticaret şirketinin kalbi olan ve kârlılığınızda büyük bir fark yaratabilecek olan Depolamayı unutmamanızı dileriz. İyi bir depo ve envanter yönetim sistemi, müşteri taleplerinizi aynı anda karşılarken büyük miktarda tasarruf etmenizi sağlayabilir. Eh, hepimiz iyi bir deponun e-ticaret işinize sonsuz faydaları olduğunu biliyoruz, ancak soru ‘İyi bir e-ticaret mağazasını nasıl seçebiliriz’. Eh, nihai çözümle buradayız.

“Bir e-ticaret deposu, yalnızca mallarınızı depolamak için kullanılan bir yerden çok daha fazlasıdır. Mallarınızı güvende tutan ve hareketlerini takip etmenize yardımcı olan bir yerdir.”

Bir Depo seçerken her e-ticaret tüccarının akılda tutması gereken faktörler!

1. Konum yakınlığı

Tüketicilerinizden uzak bir depoya sahip olmanın hiçbir faydası yoktur, çünkü çok büyük seyahat maliyetleri ve zaman alacaktır ve bu da sonunda müşterilerinizi memnun etmeyecektir. Ancak diğer taraftan müşterilerinize yakın bir depo seçmek seyahat maliyetlerinizi ve zamanınızı azaltabilir. Bu şekilde müşterilerinizi mutlu edebilirsiniz. Bir depo seçmeden önce ilk adımınız, hizmet vermeyi düşündüğünüz bölgeleri tam olarak belirleyerek tüketici tabanınızı belirlemek olmalıdır.

Hızlı İpucu: Bir depo seçme sürecinde, mallarınız için önemli ön koşullara sahip olduğundan emin olmalısınız.

2. SKU sayısı

Depolar sadece malları depolamakla kalmaz, aynı zamanda stok kalemlerini takip etme, yeterli depolamayı tahmin etme ve depolama ücretlerini hesaplama gibi işlevlerle de bize hizmet eder. Peki, bu işlevler Stok Tutma Birimleri tarafından tamamlanır. Bu, stok seviyelerini kolayca belirleyebildikleri için çeşitli ve çeşitli ürünlerle uğraşan şirketler için nihai çözümdür. Fazla ödeme yapmak zorunda kalmazlar ve envanterlerini hızlı ve verimli bir şekilde devredebilirler. Büyük şirketlerin depolarında çok sayıda SKU bulunur ve bu, sorunsuz operasyonlarının ana nedenidir. Bu nedenle herhangi bir depo seçmeden önce SKU sayısını görmelisiniz.

Hızlı ipucu: Büyük SKU’larınız ve yavaş devir oranlarınız varsa, bağımsız depolama sizin için uygun maliyetli bir çözüm olacaktır.

3. İleri teknolojinin entegrasyonu

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte depo operasyonları her geçen gün büyük ölçüde gelişmektedir. Daha hızlı üretim süreleri, daha az işleme hatası riski, daha iyi envanter yönetimi ve daha pek çok avantaj sağlar. Bu, daha sorunsuz operasyonlar elde etmek için bir deponun en iyi ve ileri teknoloji ile entegre edilmesi gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Pick by Vision, drone’lar elektronik veri alışverişi vb. gibi ileri teknoloji tarafından yönlendirilen gelişmiş hizmetler, bu günlerde depolarda bir zorunluluktur.

Hızlı ipucu: Yazılımlar daha ucuzdur ve size otomatik çözümlerden daha iyi bir yatırım oranı sunar.

4. İş Gücünün Bulunması

Deponuzun fiziki alanı, kendisine meyilli daha birçok faktöre sahip olduğu için sadece bir konum değildir. Önemli faktörlerden biri işgücünün mevcudiyetidir. Eh, işgücü sadece çalışmaya istekli insanlar değil, doğru fiyata çalışmaya istekli yeterli becerilere sahip insanlardır. İş gücü ihtiyaçlarınızı önceden belirlemek daha iyidir. Bunu, eğitim düzeyleri ve ortalama gelirleri hakkında bilgi toplayarak bölgenin demografisini araştırarak yapabilirsiniz. İşiniz, doğru işgücü grubunu işe almakla bitmez, çünkü onları iyi anlamanız bile gerekir, çünkü bu, ciro oranlarınızı, çalışanların elde tutulmasını ve üretkenliğinizi etkiler.

5. Esneklik ve uzun ömür

Uzun vadeli düşünmek ve deponuzun potansiyelini anlamak çok önemlidir. Bunun için şirketinizin gelecekteki büyümesini analiz etmelisiniz. Örneğin, önümüzdeki yıllarda genişleme için yer olduğunu düşünüyorsanız, deponuz değişime uyum sağlayacak ve büyümeye uyum sağlayacak kadar esnek olmalıdır. 

6. İade Yönetimi

Bir e-ticaret işi yürütüyorsanız, iadelerin bu işin hayati bir parçası olduğunu zaten biliyorsunuzdur. İnsanların beklentilerini karşılamayan ürünleri sonradan iade etmeleri normal olduğu için iadeleri başarılı bir şekilde yönetmek çok önemlidir. İade yönetimini verimli bir şekilde yürütmek için, deponuz, mallar depoya geri geldiğinde iade sürecini verimli bir şekilde ele alacak tüm işlevlere sahip olmalıdır. Deponun, daha az bloke edilmiş envanterle sonuçlanacak şekilde, içeriye hızlı bir geri dönüş için iade edilen stoğu uygun şekilde yenilemesi gerekir. Ayrıca zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.