E-İhracat

Anasayfa » E-İhracat

E-ihracat tüm dünyada popüler hale gelen ticaret yöntemlerinden bir tanesidir. Teknolojinin gelişmesi ve alışverişte online platformların kullanılması e-ihracat yollarının açılmasını sağlayan başlıca etkendir.

E- ihracat yönteminde farklı ülkelerde yaşayan insanlar birbirini yakından takip ederek, alışveriş yapar. “Yurtdışına satış yapmak” anlamına gelen e- ihracat, geniş kitlelere ulaşmak isteyen kişilerin tercihidir.

E- ihracat yapan bir kişi hem kendi ülkesine hem de farklı ülkelere satış yaparak, kazanç oranlarını arttırır.

E-ihracat yapmanın birçok açıdan faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  1. Elde edilen kar oranı  yükselir. Çünkü sipariş ücretleri dış piyasada daha yüksektir.
  2. Marka tescil sertifikasına gerek duyulmaz.
  3. Ticarette alışılagelen klasik ticaret kuralları e-ihracatta yoktur.
  4. KDV olmadan fatura kesilebilir.
  5. KDV iadesi alınabilir.
  6. İç piyasa rekabetinde avantaj sağlar.
  7. Kurallar kolaylıkla uygulanabilen şeffaf konulardan oluşur.

Bazı sektörlerin e-ihracatta daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bazıları; giyim, ev tekstili, takı, anne ve bebek ürünleridir. Son olarak yaygın olarak tercih edilen e-ihracat siteleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Amazon, Alibaba, Aliexpress, Ebay, Etsy güvenli e-ihracat yapılan başlıca sitelerdendir.

E-İhracat Nedir?

E-ihracat nedir sorusu özellikle son dönemlerde sıklıkla araştırılan konular arasında yer alır. Kısaca özetlemek gerekirse e-ihracat yurt dışında yaşayan kişilere satış yapmak anlamına gelir.

Günümüzde küçük büyük fark etmeksizin neredeyse her şeyi internet üzerinden temin edebiliyoruz. Hal böyle olunca internet üzerinden satış yapmak isteyen kişilere ciddi bir gelir kapısı açıldı. E-ihracat yaparak ülke sınırları dışına çıkan kişiler kar oranı yüksek satış yapma şansı elde eder.

E-ihracat nedir sorusu kadar nasıl bir yol izleneceği konusu da merak edilir. Özellikle bir satış fikri olan, mağazası olan ya da yeni bir gelir kapısı açmak isteyen girişimciler en doğru yöntem hakkında bilgi sahibi olmak ister. E-ihracat için Amazon, Aliexpress ve Alibaba gibi dünya çapında bilinen siteler ön plana çıkar. Hem satıcının hem de alıcının güvenilirliğini kazanan bu siteler, kullanım açısından da kolaydır. E-ihracat yaparken, alışılagelen katı ticaret kuralları ile karşı karşıya kalmazsınız. Mikro ihracat kurallarına uyum sağlayarak, alıcılar ile buluşma şansı elde edersiniz.

E-ihracat Siteleri 

Artık insanlar zamanlarının  önemli bir kısmını internette geçiriyor.İnternet dünyada yeni bir dönem açtı .Herşey internete göre yeniden kurgulanıyor.Yeni baştan kurallar yazılıyor.Tabiki bu yeni dönemde kuralları değişen en önemli yapı ticaret dolasıyla ihracattır. .E-İhracat Siteleri dünyada  önemli bir aktör haline geldi.  Bu yeni sistem sayesinde geleneksel ihracat modellemeleri tamamen değişiyor.E-İhracat sayesinde küçük ve orta ölçekli firmalar için yeni bir dönem açılıyor.E-İhracat Siteleri sayesinde orta ve küçük ölçekli firmalar büyük ölçekli rakipleriyle rekabete girme şansı elde ediyor. E-İhracat modeli özellikle Pazar ve reklam sorunları yaşayan küçük ve orta ölçekli firmalar için büyük ekonomik fırsatlar sağladığı gibi internetin evrenselliği  sayesinde büyük firmalarla  onların reklam bütçeleriyle ulaşamasanız bile ekonomik ve Pazar olarak yarışabilir hatta önlerine geçebilirsiniz. Doğru ve başarılı bir şekilde kurgulanmış  bir e-İhracat Sitesi aracılığıyla dünyanın her yerine ihracat yapmak artık hayal değil.İnternetin evrenselliği sayesinde ırk,kültür ve coğrafya fark etmeksizin bütün insanlarla iletişim kurabilir fikir ve önerilerini alabilirsiniz.Bu firmanınıza ulaslararası bir vizyon sağlar. E-ihracat belkide firmalar için en önemli tarafı firmaların döviz cinsinden kazanç sağlamalarıdır.Bu sayede yerel ekonomik sorunlardan en az zararla çıkmak mümkün olabilmektedir.

E ticaret yurtdışı satış nasıl yapabilirim. Son dönemde hem internetin hayatımıza hızlı bir giriş yapması hem de ülkemizin son dönemde arka arkaya gösterdiği yüksek ihracat başarısı üreticinin aklına nasıl ürünlerimi yurt dışına satabilirim sorusunu getiriyor. Bu yazımızda e-ticaretle ilgili bu soruları cevaplayalım.

E -TİCARET DIŞ SATIM

Özellikle internetin hayatımıza girmesiyle her şeyde olduğu gibi ticarette interneti kullanmaya başladık.E-Ticaret son zamnların parlak ve geleceğin bir iş kolu haline geldi.Sizde bu parlak fikri nasıl uygulayacağınızı merak mı ediyorsunuz gelin hep birlikte inceleyelim.

PAZAR:

Öncellikle ürünlerinizi satmak için doğru ve güvenilir bir Pazar bulmak şarttır. Doğru bir Pazar uzun vadeli ticaret demektir. Uzun vadeli ticaret demek firmanızın uzun vadeli bir gelir elde etmesi üretim biçimlerini buna göre oluşturması demektir. Yine bu sayede ticarette altın kural olan öngürüleblirlik   ve güven sağlamış olursunuz.

Peki Nasıl Doğru Bir Pazar Bulabilirim:

Öncelikle  hedef ülkeler belirlemeniz gerekir.Bunun içinse ülkeleri tanımanız ve onların iç piyasalarını hakkında bilgi edinmeniz gerekir.Hedef ülkeleri belirledikten sonra bu ülkelerin iç üretim kapasitelerini  tanımanız gerekir.Özellikle E-ticaret yurt dışı satışını yapmak istediğiniz ürünlerin bu ülkelerdeki tüketim talebini ve geçmiş yıllardaki ihraç miktarına göz atmalısınız.

WEB Sitesi Kurmak İçin:

Bildiğiniz gibi internet hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.Hayatımızın her alanında kullandığımız gibi ticarettede kullanıyoruz interneti.E ticaret yapmak için bir WEB sitesi kurmanız gerekir .Öncellikle kolay ve sade bir WEB sitesi kurmak yeterli olacaktır.Bu siteyi İngilizce ve üstte bahsettiğimiz hedef ülke dilleriyle yapmalısınız.Bu konuda profesyonel bir destek almanızı tavsiye ederiz.

E- TİCARETİN ÜRETİCİ İÇİN FAYDALARI:

MADDİ İMKANLAR ÜZERİNE:

Uluslararası pazara ürün satmanız sizi ulusal sorun ve dalgalanmalardan korur.Ayrıca yapacağnız  ticaretin döviz cinsinden olması sizi uluslararasıası bir yatırım pörtföyü  oluşturmanıza yardımcı olur.Ayrıca şunu unutmamalısınız yerel ticaret hacmi sınırlı ve zaman zaman yerel ekonomik ve sosyal sorunlar yüzünden dalgalı  olabilir veya sizin ulaşmak istediğiniz hayaller için yetersiz olabilir.Ancak uluslarası arası piyasa sınırsız hacmiyle maddi yönden önünüzde geniş ufuklar açacaktır.

VİZYON:

Yurtdışıyla yapacağınız ticarette   pek çok ırk,dil,din,cinsiyet ve  kültüre sahip insanla tanışacaksınız. Evrensel üretim ve pazarlama tekniklerini yakından inceleme imkanınız olacak.Bu sayede firmanız evrensel bir vizyon kazanmış olacak.Ulaslarası rakiplerinizi tanıtacak ve onlarla gireceğiniz rekabet sizin ürünleriniz için yeni boyut açacaktır.Böylece sadece uluslararası değil ulusal piyasada’da  sizi ileri taşıyacaktır.

N11 ihracat nedir:

Günümüzde ticaret neredeyse tamamen digital   platformlara kaymaya başladı. Tabiki ticaretin en önemli kolu olan ihracat bunun başında geliyor. Artık Türk üreticisi ürünlerini Yurtdışına  ürünlerini  ihraç etmek istiyor. Bunun içinde hızlı ve güvenli yollar arıyor .İşte N11 sitesi  ihracat konusunda tercih edilen yolların başında geliyor.

Peki N11 sitesi nedir? Size ürünlerinizi ihraç ederken ne gibi avantajlar ve kolaylıklar sağlar. Gelin hep birlikte inceleyelim.

1-Öncellikle N11 uluslararası ticarette en büyük şirketlerden biri haline geldi. Bunun sonucu olarak rahatlıkla dünyanın her yerine ulaşabilirsiniz.N11 ayrıca pek çok ödeme yöntemini sizi sunuyor.Ancak n11 ihracat yapmak için bazı dikkat etmeniz gereken konular var.

Öncellikle diğital arama yapılırken sorun yaşamamnız için ürün ismini ve açıklamasını doğru girmeniz gerekir.

Siteye ekleyeceğiniz ürünlerin ilk resmi beyaz fonda olmalı ve yüksek çözünürlükte olmalıdır.

N11 ihracat yapmak firmanız için geniş ufuklar açar.

Yurtdışına e-Ticaret

İnternet dünyanın artık en önemli iletişim aracı haline geldi. İnternetin her olayda olduğu gibi ticarette de oyunun kuralları değiştirdiği çok açıktır. Bu yazımızda anlatacağımız yurtdışına e-ticaretin nasıl yapılabileceğidir.

Eğer yurtdışındaki başka ülkelerle ticaret yapmak istiyor iseniz önünüzde iki yol vardır. Bunlardan ilki uluslararası bir ticaret siteleri aracılığıyla yurtdışına açılmak olacaktır .Diğer yol ise kendi web sitenizi kurmak olacaktır .Bu iki yolun kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır .Bunları beraber inceleyelim.

Eğer uluslararası bir ticaret sitesi kullanacak iseniz bunun belli avantajları var.Bu siteler kendi reklam güçlerine sahip olmakla beraber,yine kendi mali ödeme sistemleri barındırır.Bu özellikler bu siteleri daha güvenli bir hale getirir

Eğer yurtdışına e-ticaret’i kendi siteniz üzerinden yapmak istiyor iseniz.Ticaret yapmak istediğniz ülkeleri belirlemeniz gerekir.Belirlediğhiniz ülkenin dilinde bir WEB sitesi kurmanız gerekir.Daha sonra kurduğunuz WEB sitenizin sosyal medya aracılığıyla reklamını yapmanız gerekir.Web sitesi kurarak e-ticaret yapmak ilk başlarda biraz masraflı ve zor gibi görünsede ileriki tarihlerde size epeyce kar sağlıyacaktır.