Amazon Arama Terimleri Optimizasyonu: Arka Uç Anahtar Kelime Örnekleri

07.05.2022
1.359
Amazon Arama Terimleri Optimizasyonu: Arka Uç Anahtar Kelime Örnekleri

Amazon Arama Terimleri Optimizasyonu: Arka Uç Anahtar Kelime Örnekleri

Amazon Arama Terimleri nelerdir?

Amazon Arama Terimleri Optimizasyonu: Arka Uç Anahtar Kelime Örnekleri Amazon arama terimleri , alışveriş yapanların ürünleri bulmak için kullandığı anahtar kelimelerdir. Amazon’un A9 algoritması , müşteri aramalarını ürün listeleme arka ucunda yer alan terimlerle eşleştirir ve arama sonuçları için ilgili ürünleri derler. Arka uç arama terimleri alanı , boşluklar ve noktalama işaretleri hariç 249 bayt ile sınırlıdır .

Her ay 2,65 milyardan fazla insan en sevdikleri ürünleri çevrimiçi olarak bulmak için Amazon.com’u kullanıyor. Bu 2 milyar ziyaretçinin ezici çoğunluğu, aramalarını daraltmak ve tam olarak aradıklarını bulmak için arama çubuğunu kullanıyor.

Amazon’daki ürünler, yalnızca bir müşterinin arama sorgusuna girdiği tüm anahtar kelimeleri içeriyorsa arama yoluyla bulunabilir. Bu nedenle Amazon’da arama terimleri optimizasyonunda en önemli kural şudur:

Ürünlerinizin olabildiğince çok arama terimi kombinasyonu için listelendiğinden emin olmak için Amazon listelemenizi mümkün olduğunca çok sayıda alakalı ürün anahtar kelimesiyle donatmanız gerekir.

Amazon anahtar kelimeleri ile ürün listelemenizi zenginleştirmenin birden çok yolu vardır. Bir yol , başlığa, madde işaretlerine ve ürün açıklamasına ilgili listeleme anahtar sözcüklerini girmektir. Ürün listelemenizi müşteri aramaları için optimize etmenin başka bir yolu , genellikle Amazon arama terimleri olarak adlandırılan arka uçtur.

Bu yazıda size nasıl yapacağınızı göstereceğiz:

 • Amazon SEO için doğru anahtar kelimeleri bulun (örneklerle birlikte)
 • ve Amazon arka uç arama terimleri optimizasyonunu doğru şekilde yapın

Amazon algoritmasının nasıl çalıştığını derinlemesine incelemek ve ürün listeleme ve Amazon anahtar kelime optimizasyonuna yönelik eksiksiz bir kılavuz için, Ultimate Amazon SEO Kılavuzumuza göz atın.

Aşağıda, bu gönderiden en önemli çıkarımları özetledik ve daha sonra daha derinlemesine ele alacağız.

Optimizasyon: Amazon Seller Central’da Arama Terimleri Nasıl Kullanılır?

Amazon arama terimleri yönergelerinin özeti:

 1. 249 karakter sınırını aşmayın
 2. Yalnızca alakalı arama terimlerini ve anahtar sözcükleri kullanın
 3. Tüm olası anahtar kelimeleri kapsayın, ancak tekrardan kaçının
 4. Farklı yazım biçimlerini eşleştirmek için kısa çizgi kullanın
 5. Kelimeler için ‘platin anahtar kelimeler’ alanını kullanmayın
 6. Marka adlarından, alakasız ve ‘dolgu’ kelimelerden kaçının
 7. Ürün adlarını, ASIN’leri veya UPC kodlarını dahil etmeyin
 8. Anahtar kelimeleri virgül yerine boşluklarla ayırın
 9. Diğer noktalama işaretleri de atlanmalıdır.
 10. Asla rahatsız edici kelimeler veya yanlış iddialar kullanmayın
  + İpucu : en az 5 rakibin arama terimlerini analiz edin

Amazon’da arka uç anahtar kelimeleri nelerdir?

Amazon arka uç anahtar kelimeleri, Amazon satıcılarının ve satıcılarının ürün listelemelerinin arka ucuna ekleyebilecekleri arama terimleridir. Bu Amazon anahtar sözcükleri, arama sonuçları için ilgili ürünleri derlemek için Amazon’un A9 algoritması tarafından kullanılır. Amazon arama terimlerini arka uçta optimize etmek, böylece bulunma ve satış yapma şansını artırır.

Amazon Platinum Anahtar Kelimeleri nedir?

Platinum Tüccarların mağaza cephelerini yapılandırmaları için Amazon platin anahtar kelimeleri oluşturuldu. Bu alanlara ürün anahtar kelimeleri ekleyebiliyor olsanız da SEO veya sıralamanızda bir fark yaratmazlar. Genellikle tüm anahtar kelime alanlarından en iyi şekilde yararlanmanızı önermemize rağmen, platin anahtar kelimeler çoğu satıcı tarafından göz ardı edilebilir.

Amazon’daki stil anahtar kelimeleri nelerdir?

Stil anahtar kelimeleri, ürün listelemenize eklenebilecek başka bir Amazon anahtar kelime kategorisidir. Diğer ürün anahtar kelimelerine kıyasla, bunlar ürünü belirli kategorilere yerleştirmek için kullanılır. Bunlar, müşterilerin arama sonuçlarını daha iyi sıralamak için sol gezinme çubuğunda uygulayabilecekleri filtrelere yanıt verir.

Farklı stil anahtar kelime türleri arasında Hedef Kitle, Konu, Diğer Nitelikler ve Kullanım Amacı bulunur. Bu tarz anahtar kelimeleri ürün listelemenize girerken Amazon, bir açılır menü aracılığıyla seçilebilen sabit seçenekler sunar. Ürününüz yalnızca bu sınıflandırmayı uyguladıysanız filtrelenmiş arama sonuçlarında görünebilir – bu nedenle bu trafiği kaçırmadığınızdan emin olun.

Amazon Seller Central arka ucunda anahtar kelimelere öncelik verin

Amazon, Seller Central arka uç arama alanları için karakter kısıtlamalarını bir kez daha değiştirdi. Ağustos 2018 itibariyle Amazon, arka uç arama alanlarında yalnızca 249 karakteri dizine ekliyor. Ek olarak, boşluklar, virgüller ve kısa çizgiler artık karakter sayısına dahil edilmiştir. Amazon’un bu değişiklikleri aşamalı olarak uygulamaya koyduğunu gördük, ancak satıcılar proaktif olmalı ve bu değişiklikler ışığında arka uç anahtar kelimelerini hemen yeniden ayarlamalıdır.

Ürününüz için en alakalı anahtar kelimelerin bir listesini önceliklendirin ve detaylandırın. Amazon, tüm alanı tutarlı bir arama terimleri kümesi olarak ele alır,  bu nedenle anahtar kelimelerin konumu veya anahtar kelimelerin birbirinden göreli uzaklığı önemsizdir. Bu nedenle, farklı anahtar kelime kombinasyonlarını (örneğin “krem yüz” ve “krem göz”) kapsamak için herhangi bir anahtar kelimeyi tekrarlamak gerekli değildir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.