Yurtdışına Ürün Satmak İçin Bilmeniz Gerekenler

09.08.2021
1.081
Yurtdışına Ürün Satmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Yurtdışına Ürün Satmak İçin Bilmeniz Gerekenler

E-ticaret platformları üzerinden satış yapan kişilerin işlerini büyütmek ve yeni pazarlara açılmak için merak ettikleri konulardan biri de şüphesiz yurtdışı satışlardır. Yurtdışına ürün satışı gibi kapsamlı bir işe girişmeden önce merak ettiğiniz ve bilmekte fayda gördüğümüz konuları derleyerek sizler için faydalı olmasını umduğumuz bu makaleyi hazırladık.

Elbette yurt dışına ürün veya mal satmak sadece e-ticaret ile mümkün değil. Ancak e-ticaret dışındaki manuel yöntemler çok daha zahmetli ve sınırlı olduğu için e-ticaret siteniz ile yurt dışına satış yapmak size birçok avantaj sağlar. Bu avantajları elde etmek için defterinize kaydetmek isteyebileceğiniz başlıklar aşağıdaki gibidir…

Yurtdışında Satış Yapmak İçin Web Sitenizi Yerelleştirin

Yurt dışına ürün satarken müşteri portföyünüzün ana dilinde bir web sitesi ile işleri kolaylaştırmalısınız. İngilizce tüm dünyada ortak dil olarak kabul edilse de İngilizce konuşamayanların sayısı hala oldukça fazladır. Bu nedenle hedeflediğiniz ülkelerin ana dillerini destekleyen bir web sitesine sahip olmanız yurt dışı satış faaliyetlerinizi kolaylaştıracaktır. Ancak potansiyel müşterilerinizle sağlıklı bir diyalog kurabilmeniz için o dili konuşabilen çalışanlara sahip olmanın önemini unutmayın. Günümüz çeviri teknolojileri ne kadar başarılı olursa olsun bu araçları kullanmak kurumsal kimliğinize zarar verebilir.

Yurtdışı Satış İçin Pazarlama ve Reklam Kanalları Hakkında Bilgi Edinin

Her ülkenin ve kültürün pazarlama mekanizmasının farklı çalıştığını düşünmekte fayda var. Yurtdışına satış yapabilmek için belirlediğiniz ülkenin dinamiklerini doğru analiz etmelisiniz. Örneğin gazete reklamları bir ülkede marka bilinirliğini artırabilirken, başka bir ülkede gazete reklamları yerine internet reklamları başarılı sonuçlar elde edebilir. Bunun gibi özelleştirilmiş filtreler ile yurtdışındaki satış başarınızı artıracak pazarlama ve reklam stratejileri oluşturabilirsiniz.

Yasal Gereksinimleri Bilin

Yurtdışına satış yaparken belki de en önemli konu satışın yapıldığı ülkenin yasal yükümlülüklerini öğrenmektir. Yurtdışına ürün satarken hedef ülkenin vergi oranları, gümrük düzenlemeleri, taraflar arasında yapılacak sözleşmelerin içeriği gibi birçok detayı öğrenmeli ve her satışta uygulamalısınız. Aksi takdirde gümrüğe takılan ürünler, iade edilmesi gereken ancak iadesi yapılmayan paketler, gideceğiniz ülkenin firmanıza uyguladığı cezalar ve daha pek çok şeyle karşılaşabilirsiniz.

Yurtdışında Mal Satmak için Ödeme Altyapınızı Optimize Edin

Bir e-ticaret ekosisteminin belki de en can alıcı noktası ödeme sistemidir. Müşteri bir ürünü beğendiğinde, o ürünü sepetine ekleyerek satın alma işlemini başlatır ve ardından ilgili formda kredi kartı bilgilerini girerek ödemesini tamamlar. Bu standart prosedürde dikkat edilmesi gereken husus, ödeme altyapınızın hedef ülke bankaları ile anlaşmalı olup olmadığıdır. Çoğu durumda sorun teşkil etmese de bazı durumlarda ilgili ülkelerin banka kartlarını bloke eden altyapıları görmek mümkündür. Bu tür sorunlar yaşamamak ve potansiyel müşterilerinizi kaçırmamak için ödeme altyapısı sunan firmanın ilgili ülke kartları ile sorunsuz çalıştığını teyit etmenizde fayda var.

Kargo Lojistik Altyapınızı Oluşturun

Ürün satışları e-ticaret siteniz üzerinden kolayca gerçekleşti, tebrikler! Bu noktadan sonra talep edilen ürünün paketlenip alıcının adresine gönderilmesi gibi sıradan bir adımdır. Ama bir dakika; İlgili ülkeye kargo göndermek için hangi firmayı tercih ettiniz? Günümüzde kargo şirketleri genellikle tüm dünyaya gönderim yapsa da, fiyatlandırma ve nakliye süresindeki değişiklikler çok uç noktalara ulaşabilmektedir. İlgili kargo şirketleri de özensiz bir taşıma yapıyor olabilir. Bu nedenle yurt dışına satış yapacağınız zaman fiyat, performans ve geçmiş kullanıcı deneyimlerini araştırarak hangi kargo firmasını tercih edeceğinize karar vermeli ve müşterinizi bilgilendirmelisiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.