Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu

20.11.2021
1.350
Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Ürün ayrıntıları genellikle müşterilerinizin ödeme yapmadan önce okudukları son şeydir. Satışı yapmak veya bozmak için son şansınız. Doğru yapın ve satın alma işlemini tamamlayacaklarından emin olacaklar; yanlış yaparsan zıplayabilirler.

Çok baskı var, biliyoruz. Ancak doğru kelimeler, gerekli bilgiler ve kesin ses tonu ile online satışlarınızda önemli bir artış görebilirsiniz .

Bu görevde size yardımcı olmak için, çevrimiçi mağazanız için ürün ayrıntılarını nasıl yazacağınız konusunda 11 uzman ipucu derledik :

01. Müşterilerinizi Anlayın

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Müşterilerinizin kafasına girin. Kim olduklarını, ne bilmek istediklerini ve satın alma işlemlerini tamamlamak için nasıl hissetmeleri gerektiğini düşünün.

Hedef kitlenizin kişiliklerini oluşturarak başlayın . Kendinize sorun: Erkek mi kadın mı? Kaç yaşındalar? Hangi iş kolundalar? İlgi alanları nelerdir?

Ürün açıklama metninde kendinizi nasıl ifade edeceğinizi ölçmek için bunu kullanın. Örneğin, ana hedef kitlenizi genç olarak belirlediyseniz ve ürününüz eğlenceliyse, resmi olmayan bir dil ve hatta emojiler, kelime oyunları veya şakalar kullanabilirsiniz.

Daha yaşlı veya daha profesyonel bir kalabalık için, kendilerini rahat hissedecekleri şekilde iletişim kurun. İşe başlayın ve onlara ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı ve net bir şekilde verin.

02. Spesifik olun

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Müşterilerinize bilmeleri gereken tüm ayrıntıları ve ayrıntıları sağlayın. “Şimdi Satın Al”ı tıkladıklarında tam olarak ne alacaklarını bilmelerini sağlayın.

Ürün özelliklerini olabildiğince açık bir şekilde yazın. Ürünün boyutları, neyden yapıldığı ve kurulum veya montaj gerektirip gerektirmediği gibi ilgili tüm bilgileri ekleyin.

Müşterilerinizin ürünün maliyetinin haklı olduğunu hissetmesini sağlayın. Ürünün malzemelerini, nasıl yapıldığını, yapabileceği her şeyi ve satın alma işlemine nelerin dahil olduğunu açıklayın. Alıcıların siparişleriyle ne almayı bekleyebilecekleri konusunda net olun.

03. Ürünün Değerini Vurgulayın

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Başarılı bir ürün açıklaması, müşterilere yalnızca ürünün ne olduğunu değil, neden ona ihtiyaç duyduklarını da söylemelidir. Bu ürüne sahip olmanın ve onu kullanmanın tam olarak ne kadar harika olacağı konusunda alışveriş yapanlarla iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Yalnızca ürünün ayrıntılarına odaklanmak yerine, müşterinize ürünün hayatlarına nasıl fayda sağlayacağını söyleyin. Ürünü satın alarak ne kazanacaklarını bilmelerini sağlayın.

Bir köpek paspası için bu iki açıklama arasındaki farkı düşünün:

  • “Bu makinede yıkanabilir mat, yüksek kaliteli pamuk ve polyesterden yapılmıştır. Alt kısmı silikonludur. 40-90 lbs arasındaki köpeklere uyar.
  • “Bu dayanıklı ve temizlemesi kolay köpek paspası, sonunda yavrularınızı kendi yatağında uyumak için heyecanlandıracak. Pamuk ve polyester karışımı, rahat bir his verirken, benzersiz kaymaz tasarımı, ailenizi ve evcil hayvanınızı güvende ve sabit tutar. Boyut, daha da büyük köpekler için mükemmeldir.”

Her iki ürün tanımı da aynı niteliklerden bahseder, ancak ilki ayrıntılara, ikincisi ise değeri vurgular.

04. Yaratıcı Dil Kullanın

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Etki yaratacak bir ürün açıklaması yazmak için güçlü, ilham verici ve yaratıcı bir dil çok önemlidir. Müşterilerinizi satın alma işlemini tamamlamaya ikna edecek kesin kelimeleri bulmak için zaman ayırın.

Boşluğu doldurmak için sadece kelimeler yazmayın. “Yüksek kaliteli” ve “olması gereken” gibi klişelerden kaçının. Bu terimleri, ürününüzü ve markanızı benzersiz hissettirecek daha taze bir dille değiştirin.

Müşterilerinize daha fazla değer sağlayan sıfatlar kullanın. Örneğin, takılarınızı “benzersiz küpeler” olarak tanımlamak yerine, “deyim sarkanları” gibi daha renkli ve kesin bir dil kullanın.

05. Çözümler Sunun

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Müşterileriniz, onlara yardımcı olacak veya onlara belirli bir işlev sağlayacak bir ürün arıyor. Senin işin onların ihtiyaçlarına cevap vermek.

Bu öğenin çözebileceği sorunları veya acı noktalarını düşünün. Ardından, müşterilerinize onlar için tam olarak ne yapabileceğini ve nasıl yaptığını açıklayın. Diğer benzer ürünlerden farklı yönlerini vurgulayın. Farklılıklarının onu nasıl özellikle yararlı kıldığını ifade edin. Sık karşılaşılan sorunları hafifletme yollarını gösterin.

Örneğin, yeni bir kulaklık seti arayan müşteriler, memnun olmadıkları eski bir çifti değiştirmek için bir kulaklık arıyor olabilir. Bu nedenle, sunduklarınızın öncekilerin sorunlarına sahip olmadığını duymaktan memnun olacaklardır. Neden satın almaları gerektiğini açıklamak için ürününüzün rahatlığını ve ağırlığını, ses kalitesini ve ses sızıntısının olmamasını gösterin.

06. Müşterilerinizle Doğrudan Konuşun

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Ürünleriniz gerçek kişiler tarafından kullanılmak, keyiflenmek, tüketilmek veya işletilmek üzere yapılmıştır. Bu nedenle, ürün ayrıntılarınızı yazarken doğrudan hedef kitlenizle konuşun.

Ürün açıklamalarınızın, ürün ve kişi arasındaki ilişkiye bazı referanslar içerdiğinden emin olun. Bir satış elemanı gibi yazmak yerine, bir hikaye anlatıcısı olun. Okuyucularınızın hayal gücünü harekete geçirin ve gerçek yaşam senaryosunu ve ürününüzün buna nasıl uyduğunu görselleştirmelerine yardımcı olun.

Müşterinize doğrudan mesajlarla ürününüz hakkında pasif metinler paylaşın. Örneğin, “Bu organik sabun ellerde yumuşaktır ve çayır gibi kokar” demek yerine, müşterilerinizle doğrudan konuşun ve duygularına hitap edin: “Bu organik sabunu ana banyonuza koyun. Yumuşacık elleriniz size teşekkür edecek ve eviniz çayır gibi kokacak.”

07. Taramayı Kolaylaştırın

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Açıklamalarınız gözden geçirilebilir olmalıdır. Müşterilerin sorularını ve endişelerini gidermek için ürün ayrıntılarını kolayca taramalarına izin verin.

Basit yapılarla kısa cümleler kullanın. Teknikleri veya özellikleri açıklarken madde işareti listeleri oluşturun. Ana noktaya gelin ve daha azıyla daha fazlasını söyleyin. Çevrimiçi alışveriş yapanların her kelimeyi sabırla okumadığını varsayın. Kısa açıklamanızın ilgi çekici ve etkileyici olmasına izin verin .

Ürünlerinizi en başa koyarak veya diğer paragraflardan ayırarak en güçlü yanlarını sergileyin. Okuyucuları bağlamak için kullanmak istiyorsunuz, ancak bu yalnızca hemen fark edilebilirlerse işe yarar.

08. Resimlerinizi İltifat Edin

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Hem ürün resmi hem de açıklama, müşterinizin satışı tamamlamasına yardımcı olmak için önemlidir. Ama onlara iki ayrı parça gibi davranmayın. Gerçek sihir, görüntü ve metin birlikte çalıştığında gerçekleşir.

Görsellerinizin bıraktığı boşlukları dolduracak açıklamalar yazın. Ürününüzün resimde açıkça gösterilmeyen veya görünmeyen yönlerini ele alın. Ürünün ayarlanma veya hareket etme şeklini veya iç mekanizmalarının çalışma şeklini tanımlayın.

Gerekirse, ürünün arka planı veya modeliyle ilişkisi gibi, görselin bağlamını ziyaretçiye açıklayın. Yalnızca görüntüyle ifade edilemeyeni kelimelerle ifade edin.

09. Önerileri Dahil Edin

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Alışveriş yapanlar harika bir ürün aldıklarını bilmek isterler. Açıklamaya bir kullanıcının kişisel tavsiyesini ekleyerek bunu onlara kanıtlayın.

Müşterilerinizin bu ürünü satın almaya değer olduğundan emin olmak için bu ipuçlarını kullanmayı düşünün:

  • İnsanların bu öğe hakkında neleri sevdiklerini ve hayatlarını geliştirmek için nasıl kullandıklarını açıklayın. Açık ol. Örneğin, ziyaretçilere müşterilerin modaya uygun spor ayakkabılarınızı sevdiğini söylemek yerine Arkansas’tan 43 yaşındaki Steve’in kemer desteğinin sırt ağrısını iyileştirmeye yardımcı olduğunu söylediğini yazın.
  • Yayınlarda ürünle ilgili herhangi bir yazıya atıfta bulunun.
  • Bir kullanıcıdan bir teklif ekleyin. Ürünün gururlu sahipleri, kalitelerini kendileri için kefil etsin.

10. Aşırı Söz Vermeyin

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Ürününüzü piyasadaki en iyisi olarak övmek cazip gelebilir. Ancak bu doğru değilse müşterilerinizin güvenini kaybedersiniz.

Gereksiz veya asılsız üstünlük ifadelerinden kaçının. Ürününüzün en iyisi olduğunu söylemek yerine, ne sunduğunu net bir şekilde açıklayın. Onu rakiplerinden daha iyi yapan özellikleri açıklayın.

Ürününüz gerçekten en iyisiyse, onu öne çıkaran yönleri açıklayarak kanıtlayın.

11. SEO için Optimize Edin

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır: Daha Fazla Satmak için 11 İpucu Çevrimiçi mağazanıza Google’da daha iyi bir sıralama sağlamak için ürün açıklamalarınızı kullanın. Görünürlüğünüzü artırmak için doğru anahtar kelimeleri yazınıza dahil etmenin akıllıca bir yolunu bulun.

Müşterilerin ürününüzü ararken en sık kullanacağı terimleri göz önünde bulundurun. Ardından bu anahtar kelimeleri açıklamanıza ekleyin.

Ürün ayrıntılarınızı SEO optimizasyonu için bazı önemli ipuçları :

  • İnce ol. Ürün açıklamanızı bir anahtar kelime karmaşasına dönüştürmeyin. Bu, hem alışveriş yapanlar hem de Google için büyük bir çıkış. Açık bir anahtar kelime yoğun ürün açıklaması, mağazanızın güvenilirliğine zarar verir.
  • İşe yarayan anahtar kelimeler kullanın. Yararlanın uzun kuyruk anahtar kelimeler . Çok geniş anlamlara sahip anahtar kelimeler için rekabet etmemek için yeterince spesifik olun. Amacınız, müşterilerin bu ürünü aradıklarında mağazanızı bulmalarını sağlamaktır.

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.