Amazon’un 300 Milyon Müşterisine Nasıl Satış Yapılır?

29.10.2021
1.011
Amazon’un 300 Milyon Müşterisine Nasıl Satış Yapılır?

Amazon’un 300 Milyon Müşterisine Nasıl Satış Yapılır?

İstatistikler yalan söylemez – Amazon, e-Ticaret dünyasında üstündür. 2021’in sonunda, çevrimiçi mega devin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam e-ticaret satışlarının yüzde 40’ından fazlasını oluşturacağı tahmin ediliyor.

Amazon, çevrimiçi alışverişle ilgili beklentilerimizi değiştirdi. Alışveriş yapanlara hızlı sevkiyat, kişiselleştirilmiş öneriler ve rekabetçi fiyatlar sağladı. Bugün, milyonlarca müşteri için ürün araştırması (ürün aramalarının yüzde 74’ü Amazon‘da başlıyor) ve satın alma söz konusu olduğunda ilk hedef Amazon. Sonsuz koridorlu bir mağaza gibi, isteyebileceği her şeyi satıyor gibi görünüyor. Evlerimizden çıkmadan gezip satın alabilir ve istediklerimizi güvenilir bir şirketten tek bir tıklamayla alabiliriz. Peki, alışveriş yapanlar neden başka yerlere baksın?

Bu blog gönderisinde, yeni başlayanlar için Amazon’da satış yapmak hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız:

 • Satmanın maliyeti ne kadar
 • Satış için 7 kolay adım
 • Satışın dezavantajları
 • Amazon ve çevrimiçi mağazanız birlikte nasıl çalışabilir?

Amazon’da satış yapmanın maliyeti nedir?

Amazon’da teknik olarak ücretsiz satış yapabilirsiniz, ancak satış süreci boyunca çeşitli ücretler çıkacaktır.

İlk olarak, profesyonel bir satıcı olmak için ayda 39,99 $ ödemezseniz, şirket satış başına 0,99 $ ücret alır. Ayrıca, sattığınız ürünün toplam fiyatına ve türüne göre değişen bir tavsiye ücreti alırlar. Amazon’un sevk ücretlerini buradan kontrol edebilirsiniz .

Ardından, envanter maliyetlerini hesaba katmanız gerekir. Halihazırda sahip olduğunuz ürünleri satmıyorsanız, ürünleri satın almak, depolamak ve siparişlerinizi yerine getirmek için yatırım yapmanız gerekir.

Siparişleri kendiniz göndermek istemiyorsanız Amazon’un gönderim hizmeti FBA’yı (Amazon Gönderimi) kullanmak için de ödeme yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, maliyetleriniz ürün seçiminize, satıcı planına, yerine getirme yöntemine ve ek satış ücretlerine bağlı olacaktır.

Amazon’da satış yapmak karlı mı?

Ücretlere rağmen, Amazon’da satış söz konusu olduğunda kâr potansiyelini göz ardı etmek mümkün değil.

E-Ticaret devi, 200 milyon Amazon Prime üyesi de dahil olmak üzere 300 milyon inanılmaz müşteriye sahiptir – mevcut SEO ve pazarlama stratejilerinin ötesinde büyümek isteyen girişimciler için heyecan verici bir olasılık.

2017’de 140.000’den fazla Amazon satıcısı 100.000 ABD Doları satış yaptı . Bugün 3.734 yeni satıcı , kendi karlı işlerini kurmak için platformun başarısından yararlanma umuduyla her gün Amazon’a katılıyor.

Amazon’un üçüncü taraf satıcılarla ilişkisi de karşılıklı olarak faydalıdır. 2020’de Amazon , üçüncü taraf satıcı hizmetlerinde yaklaşık 80,5 milyar ABD doları üretti ve üçüncü taraf satıcı ürünleri, şu anda satılan tüm birimlerin yarısından fazlasını oluşturuyor.

Basitçe söylemek gerekirse, Amazon’da satış söz konusu olduğunda, kâr vaadi zorlayıcıdır. Anahtar, küçük başlamak, sorumlu bir şekilde ölçeklendirmek ve araştırmanızı yapmaktır.

Amazon’da ürünleri nasıl satıyorsunuz?

7 kolay adımda Amazon’da satış yapmaya nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Pazar araştırması yapın
 • Amazon satıcı hesabınızı oluşturun
 • Satılacak kaynak ürünler
 • Optimize edilmiş listeler oluşturun
 • Envanterinizi yönetin veya FBA’yı kullanın
 • Müşteri yorumlarınızı takip edin
 • Amazon pazarlama stratejinizi oluşturun

başlamaya hazır mısın?

01. Amazon pazar araştırması yapın

Satmak için bir ürün seçmeden önce, nişinizi bulmak için pazarı araştırın. Bunun kişisel olarak tutkulu olduğunuz bir şey olduğundan emin olmak isteyeceksiniz, ancak bu aynı zamanda pazar ivmesine de sahip. Ne satacağınıza karar verirken bakmanız gereken birkaç şey:

Pazar doygunluğu Pazarda 

bir boşluk bulmaya çalışın. Yalnızca birkaç rakibi olan veya hatta hiç rakibi olmayan ürünlere veya listelere bakın.

 •  

Boyut 

Ürünlerinizi depolama ve nakliye zamanı geldiğinde, bir bahçe bankı yerine ayçiçeği çekirdeği paketleri gibi bir zarfa sığabilecek küçük, hafif bir eşya seçtiğiniz için mutlu olacaksınız.

 •  

Fiyat 

Ürün için ne kadar ödemeniz gerektiğini ve onu ne kadara satabileceğinizi düşünün. Daha ucuz ürünler, ilk stoku satın almayı kolaylaştırırken, daha yüksek kaliteli ürünler size daha iyi bir fiyat artışı sağlayabilir. İdeal olarak, yüzde 10-30 civarında bir kar marjı isteyeceksiniz. Her 10 tüketiciden 9’u, başka bir yerde buldukları bir ürünün fiyatını kontrol etmek için Amazon’u kullandığından , rekabetçi kalmanız gerekecek .

 •  

Tutarlılık 

 • Sezonluk bir ürün şu anda hızlı satıyor olsa da, daha sonra buna takılıp kalabilirsiniz. Yıl boyunca ihtiyaç duyulan bazı dökmeyen öğelerle başlayın.

Ayrıca insanların ne aradığını araştırarak satacak ürünler bulabilirsiniz. Gibi araçlar Google Adwords , SellerApp , SEMrush ve Kelime Aracı Pro tüm yardım insanlar arıyorsunuz o anahtar kelimeleri belirleyebilir. Amazon’un belirli ürün ve kategorilerin satışında kısıtlamalar olduğunu unutmamak önemlidir. Bazı kategoriler tüm satıcılara açıktır, bazıları Profesyonel satıcı hesabı gerektirir, bazıları satış için onay gerektirir ve bazıları üçüncü taraf satıcılar tarafından satılamayan ürünleri içerir.

Mücevher, müzik, elektronik cihaz, saat veya koleksiyon gibi belirli bir kategoriden satış yapmadan önce onay almanız gerekebilir. Kapılı kategorilerin tam listesini ve onay için nasıl başvurulacağını görmek için Seller Central’ı ziyaret edin . Başvuru süreci her kategori için farklıdır, ancak mallarınızın kaynağını, niteliklerinizin kanıtını (örneğin bir güzel sanatlar satıcısı olduğunuzu iddia ediyorsanız) açıklamanız istenebilir ve düzenli performans kontrollerine tabi tutulabilirsiniz. .

Amazon Satıcı Araçları

Amazon Satıcı Araçları, Amazon işinizi büyütmenize ve iş yükünüzü kolaylaştırmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış üçüncü taraf yazılım çözümleridir. Kalabalık bir pazarda, mağazanızı rakiplerinizden ayırmanıza yardımcı olabilirler.

Amazon işinizi başlatmak için en popüler satıcı araçlarından birkaçı:

Orman İzci . Amazon satıcılarının satacak ürünleri bulmasına, tedarikçilere kaynak sağlamasına, listeleri optimize etmesine, envanter ve satışları yönetmesine ve daha pek çok şeye yardımcı olan hepsi bir arada bir platform.

 •  

Helyum 10 . Benzer şekilde, Helium 10, Amazon işinizi yönetmek için kapsamlı bir yazılım araçları yelpazesi sunan hepsi bir arada bir platformdur.

 •  
 • SatıcıApp . Bu e-Ticaret analiz yazılımı uygulaması, Amazon mağazanızın pazarlama, satış ve operasyonlarını analiz etmek ve optimize etmek için bir dizi araç sunar.

Tüm satıcı araçları, fiyatlandırma planları ile birlikte gelir – hatta bazıları ücretsiz denemeler sunar – bu nedenle, işinizi büyütmek için yatırım yapmaya hazır olduğunuzda, alışverişe ve taahhütte bulunmadan önce birkaçını denemeye değer.

02. Amazon satıcı hesabınızı oluşturun

Amazon’da bir şey satmanız için ihtiyaç duyacağınız ilk şey bir Amazon satıcı hesabıdır . Adınızı ve e-posta adresinizi ekleyerek hesabınızı oluşturun. Ardından işletmenizin konumunu, türünü ve adını güncellemeniz gerekir. Vergi bilgilerinizi, banka hesap numaranızı, kredi kartı bilgilerinizi ve devlet tarafından verilmiş bir kimliğinizin elinizde olduğundan emin olun.

03. Amazon’da satılacak kaynak ürünler

Araştırmanızı yaptıktan ve satacağınız bir ürüne karar verdikten sonra bir tedarikçi veya üretici bulmanız gerekir.

Sizin için uygun olan minimum sipariş miktarına (MOQ) sahip tedarikçiler bulun. Bu aşamada envantere fazla harcama yapmadığınızdan emin olun. Çevrimiçi satışın teknik unsurları üzerinde çalışırken hepsini satmanız biraz zaman alabilir ve bu ilk maliyetlerin bitmesini istemezsiniz.

Taahhütte bulunmadan önce bu üreticiler hakkında araştırma yapın – özellikle de yurtdışındaysalar. (Örneğin, ürünler gecikirse denizaşırı satıcılar marka imajınızı olumsuz etkileyebilir.) Öneriler, arka plan bilgileri ve talep örnekleri toplayın. Ürünlerinizin iyi ve spesifikasyonlara uygun yapıldığından emin olmak için gereken özeni gösterin. Arkalarında gururla durabilmelisin.

04. Optimize edilmiş Amazon listeleri oluşturun

Amazon listeleme, Amazon’da sattığınız her ürünün ürün sayfasıdır. Müşterilerin ürünlerinizi bulabileceği ve satın alabileceği yerdir.

Amazon’da bir ürün listelerken, bunları mevcut bir listeleme altında satabilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Bu, sattığınız ürünün benzersiz olup olmadığına veya Amazon’da halihazırda satılmakta olan bir ürünü satıp satmadığınıza bağlıdır.

Ürününüzü zaten mevcut bir listeleme altında satmayı seçerseniz, ürünün listelenenle tamamen aynı olup olmadığını iki kez kontrol edin. Müşterilerin sizden sipariş vermesini ve yanlış ürünü almasını istemezsiniz. Bir daha sizden alışveriş yapmazlar.

Tamamen yeni bir ürün için Amazon’da liste kaydı oluştururken bir UPC koduna ihtiyacınız olacak. Bu, barkoda benzer bir şekilde bulunur ve ürününüze referans olarak kullanmak üzere benzersiz bir numara verir. Girişinizle başladığınızda bunu dahil edeceksiniz.

Amazon SEO’su

Pazar araştırmanız sırasında keşfettiğiniz ana anahtar kelimeleri gözden geçirin. Ardından, müşterilerin ürünlerinizi kolayca bulabilmesi ve ne sattığınızı anlayabilmesi için listelemelerinizi optimize etmek için bunları kullandığınızdan emin olun.

Listenizi oluştururken ve SEO için optimize ederken göz önünde bulundurmanız gereken başlıca noktalar şunlardır:

Ürün başlığı

Alışveriş yapanlar ürününüzü bu şekilde bulacaktır, bu nedenle buraya ne koyduğunuzu dikkatlice düşünün.

 • Amazon’un kırpmaması için metninizi 200 karakterin altında tutun. Amazon Satıcı Yönergeleri, başlıkların 60 karakter uzunluğunda tutulmasını önerir.
 • Ürününüzün en önemli yönlerini ve anahtar kelimelerini eklediğinizden emin olun. Ürününüz için alışveriş yaparken müşterilerinizin beden, renk, marka ve uyumluluk gibi ne arayacağını düşünün.
 • Her ürünün keşfedilebilirliğini artıracak alakalı arama terimlerini ekleyin.
 • Doğru müşterileri listenize getirecek yüksek hacimli anahtar kelimeleri hedefleyin, ancak onu aranabilir terimlerle aşırı yüklemeyin.
 • Listelerinizin profesyonel görünmesi için kelimeleri dikkatli bir şekilde büyük harf kullanın.

Ürün resimleri

Ürün fotoğrafçılığı müşteriler için son derece önemlidir ve satışınızı yapabilir veya bozabilir.

 • Amazon’un ürün resimleri 1.000 piksel genişliğinde ve 500 piksel yüksekliğinde olmalıdır.
 • 9 adede kadar resme izin verilir, bu nedenle IRL’nin yanı sıra yakından nasıl göründüğünü de yakalamak için ürününüzü birçok farklı ayarda ve değişen açılarda fotoğraflayın. Alışveriş yapanların ürünün boyutunu ve rengini kolayca görebilmeleri için ürün bağlamı verin. Ürününüz tüm yaratıcı departmanlarla donanmış endüstri devlerinin kataloğuyla rekabet edebileceğinden, görüntülerinize ustaca bir dokunuş kazandırmak için profesyonel bir ürün fotoğrafçısı ve rötuşçusu tutmayı düşünün.Öğelerinizi temiz beyaz veya düz renkli bir arka planda fotoğraflayın. Arka plandaki dikkat dağıtıcı unsurların dikkati ürünün kendisinden almasına izin vermeyin. Ürünün görüntünün yıldızı olduğundan emin olun.
 • Ürünün tüm ayrıntılarıyla kolayca görülebilmesi için yumuşak aydınlatma kullanın.

Temel özellikler ve açıklama

Temel özelliklerinizi yazmak için 1.000 ve ürününüzü tanımlamak için 2.000 karakteriniz var.

 • Müşterilere hızlı bir şekilde ürüne genel bakış sunmak için ürün detay sayfanızdaki madde işaretlerini kullanın.
 • Temel özelliklerinizi ürünün kendisine odaklı tutun. Bu boyut, renk, malzemeler, bakım talimatları, kurulum vb. anlamına gelir.
 • Alışveriş yapanların bu ürünün hayatlarını nasıl değiştireceğini anlamalarına yardımcı olmak için ürün açıklamasını kullanın. Hangi değeri getiriyor? Onu ayıran nedir? Mevcut yüksek talep gören rekabetçi ürünlerde nasıl gelişebilir?
 • Anahtar kelimeler ve arama terimleriyle müşterilerin ürünlerinizi bulmasına yardımcı olun. Alternatif adları, eşanlamlıları ve yazım varyasyonlarını dahil edin.

Amazon listelerinizi yayınladığınızda, ürününüz resmi olarak satışa çıkar.

Satın Alma Kutusu

Satın Alma Kutusu veya Öne Çıkan Teklif, Amazon satıcıları arasında gıpta ile bakılan önemli bir e-ticaret gayrimenkulüdür. Ürün detay sayfasının sağ tarafında yer alan bu kullanışlı kutunun satışları arttırdığı kanıtlanmıştır. Alışveriş yapanlar ürünü sadece birkaç kolay adımda sepete ekleyebilir ve ödeme yapabilir. Belirli bir ürün için Satın Alma Kutusunun bir payını “kazanma” şansına sahip olmak istiyorsanız, bir dizi uygunluk şartını yerine getirmeniz gerekir. Yalnızca birkaç kriteri saymak için Profesyonel bir satış hesabına, güçlü performans ölçümlerine ve yüksek stok hacimlerine ihtiyacınız olacak. Ayrıca, aynı ürünün diğer satıcılarıyla rekabet etmeniz gerekecek, bu nedenle teklifinizin öne çıkmasını istiyorsanız fiyatlandırma çok önemlidir. Buy Box uygunluğu hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz .

Önemli ipucu: Belirli uygunluk gereksinimlerini karşılayan Onaylı Profesyonel satıcılar, dönüşüm oranlarını artırmak için tasarlanmış göz alıcı bir metin ve görsel düzeni olan Amazon Enhanced Brand Content veya A+ Content kullanarak ürün listelemelerini optimize edebilir.

05. Envanterinizi yönetin veya FBA’yı kullanın

Envanterinizi depolamak, yönetmek ve göndermek için bir yer bulmanız gerekecek.

Ürünleriniz küçükse ve sadece birkaç tane varsa, bu kolayca garajınızda veya kiralık depolama alanınızda yapılabilir. Ancak daha fazla envanteriniz olduğunda, ürünleri takip etmek ve sipariş karşılamayı yönetmek daha karmaşık hale gelecektir.

Satıcı tarafından karşılandı

Siparişleri kendiniz gönderirseniz, satış planınız dahilindeki kargo seçeneklerine tabi olursunuz. Amazon’un kargo ücretleri, ürün kategorisine ve müşteriniz tarafından seçilen kargo hizmetine bağlıdır. Bu oran daha sonra satıcıya nakliye kredisi şeklinde aktarılır. Profesyonel bir plan seçerseniz kargo ücretinizi (kitap, müzik, video ve DVD ürünleri gibi ürünler hariç) belirleyebilirsiniz ve Amazon’dan kargo ücretine uygun bir kredi alırsınız. Bireysel planınız varsa, tüm ürünler için Amazon’un belirlediği kargo ücretlerini kullanmanız gerekir. Gönderim kredisi, toplam gönderim maliyetlerinizden daha az olabilir, bu nedenle kâr elde etmek için bu ek maliyetleri ürününüzün fiyatına dahil etmeyi düşünmeniz gerekebilir.

06. Müşteri yorumlarınızı takip edin

Amazon’da veya herhangi bir pazarda, müşteri incelemeleri işinizi yapabilir veya bozabilir.

07. Amazon pazarlama stratejinizi oluşturun

Listelerinize trafik ve satış sağlamanın birkaç yolu vardır. İşte en yaygın olanları:

Amazon PPC’si

Amazon SEO, müşterilerinizin ürünlerinizi organik olarak bulmasına yardımcı olabilirken, ürünlerinizin Amazon reklamlarıyla bulunmasına yardımcı olmak için biraz para yatırabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.