E-İhracat

Anasayfa » E-İhracat

E-ihracat tüm dünyada popüler hale gelen ticaret yöntemlerinden bir tanesidir. Teknolojinin gelişmesi ve alışverişte online platformların kullanılması e-ihracat yollarının açılmasını sağlayan başlıca etkendir. Facebook, İnstagram, Linkedin, E-ticaret siteleri vb. bir çok pazarlama kanallarının devletler tarafından desteklenmesi ise Dünya üzerinde ticareti canlı tutuyor.

E- ihracat yönteminde farklı ülkelerde yaşayan insanlar birbirini yakından takip ederek, alışveriş yapar. “Yurtdışına satış yapmak” anlamına gelen e- ihracat, geniş kitlelere ulaşmak isteyen kişilerin tercihidir. E-ihracat yapan bir kişi hem kendi ülkesine hem de farklı ülkelere satış yaparak, kazanç oranlarını arttırır.

E-ihracat yapmanın birçok açıdan faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. Elde edilen kar oranı  yükselir. Çünkü sipariş ücretleri dış piyasada daha yüksektir.
 2. Marka tescil sertifikasına gerek duyulmaz.
 3. Ticarette alışılagelen klasik ticaret kuralları e-ihracatta yoktur.
 4. KDV olmadan fatura kesilebilir ve KDV iadesi alınabilir.
 5. İç piyasa rekabetinde avantaj sağlar.
 6. Kurallar kolaylıkla uygulanabilen şeffaf konulardan oluşur.
 7. E-ihracat devlet desteklerinden faydalanılabilir.

Bazı sektörlerin e-ihracatta daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bazıları; giyim, ev tekstili, takı, anne ve bebek, mobilya ürünleridir. Bunların satışları E-ihracat yaparken önemli bir rol oynayan E-ticaret siteleri üzerinden yapılabiliyor. Popüler e-ticaret siteleri ise şekildedir: Amazon, Alibaba, Aliexpress, Ebay, Etsy güvenli ve Dünya’da en çok trafik alan başlıca sitelerdendir.

E-Ticaret Yoluyla İhracat

E-İhracat Nedir?

E-ihracat nedir sorusu özellikle son dönemlerde sıklıkla araştırılan konular arasında yer alır. Kısaca özetlemek gerekirse e-ihracat yurt dışında yaşayan kişilere satış yapmak anlamına gelir.

Günümüzde küçük büyük fark etmeksizin neredeyse her şeyi internet üzerinden temin edebiliyoruz. Hal böyle olunca internet üzerinden satış yapmak isteyen kişilere ciddi bir gelir kapısı açıldı. E-ihracat yaparak ülke sınırları dışına çıkan kişiler kar oranı yüksek satış yapma şansı elde eder.

E-ihracat nedir sorusu kadar nasıl bir yol izleneceği konusu da merak edilir. Özellikle bir satış fikri olan, mağazası olan ya da yeni bir gelir kapısı açmak isteyen girişimciler en doğru yöntem hakkında bilgi sahibi olmak ister. E-ihracat için Amazon, Aliexpress ve Alibaba gibi dünya çapında bilinen siteler ön plana çıkar. Hem satıcının hem de alıcının güvenilirliğini kazanan bu siteler, kullanım açısından da kolaydır. E-ihracat yaparken, alışılagelen katı ticaret kuralları ile karşı karşıya kalmazsınız. Mikro ihracat kurallarına uyum sağlayarak, alıcılar ile buluşma şansı elde edersiniz.

E-İhracat Siteleri 

E-İhracat Siteleri Dünya’ya ürün satmak isteyenler için en hızlı yöntemlerden biridir.  Bu yeni sistemler sayesinde  geleneksel fuar ile ihracat modellemeleri hem eskisi kadar yaygın değil hem de ticaret yapacaklar için fazla maliyetlerden kurtulmak anlamına geliyor.

İşte Dünya’da en çok trafik alan e-ticaret siteleri:

 • Amazon
 • ETSY
 • eBay
 • Alibaba
 • YELP
 • Europage

Sizde bu E-ticaret siteleri ile E-İhracat yapabilirsiniz. E-İhracat sitesi mikro ihracat yapacaklar için oldukça avantajlıdır. Bu sayede orta ve küçük ölçekli firmalar büyük ölçekli rakipleriyle rekabete girme şansı elde ediyor.

E-İhracat modeli özellikle pazar ve reklam sorunları yaşayan küçük ve orta ölçekli firmalar için büyük ekonomik fırsatlar sağladığı gibi internetin evrenselliği  sayesinde büyük firmalarla  onların reklam bütçeleriyle ulaşamasanız bile ekonomik ve pazar olarak yarışabilir bazı stratejiler ile hatta önlerine geçebilirsiniz.

Doğru ve başarılı bir şekilde kurgulanmış E-ticaret yapan siteler aracılığıyla dünyanın her yerine ihracat yapmak artık hayal değil. Önemli olan burada kurallarına göre oynamaktadır. İnternetin evrenselliği sayesinde ırk, kültür ve coğrafya fark etmeksizin bütün insanlarla iletişim kurabilir fikir ve önerilerini alabilirsiniz.

Ürününüzü bu insanlara satabilirsiniz. Ayrıca bu firmanıza uluslar arası bir vizyon sağlar. E-ihracat belkide firmalar için en önemli tarafı firmaların döviz cinsinden kazanç sağlamalarıdır. Bu sayede yerel ekonomik sorunlardan en az zararla çıkmak mümkün olabilmektedir.

E-ticaret İle İhracat

E-Ticaret ile İhracat

N11 İhracat Nedir?

Günümüzde ticaret neredeyse tamamen digital platformlardan oluşuyor. Tabi ki Türkiye’de e-ticaretin yapıldığı web sitelerinden biri n11 platformunu daha önceden duymuşsunuzdur. İhracat bunun başında geliyor. Artık Türk üreticisi ürünlerini Yurtdışına ürünlerini  ihraç etmek istiyor. Bunun içinde hızlı ve güvenli yollar arıyor .İşte N11 sitesi ihracat konusunda tercih edilen yolların başında geliyor.

Peki N11 İhracat nedir? Size ürünlerinizi ihraç ederken ne gibi avantajlar ve kolaylıklar sağlar. Gelin hep birlikte inceleyelim.

N11 uluslararası ticarette en büyük şirketlerden biri haline geldi. Bunun sonucu olarak rahatlıkla dünyanın her yerine ulaşabilirsiniz.

N11 ayrıca pek çok ödeme yöntemini sizi sunuyor. Ödeme yöntemleri konusunda bir çok e-ticaret sitesi sorunlarla karşı karşıya kalabilirken n11 ihracat yapmak için bazı dikkat etmeniz gereken konular var. N11 sitesinin kullanım amacı satıcı ile alıcıyı birleştiren bir platformdur. Tabi kullanımının avantajlarından faydalanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

 • Gerçek hayatta belgelendirebileceğiniz bir şirketiniz var ise n11’de satıcı olabilirsiniz.
 • N11’de satıcı olmak için bunun haricinde sizlere sunduğu kurallar vardır.
 • Örnek olarak ürün ismi ve açıklaması n11 optimizasyonuna uygun girilmelidir.
 • Siteye ekleyeceğiniz ürünlerin ilk resmi beyaz fonda olmalı ve yüksek çözünürlükte olmalıdır.
 • N11 ihracat yapmak firmanız için geniş bir kitleye sahiptir. O yüzden ürün sayfanızın firmanın bilgileri ve diğer tüm bilgiler kopya olmamalıdır. Aksine optimizasyon yapılmalıdır.
E-ticaret Yurtdışı Pazarı ve Hedef Ülkeler

E-ticaret Yurt Dışı Pazarı

E-Ticaret Yurt Dışı Satış

Sizde e-ticaret dış satım ile para kazanmak istiyor olabilirsiniz. Ürününüzün hazır olduğunu varsayalım ve vakit kaybetmeden bunu bir ülkeye pazarlayacağız. Fakat hangi ülkede ürettiğim ürün satılır? İşte tam burada daha önceden pazar ülkesinin belirlenmesi gereklidir.

Örnek olarak eski bir nostalji arabanız var diyelim siz bu ürünü son model araba fuarında satmaya çalışırsanız buradan ya zarar ederek ayrılırsınız veya muhtemelen satamadan ayrılırsınız. Oysa ürünü daha doğru bir mekanda uygun koşullarda satarsanız üstüne kar bile elde edebilirsiniz.

Bu konu oldukça detaylıdır sizlere basitçe pazar ile ilgili bazı bilgilere yer verebildik. Bu konuyla ilgili daha detaylı yazıyı sizlere hazırlayacağız.

Pazar

Öncellikle ürünlerinizi satmak için doğru ve güvenilir bir pazar bulmak şarttır. Doğru bir pazar uzun vadeli ticaret demektir. Uzun vadeli ticaret demek firmanızın uzun vadeli bir gelir elde etmesi üretim biçimlerini buna göre oluşturması demektir. Yine bu sayede ticarette altın kural olan ön görülebilirlik ve güven sağlamış olursunuz.

Peki Nasıl Doğru Bir Pazar Bulabilirim?

Öncelikle hedef ülkeler belirlemeniz gerekir. Bunun içinse ülkeleri tanımanız ve onların iç piyasalarını hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Burada hedef ülke belirlemeden önce faydalanacağınız araçlar ve web siteleri bulunmaktadır. Kolay ihracat gibi web siteleri hedef ülkeleri belirleyebileceğiniz platformlardır.

Belirledikten sonra bu ülkelerin iç üretim kapasitelerini tanımanız gerekir. Özellikle E-ticaret yurt dışı satışını yapmak istediğiniz ürünlerin bu ülkelerdeki tüketim talebini ve geçmiş yıllardaki ihraç miktarına göz atmalısınız.

Maddi Faydaları

Uluslararası pazara ürün satmanız sizi ulusal sorun ve dalgalanmalardan korur. Ayrıca yapacağınız  ticaretin döviz cinsinden olması sizi uluslararası bir yatırım portföyü  oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca şunu unutmamalısınız yerel ticaret hacmi sınırlı ve zaman zaman yerel ekonomik ve sosyal sorunlar yüzünden dalgalı olabilir veya sizin ulaşmak istediğiniz hayaller için yetersiz olabilir. Ancak uluslararası arası piyasa sınırsız hacmiyle maddi yönden önünüzde geniş ufuklar açacaktır.

Vizyon

Yurtdışıyla yapacağınız ticarette pek çok ırk, dil, din, cinsiyet ve  kültüre sahip insanla tanışacaksınız. Evrensel üretim ve pazarlama tekniklerini yakından inceleme imkanınız olacak. Bu sayede firmanız evrensel bir vizyon kazanmış olacak. Uluslararası rakiplerinizi tanıtacak ve onlarla gireceğiniz rekabet sizin ürünleriniz için yeni boyut açacaktır. Böylece sadece uluslararası değil ulusal piyasadada sizi ileri taşıyacaktır.

Yurtdışına e-Ticaret

İnternet dünyanın artık en önemli iletişim aracı haline geldi. İnternetin her olayda olduğu gibi ticarette de oyunun kuralları değiştirdiği çok açıktır. yurtdışına e-ticaretin nasıl yapılabileceği hakkında merak ettiklerinizi şimdi cevaplayalım.

Eğer yurtdışındaki başka ülkelerle ticaret yapmak istiyor iseniz önünüzde bir çok yol vardır. Önemli olanları sizler için derledik. Bunlardan ilki uluslararası bir ticaret siteleri aracılığıyla yurtdışına açılmak olacaktır. Diğer yol ise kendi web sitenizi kurmak olacaktır. Web sitesi kurmanın avantajını yazının son kısmında sizlere daha detaylı bahsettik. Bu iki yolun kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları beraber inceleyelim.

Eğer uluslararası bir ticaret sitesi kullanacak iseniz web sitesinizin reklam gücüde önemlidir. Bu siteler kendi reklam güçlerine sahip olmakla beraber, yine kendi mali ödeme sistemleri barındırır. Bu özellikler bu siteleri daha güvenli bir hale getirir

Eğer yurtdışına e-ticareti kendi siteniz üzerinden yapmak istiyor iseniz. Ticaret yapmak istediğiniz ülkeleri belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz ülkenin dilinde bir web sitesi kurmanız gerekir. Daha sonra kurduğunuz WEB sitenizin sosyal medya aracılığıyla reklamını yapmanız gerekir.

Web sitesi kurarak e-ticaret yapmak ilk başlarda biraz masraflı ve zor gibi görünse de ileriki tarihlerde size epeyce kar sağlayacaktır. Peki hepsini oluşturdunuz ürününüz hazır müşteriniz hazır diyelim ve siparişiniz geldi. Ürünleri yurt dışına nasıl göndereceksiniz? Tamam o iş kolay 🙂

DHL E İhracat

DHL E İhracat

DHL E-İhracat

İnternet üzerinden ticaret yaparken kargo işlemleri müşteri ve satıcı tarafından göz ardı edilmemelidir. Yurt içinde bir çok kargo şirketi olduğunu biliyoruz. Fakat yurtdışında DHL E-ihracat için ilk akla gelenler arasındadır. DHL Dünya’da lider olabilecek konumda lojistik şirketlerindedir. Firmanın isminin DHL (Dalsey, Hillblom ve Lynn) olması merak edenler için kurucularının baş harflerinden geliyor.

DHL ile mikro ihracat yapabilirsiniz. Ürünlerinizi hava ve kara taşımacılığı ile en hızlı şekilde ulaştıracaktır. DHL Türkiye’den yurt dışına ürün gönderen bir çok şirket tarafından tercih ediliyor. 

E-Ticaret Yoluyla İhracat

E-ticaret yoluyla ihracat yapmak için Türkiye kur farkından dolayı uygun bir ülkedir. Başka ülkelerde bulunmayan kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri müşteriler ile buluşturarak kur farkından dolayı her türlü kazanç elde edebilirsiniz.

E-ihracat yapmak için bilmeniz diğer bir konu ise vergidir. Gelir vergileri, vergi indirimleri gibi konular için mukellef gibi firmalardan danışmanlık alabilirsiniz. 

E-ticaret Yoluyla İhracat yapmak için 2 aşama oldukça önemlidir:

E-İhracat Web Sitesi

İlk yol bir web sitesi kurmak dijital ortamda web siteleri firmanızın ve sizin kimliğinizdir. E-ihracat web sitesi kurmak için herhangi teknik bir bilgiye ihtiyacınız yoktur. Alt yapılar sayesinde e-ihracat web siteleri kurulabilmektedir. Öncelikle müşterileriniz mutlaka sizin kimliğinizi öğrenmek isteyecektir. Bir çok hedef ülkede satış yapacağınızı varsayarsak her dil için ayrı web sitesi kurulumu yapmanız gerekmektedir.  Bu konu oldukça detaylıdır. E-ticaret ile ihracat yapmak isteyenlerin mutlaka bilgi edinmesi gereken konulara değindik.

Ayrıca bu web sitesinden daha önce iş yaptığınız referanslarınıza yer vermek markanıza değer katar. Ne kadar iyi referanslarınız var ise firmanız o kadar güçlü konumundadır. Yine bu kısıma web sitesinizden ulaşabileceklerdir. 

Diğer konu ise yurt dışına satış yapabileceğiniz tüm pazar yerlerinde var olmaktadır. B2B pazar yerleri ve e-ticaret siteleri ile ücretsiz bir şekilde mağaza oluşturabilir ihracat yapabilirsiniz.

Son olarak e-ihracat yaptığımız için bir e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz. Çoklu dil seçeneği olan bir e-ticaret alt yapısı ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Kur fiyatlılığı yapmanız gerektiği için kur farklılığı önemli bir etkendir. Ödeme kolaylığı sağlamanız gerekmektedir. Ödeme yöntemleri ile müşteriye mutlaka güven vermelisiniz.