Trafiği artırmak için 5 e-ticaret SEO ipucu

18.10.2021
1.399
Trafiği artırmak için 5 e-ticaret SEO ipucu

Trafiği artırmak için 5 e-ticaret SEO ipucu

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), çoğu yeni e-ticaret işletmesinin gözden kaçırdığı güçlü bir araçtır. Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak ile çevrimiçi mağazanızda alacağınız trafik miktarı arasında güçlü bir ilişki vardır.

1. Web sitesinde gezinme

Google’ın e-ticaret mağazanızın yapısını anlaması için navigasyonunuz büyük ölçüde önemli olmakla kalmaz, aynı zamanda SEO’nuzu etkileyebilecek diğer önemli metrikleri de etkiler.

Ziyaretçiler aradıklarını bulamazlarsa veya sitenizde kolayca gezinemezlerse, oturum süresi ve hemen çıkma oranları gibi metrikler etkilenir. Ziyaretçiler çevrimiçi mağazanızda fazla zaman harcamazlarsa veya başka bir sayfaya gitmeden ayrılırlarsa, Google bunları ‘kötü sinyaller’ olarak görür. 

Web sitenizin gezinmesini iyileştirmeye ve uygun alt kategoriler eklemeye yönelik açık adımlara rağmen, ayrıca bir kırıntı navigasyonu kullandığınızdan emin olabilirsiniz. Bu, ziyaretçilerin şu anda bulundukları yere ulaşmak için hangi yolu izlediklerini görsel olarak belirlemelerini sağlar. Bu, belirli kategorilere veya alt kategorilere daha kolay gezinmeyi sağlar. 

2. URL bağlantılarını SEO dostu yapın

Bir URL’nin yalnızca bir bağlantı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak yine de SEO’yu etkileyebilir. 

URL’ler ayrıca bir kullanıcının deneyimini iyileştirebilir. Genellikle doğrudan ürün bağlantılarını işletmenizin sosyal hesaplarında paylaşıyorsanız, anlaşılır bir URL’ye sahip olmak iyidir. URL’nin tıklandığında insanları nereye yönlendirdiği net olmakla kalmaz, aynı zamanda Google’ın ürünleri daha iyi anlamasına yardımcı olur. 

Rastgele sayılar ve harflerle dolu bir URL’ye sahip olmak, aslında kullanıcıları tıklamaktan caydırabilir. Bunları temiz tutmak ve aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi alakalı anahtar kelimeler eklemek en iyisidir.

3. SEO’yu geliştirmek için anahtar kelime araştırması

Arama motorlarında hangi anahtar kelimeleri sıralamak istediğinizi bilmek, başlamak için iyi bir yerdir. Bu şekilde, SEO’nuzu geliştirme umuduyla bu anahtar kelimeler etrafında içerik oluşturabilirsiniz.

Çevrimiçi mağazanız boyunca anahtar kelimeler kullanacaksınız. Bu, örneğin; ürün açıklaması, ürün başlığı, hakkımızda sayfası ve bloglar. Bloglar, işletmenizi çevreleyen alakalı içeriği eklemenin ve bu anahtar kelimeleri kullanmanın harika bir yoludur.    

Ancak, bu kelimeleri sadece kafanızın üstünde düşünmeyin. Göz önünde bulundurmanız gereken bir dizi şey var. Bu nedenle önceden araştırma yapmak önemlidir.

Anahtar kelimeleri araştırırken göz önünde bulundurulması gereken bazı şeyler şunlardır:

Anahtar kelime alaka düzeyi

Sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimelerin sayfadaki içeriği gerçekten yansıttığından emin olun.

Anahtar kelime arama hacmi

Ayda yalnızca 10 arama alan bir konu etrafında içerik oluşturuyorsanız buna değer mi? Anahtar kelimelerinizin iyi bir arama hacmine sahip olduğundan emin olun.

Anahtar kelime rekabeti

Ne yazık ki SEO’nuzu geliştirmeye ve arama motorunda yükselmeye çalışan tek kişi siz değilsiniz. Belirli bir anahtar kelime için rakiplerin sıralamasına bir göz atın. Çoğu araç, onlar için sıralamanın zorluğunu size söyleyecektir.

Anahtar kelime amacı

Çekmek istediğiniz kullanıcı türüne bağlı olarak, içeriğe bir harekete geçirici mesaj ekleyebilirsiniz.

Araştırmanızı yapmak uzun vadede size çok zaman kazandıracaktır.

4. Ürün sayfalarını optimize etme

SEO için yapabileceğiniz en kötü şey, ürün sayfalarını boş bırakmak veya arama motorlarının gerçekte ne sattığınızı en iyi anlaması için ihtiyaç duyduğu içeriğin olmamasıdır.

Günün sonunda, kullanıcılara arama sorguları için en uygun eşleşmeyi bulmak bir arama motorlarının işidir. Bu yüzden onlara yardım edin ve ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında ayrıntılı bilgi verin.

Bu, önceki anahtar kelime araştırması yapma noktasından yola çıkar. Ürün sayfalarınızı optimize etmenin bir yolu, zengin içerikli benzersiz açıklamalar yazmaktır. Bu, insanların satın almayı düşündüklerinde aradıkları anahtar kelimeleri ve bilgileri içermesi gerektiği anlamına gelir. 

Yapmamanız gereken bir şey, tedarikçinizin web sitesindeki ürün açıklamalarını kopyalayıp yapıştırmaktır. Google, yinelenen içerik için sizi cezalandıracak ve esasen SERP (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) sıralamasında onlarla rekabet edeceksiniz. Anahtar SEO kuralı, her zaman müşterilerin araması muhtemel anahtar kelimeleri kullanan orijinal içerik yazmaktır.

5. Google Analytics’te e-ticaret SEO performansını izleme

Google Analytics’i kullanmak ve trendleri belirlemek, sağlam bir SEO stratejisi oluşturmanın kesin bir yoludur.

Google Analytics’i kullanarak hangi sayfaların performans gösterdiğini ve hangilerinin çalışmadığını görebilirsiniz. Trafiğinize en çok hangi kaynağın katkıda bulunduğunu görebileceksiniz. Bu, çabalarınızı gerçekten etkisi olan platformlara odaklayabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca Google Analytics, çıkış sayfaları olarak katkıda bulunan sayfaları ortaya çıkarır. Bunun nedenini belirlemek imkansız olsa da, yapılabilecek iyileştirme alanlarının iyi bir göstergesidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.