Amazon Marka Analizi: Rakip Dönüşüm Oranlarını Alın

06.05.2022
996
Amazon Marka Analizi: Rakip Dönüşüm Oranlarını Alın

Amazon Marka Analizi: Rakip Dönüşüm Oranlarını Alın

Amazon Marka Analizi: Rakip Dönüşüm Oranlarını Alın

Amazon Marka Analizi: Rakip Dönüşüm Oranlarını Alın Aşağıdakileri düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Her arama terimi için en iyi rakibinizin ürünlerinin organik Amazon dönüşüm oranlarını bilseydiniz ne yapardınız ?

  • Amazon ürün araştırması – Devrim niteliğinde fırsatlar
  • Listeleme optimizasyonu – En iyi dönüşüm sağlayan listelerden öğrenin
  • SEO stratejisi – En iyi dönüşüm sağlayan arama terimlerine odaklanın

1. Amazon Arama Terimi Raporu

Amazon Brand Analytics’teki Amazon Arama Terimi Raporu, Amazon arama terimleri ve Amazon arama hacmi (mutlak hacim değil, göreceli bir sıralama) hakkında veri sağlar. Bu makalenin amacı doğrultusunda, en çok ilgilendiğimiz metrikler şunlardır:

  • Her arama terimi için en çok tıklanan 3 ASIN .
  • Her ASIN için paylaşıma tıklayın
  • Her ASIN için dönüşüm payı

Belirli bir arama terimini arayabilirsiniz ve rapor, seçilen zaman çerçevesi içinde o arama terimi için en çok tıklanan 3 ASIN’i size gösterecektir.

Alternatif olarak, bir ASIN’i de arayabilirsiniz ve rapor, ASIN’in tıklanan ilk 3 arasında olduğu tüm arama terimlerini gösterecektir.

2. Pazar Sepeti Analizi

Amazon Brand Analytics’teki bu raporla, çapraz satış ve paketleme fırsatlarını belirlemek için müşterilerinizin hangi ürünleri birlikte satın aldığını görün.

3. Ürün Karşılaştırma ve Alternatif Satın Alma Davranışı

Amazon Brand Analytics’teki bu raporla, Amazon müşterilerinin ürünlerinizle başka hangi ürünleri karşılaştırdığını (görüntülediğini) görün.

Açıkçası, bu bilgiler pazar araştırması, SEO ve PPC stratejisi için paha biçilmezdir. Ama sürekli bahsettiğimiz rakibin dönüşüm oranı nerede?

Amazon Marka Analizi: Dönüşüm Payı

Dönüşüm Payı, seçilen zaman diliminde söz konusu arama teriminden kaynaklanan toplam dönüşümlere kıyasla ürünün elde ettiği dönüşümlerin yüzdesidir .

Dönüşüm Paylaşımını Tıklama Paylaşımına Böldüğümüzde Ne Olur?

Artık tanımları bildiğinize göre, dönüşüm payı ve tıklama payını kullanarak dönüşüm oranları hakkında neler öğrenebileceğinizi görelim . Aşağıdaki hesaplamaya bir göz atın:

Son adım, ASIN dönüşüm oranının, bu arama terimi için ortalama dönüşüm oranından X kat daha yüksek (veya daha düşük) olduğunu gösterir.

Amazon Marka Analizi: X ne anlama geliyor?

Buradaki sonuç “1” olsaydı, ASIN’in dönüşüm oranı, “dizüstü bilgisayar” arama terimi için ortalama dönüşüm oranı kadar yüksek olurdu. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.