Amazon’da Yurt Dışına Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

19.01.2022
1.510
Amazon’da Yurt Dışına Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Amazon’da yurt dışına satış yapmak için öncelikle bir sermayeye ihtiyacınız vardır. Fakat sermayesiz de amazondan satış yapılabilir! Hemen farklı bir konuya değinmek istiyorum. Bazı yanlış bilgiler hatta eğitimler verildiğini görmekteyiz. Örneğin Çin’de ürün üretip Amazon’da satış yapmak bizce yanlış bir seçimdir. Türkiye’den de satış yapabilirsiniz.

Çünkü Türkiye’den bir çok ürünün satışını Amazon’da yapılabilir. Ürün tedarik etmede önemli noktalardan bir tanesi kategoridir. Her zaman aynı örnekleri veriyormuş gibi olacağınız fakat tekstil ve gıda kategorileri oldukça iyi satış yapılabilen kategorilerdir. Gıda tarafında her ne kadar izin almanızı gerektiren durumlar olsa da izinler alındığı zaman gayet yapılabilir ve satış yaptığını göreceksiniz.

Amazon’da Yurt Dışına Satış Yapmak: Tekstil Ürünleri

Amazon’da yurt dışına satış yapmak için ürünü Türkiye’de bulunan üretici firmalardan sağlayabilirsiniz. Denizli’de veya Balıkesir’de bulunan toptancılar veya tedarikçiler oldukça fazla olduğundan ilk burada soluğu almanız gerekebilir. Burada bulunan toptancılardan alacağınız ürüne kendi markanızı bastırarak satmanız mümkün. Sadece Amazon’da değil hatta Etsy, Ebay ve Alibaba gibi e-ihracat platformlarında 230 ülkeye satış yapabilirsiniz.

Ürünleri Markalaştırma Ve Satış

Amazon’da satış yapmak konusuna tekrar değinmek gerekirse ilk olarak ürünü markalaştırarak satmak daha iyi bir fikir. Böyle bir girişimde bulunmadan önce mutlaka belirli bir sermayeye ile başlamanız gereklidir. Fakat bizim sizlere tavsiye olarak minimum 5.000 dolar ile başlamanızı öneririz. Bu durum tabii ürüne göre değişiklik gösterebilecektir. Çok küçük ve maliyetsiz bir ürün bulmanız size daha az maliyetlere yol açar. Veya daha büyük bir bariyerde olan bir ürünü satmak isteyebilirsiniz. Bu sefer de daha fazla maliyete yol açtığı görülmektedir. Bununla birlikte stoklarınız sermeyeniz açısından değişkenlik gösterebilir.

Amazon’da Ürün Nasıl Satabilirim?

Amazon’da yurt dışına satış yapmak yani ürün satmak sermaye, stok ve doğru ürünü satmaktan geçmektedir. Yani hangi ürün daha fazla satılıyor? Bunlara emek vererek göz atmanız gerekiyor. Bir amazon hesabınızın olduğunu varsayalım. Satılan ürünü araştırıp bulmadan önce kullanabileceğiniz yazılım araçları bulunuyor. Sizlere bu aşamada teknik bilgilerden ziyade bilmeniz gerekenleri anlatacağım.

Yazılım araçları ile satılan ürünü buldunuz diyelim. Her şeyden önce kendi patentini Amazon’dan almanız gerekiyor. Ürünü göndermen patenti almanızı bu aşamada tavsiye ediyorum. Bunun sebebi patent almanız 6-7 ay sürmektedir. Patent başvurusu yapılmadan ürün göndermenizi de tavsiye etmem. Listelenen ürününüz için korsan fiyatlandırmalar ile karşılaşabilirsiniz veya Çin’de rakipleriniz bu ürünü listeleyebilir. Bu durum bütün emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabileceğinden ilk önce Amazon patent işlemlerini halledin.

Sırasıyla gidersek ürünü buldunuz. Daha sonra tedarikçiyi buldunuz veya tekstil ürününden bir şeyler yapacaksanız eğer Türkiye’de tedarikçiler ile anlaşıp kendiniz yapabilirsiniz. Numuneleri kontrol ettikten sonra kendi markanızı kendi paketinizi hazırlayarak gerekirse içine not koyarak satış yapabilirsiniz. Şunu da belirtmekte fayda var. İçerisine yerleştiğiniz notlarda sosyal medya veya web sitesi paylaşırsanız ceza alma durumunuz var. Bunun pratik bir yöntemi barkod şeklinde kullanıcıya göndererek size ulaşmasını sağlamaktır.

Paketleme işlemi ister sizin tarafınızdan isterseniz de amazon tarafından yapılabiliyor. Fakat Amazon bu işlem için sizlerden komisyon almaktadır buna da bilmenizi isterim.

Bu aşamalardan sonra sermayenin harcanacağı diğer kısım ise lansmanlardır.

Amazon'da Ürün Lansmanın etkisi nedir?

Amazon’da Lansman Nedir?

Lansman kısmında reklam giderleri oldukça önemlidir. Give away eskiden daha çok öneriliyordu şimdiler fazla kullanılmıyor. Fakat lansman sürecini iyi yönetmek için Give away hala kullanılan yöntemlerden birisidir. Give away demek ücretsiz ürün dağıtmak anlamına gelmektedir. Bu işlemlerin tamamı başlı başına bir maliyettir ve önemli bir konudur. Diyelim ki lansmanınız tuttu. Bu aşamadan sonra kısım kısım PPC reklamlarına ağırlık vermeniz gerekir. PPC dediğimiz ise reklam bütçesidir. Reklam bütçelerini arttırarak satış yapmaya devam edin. Peki bu olayın tam tersinden bakmamız gerekirse örneğin 1.000 dolarlık bir lansman tutmadı. Bir sonrakinde 1.500 dolar harcamanız gerekecektir. Bunun mantığını lansmanı incelediğinizde anlayacaksınız. Bu sebeple minimum 5.000 dolar seviyesinde sermayelere ihtiyacınız vardır. Tabi ben mobilya satacağım diyorsanız bu rakamlar oldukça küçük rakamlardır.

Sermayesiz Amazon’da Satış Yapılır Mı?

Amazon’da satış yapmak için bir sermayeye gerek yoktur. Tabi hızlı kazanmak, emek vermeden kazanç sağlamak isteyenlerin aradığı başlıca yöntemlerde bunun gibidir. Fakat arkadaşlar kolay para kazanma ve emek vermeden kazanma diye bir şey yoktur. Yazımıza bir atasözüyle devam etmemiz gerekirse “Bedava Peynir Fare Kapanında Olur” sözü bu duruma bir örnektir. Gerçekten öyle!

Ancak Amazon’da Arbitraj yapabilirsiniz. Anlamı piyasada fiyat farklarından yararlanmaktadır. Bunun için çok satan bir ürünü bulmanız gerekiyor. Bununda belli başlı yazılımları var bunu önceden söyleyelim. Üründe her hangi bir problem yoksa toptancıdan veya tedarikçiden alarak veya online e-ticaret sitelerinden satın alarak Amazon depolarına gönderebilirsiniz. Amazon’da barkod işlemlerini yaptırıp listeleyip rakiplerle mücadele ederek satabiliyorsunuz.

Amazon satış yapabileceğiniz kategorideki pasta dilimi bütün satıcılara bazı durumlara göre eşit dağıtıyor. Siz burada her halükarda satış yapmış oluyorsunuz. Burada rakibinizin aynı ürüne çok ucuza sahip olması ve stok yapması gibi durumlar sizi zorlayabilir. Ama şunu çok iyi bilin ki Amazon’da satış yapılabilir!

Diğer sermayesiz para kazanma yöntemi ise Amazon Affiliates yöntemidir. Amazon ortaklığı ile web sitenizden veya sosyal medya hesabınızdan ürünün adresine trafik gönderdiğinizde müşteri o ürünü alsın veya almasın siz komisyon kazanırsınız. Sadece müşteri 24 saat içinde her hangi bir ürünü alması yeterlidir. Bunun başlıca etkili yöntemi ise Youtube üzerinde içerik üreterek satış yapmaktır. Sizler ürün üreterek şuanda satış ile başlamayı düşünmüyor olsanız bile en azından sermayesiz olarak komisyondan kazanç sağlayarak gelir elde edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.