En İyi 12 E-ticaret Trendiyle 2021’ye Veda Edin!

31.08.2021
983
En İyi 12 E-ticaret Trendiyle 2021’ye Veda Edin!

En İyi 12 E-ticaret Trendiyle 2021’ye Veda Edin!

Sınıf oturumlarının yerini görüntülü arama uygulamalarının alacağını hiç düşündük mü? Dezenfektana bir şişe sudan daha fazla öncelik verileceğini hiç düşündük mü? 

Ne derlerse desinler, 2021 oldukça önemli bir yıl oldu! 

Teknoloji ve boş zamanla dolu bir cep ile birçok zorlukla karşılaştık. FOMO’nun nihayet en iyi dostumuz haline gelmesinden bahsetmiyorum bile! Ama yine de yılın sıkıcı geçtiğini söylemek ayıp olur. İnternetten alışveriş yapmak konusunda biraz şüpheci olduğumuz bir dönem vardı. Ancak, bu yıl bunu da açıkça değiştirdi, çünkü aylardır terk ettiğimiz her şeyi satın almaktan başka seçeneğimiz kalmadı. 

Peki 2021’den daha iyi olabilir mi? Pekala, yıl sonu hüznünüzü başlatmak için veda etmek için 20 e-ticaret trendinin bir listesini hazırladık. Ayrıca, çevrimiçi işinize başlamayı planlıyorsanız veya halihazırda kurulmuş bir e-ticaret işiniz varsa, bu sevgili yılın özetini yakalamalısınız!

2021’nin En İyi 20 E-ticaret Trendi! 

1. Temassız ödeme seçeneklerinde artış

Pandemi, teslimat siparişlerinde nakit yüzdesinde kesinlikle bir düşüş gördü! Verilerimize göre COD ödeme seçeneklerinin katkısı 2019’da %47’den %27’ye düştü ve bu yıl online ödeme modlarının payı %73’e yükseldi. Bu eğilimi gören e-ticaret işletmeleri, müşterilerin sorunsuz ödeme yapmalarını sağlamak için Apple pay, Google cüzdan, Facebook ödemeleri, Twitter Buy vb. gibi çok sayıda sosyal ödeme seçeneğini dahil etti. 

2. Anne ve Bebek Bakım ürünlerine artan talep

Sağlığın bu yıl özellikle yeni anneler ve bebekler için büyük bir endişe kaynağı olduğunu söylemekte hiç şüphe yok. Bu ihtiyaç, Mom & Babycare ürünlerine olan talebi kesinlikle artırdı. Rakamlarla konuşursak, 2021 yılında bu segmentin satış katkısında 8 kat artış oldu!

3. Sağlıklı atıştırmalıkları tüketmek ve besin değerlerini saymak yeni norm

Pandemi salgını, gıda ve beslenmenin hayatımızdaki önemini artırdı. Ama artık insanlar sağlıkları konusunda daha bilinçli hale geldi. Soya sütü, peynir altı suyu dondurması, protein çubukları, kurutulmuş meyveler, kavrulmuş tohumlar vb. Amazon, Flipkart gibi pazar yerleri beslenme ürünleriyle doldu taştı.  

4. Metro dışı şehirlerden satış katkısında artış

ANS Ticaret ortağı markaların verilerine göre, 2. kademe şehirlerin satış katkısı 2019’daki %44’ten bu yıl %65’e yükseldi. Ülkenin dört bir yanındaki tüketicilerin satın alma kalıpları, sağlık ve beslenme ve hızlı tüketim ürünleri ve tarım gibi kategorilerin artmasıyla önemli ölçüde değişmiş gibi görünüyor. Ayrıca, mobil kullanıcı sayısındaki artışla birlikte, 2. kademe şehir kullanıcıları çevrimiçi alışveriş konusunda daha kendinden emin ve bilinçli hale geldi. 

5. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin önemi

Sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte pandemi insanları zihinsel olarak uzak tutamadı. Sosyal medya sitelerini her zamankinden daha fazla kullanıyorlar. Bu trendden yararlanan markalar, kullanıcıları içerik üretmeye motive ederek yarışmalar ve eşantiyonlar gibi etkileşim pazarlama taktiklerini kullanıyor. 

6. Müşterilerin yolculuğunu şekillendirmede bağımsız yerel işletmelerin yükselişi

Yerel işletmeler bir yandan ülke ekonomimizin bel kemiğini oluştururken, diğer yandan da bizi kültürümüze yakın tuttuğu gerçeğinden bahsetmiyorum bile, çok sayıda ucuz seçenekle hizmet veriyorlar. 2021 yılında insanların yerel ve küçük markalara yönelik tercihleri ​​arttı. Sosyal medya haber akışlarımızın, en sevdikleri markalara bağıran kullanıcılarla dolup taşmasından bahsetmiyorum bile.

7. Hizmete dayalı abonelik modelinde artış

Abonelik modeli, satışları artırma gücüne sahip olması nedeniyle hemen hemen tüm e-ticaret işletmeleri tarafından tercih edilmektedir. E-ticaret işinde belirli bir türe gelince, hizmete dayalı abonelik modelinin büyük bir değeri var gibi görünüyordu. Bu iş modeli, genellikle değere göre fiyatlandırmayı kontrol ederek kullanıcılara esneklik sağlar. Ücretsiz teslimat, hızlı teslimat gibi ekstra avantajlar, müşterilerin hayatlarına daha fazla değer katmaktadır. Hemen hemen tüm platformlar, markalarını bu taktiklerle konumlandırmaya heveslidir.

8. Uzun vadeli ilişkiler kurmak için sadakat programları

Girişimcilerin pazarlama araç kutusunda, müşterilerle uzun vadeli ilişkileri geliştirmek için sadakat programları belirli bir değere sahiptir. Son derece kişiselleştirilmiş tekliflerle markalar, müşterilerinin ödüllendirildiğinden emin olmaya çalışır.

9. Sürdürülebilir ürün satışlarında artış

Ülkenin dört bir yanındaki insanlar, satın alma kararlarına daha fazla dikkat ettiklerini gördüler. Daha sürdürülebilir üretim yolları, alışveriş yapanların pazarlama stratejilerine yönelik yollar üretiyor. Popüler sürdürülebilirlik trendlerinden bazıları, evde yetiştirilen gıda ürünlerinin üretimini, zulüm içermeyen makyaj ürünlerini, sürdürülebilir ve yavaş moda kıyafetlerini vb. içerir.

10. Etkileyici pazarlama yeni satış modelidir

Sosyal medya tüketiminin artmasıyla birlikte influencerlar, kitlelerine rehberlik etme konusunda muazzam bir güce kavuştu. Influencer pazarlama kampanyaları aracılığıyla markalar, influencer’ların zaman içinde izleyicileri üzerinde yarattığı yaratıcılık ve kontrolden yararlanmaya çalışıyor.

11. Sevdiklerinize hediye vermenin yeni yolları

Sevdiklerinize e-hediye kartları verme fikri bu günlerde popüler hale geldi. Ve e-ticaret oyuncuları bunu iyi biliyor. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmek istiyorsanız, müşterilerinize esneklik sağlamak için e-hediye kartlarına yatırım yapın! ANS Commerce, ortak markalarıyla yakın temas halindedir ve artan alaka düzeyi nedeniyle ürün yol haritamızdaki bir modülü hızlandırmaya karar vermiştir. Bu yıl Kartify’da hediye kartları özelliğini etkinleştirmiştik – bu, bir markanın satışlarını artırmanın daha kolay bir yolu.

12. Chatbotlar iletişim kurmanın yeni bir yolu haline geldi

İster ürününüzü takip edin, ister ürün değişimi ile ilgili sorular sorun, sohbet robotları ile iletişim hiç olmadığı kadar arttı! Chatbotlar sonsuza kadar oradaydı, ancak çevrimiçi satışlardaki artışla birlikte kullanımları da arttı. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.