Sıfırdan Bir e-Ticaret İşi Nasıl Kurulur?

14.10.2021
1.393
Sıfırdan Bir e-Ticaret İşi Nasıl Kurulur?

Sıfırdan bir e-ticaret işi nasıl kurulur?

Yani sıfırdan bir e-ticaret web sitesi nasıl kurulur? O zaman doğru yerdesin. Bu blogda, sıfırdan bir e-ticaret işletmesi kurma sürecinin her adımına bakacağız. İşletmenizin adını seçmekten ve Google’ı kullanmaya başlamaktan çevrimiçi mağazanızda ilk satışınızı yapmaya kadar.

Sıfırdan bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur?

Sıfırdan bir e-ticaret web sitesi oluşturmak, inanabileceğiniz kadar göz korkutucu değildir. İnternette çevrimiçi satış yapmanın en iyi yolunun ne olduğu hakkında bir sürü bilgi varken; aşırı karmaşık olması gerekmez.

  1. Bir işletme adı bul

Her şeyden önce, yeni iş girişiminiz için bir isim bulmaktır. İşletme adınız biraz açık olabilir ve çevrimiçi sattığınız ürünle ilgili olabilir, ancak bazen basit olması en iyisidir. Müşteriler için adınızın hatırlanmasını kolaylaştırır. 

İşinizi de sınırlayabilecek isimlerden kaçınmaya çalışın. Örneğin, Jeff Bezos’un bunun yerine Amazon’u ‘Çevrimiçi Kitaplar’ olarak adlandırdığını hayal edin? Kitaplar dışındaki alanlara yayılmak onun için çok zor olurdu.

Bir işletme adına karar verdikten ve onu farklı ortamlarda denedikten sonraki adım, kullanılabilirliğini kontrol etmektir.

  1. Alan kullanılabilirliğinizi kontrol edin

Bir başkasının alan adınızı veya başka bir varyasyonunu satın almamasını sağlamak için alan adınızın birkaç farklı sürümünü almayı da düşünebilirsiniz. Bu, .com veya .co.uk ile yapılan tüm marka aramalarının insanları çevrimiçi mağazanıza yönlendirmesine yardımcı olur.

Çevrimiçi alışveriş yapanlar .com alan adını daha köklü bir işletmeyle ilişkilendirme eğilimindedir, bu nedenle bunu her zaman birincil alan adınız olarak kullanmanızı ve .co.uk sürümünü satın alıp .com sürümüne yeniden yönlendirmenizi öneririz.

Seçtiğiniz alan adı ne yazık ki zaten alınmışsa, alan sahibine her zaman ulaşabilir ve size satmayı düşünüp düşünmeyeceklerini görebilirsiniz. Veya bir alternatif, belki de ‘uk’ veya benzerini ekleyerek onu ifade etmenin farklı bir yolunu düşünmektir.

  1. İnternette nasıl satış yapacağınızı seçin

Alanınızı güvence altına aldıktan sonra , çevrimiçi satış yaparken izleyebileceğiniz farklı yollara bakmak isteyeceksiniz . Kendi çevrimiçi mağazanızı kurmak, çevrimiçi satış yapmak için kullanabileceğiniz tek kanal değildir, ancak pazar yerleri gibi diğer seçeneklerin sizin için uygun olup olmadığına bakmanız gerekecektir.

Ek satıcı ücretlerinden listeleme ücretlerine ve ödeme işlem ücretlerine kadar bir piyasada satış yapmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Tüm bunları karar verirken hesaba katmanız gerekecek. Ancak her zaman tüm trafiğinizi yönlendirebileceğiniz birincil bir çevrimiçi mağazanız olmalıdır. Çevrimiçi mağazanızın yanında bir Etsy mağazası işletseniz bile, Etsy müşterilerinizi çevrimiçi mağazanıza yönlendirmek, uzun vadede çok para biriktirmenize yardımcı olabilir.

  1. Bir tema seç

İşletmenizin öne çıkmasına ve müşterileri çekmesine yardımcı olacak bir şey, seçtiğiniz temadır. Konu seçerken doğru ya da yanlış yoktur ama 1 numaralı kural, seçtiğiniz her şeyin tamamen optimize edilmesi gerektiğidir. 

Bunun anlamı, hem masaüstü, hem tablet hem de mobil cihazlar için optimize edilmiş olmasıdır. Bu, aynı zamanda Google’da önemli bir sıralama faktörü olduğu için çevrimiçi mağazanız için önemli bir unsurdur.

Kurduğunuz iş türü, seçtiğiniz temayı etkileyebilir. Giyim mağazaları, koleksiyonlarını gerçekten sergilemek için daha fazla görsel ağırlıklı bir tema seçebilir. Daha küçük ürün resimlerine ancak ürün özelliklerini görüntülemek için daha geniş bir alana ihtiyaç duyan bir otomobil parçası satıcısına karşı.

  1. Ürünlerinizi yükleyin

Artık e-ticaret mağazanızın temellerine sahipsiniz, ürünlerinizi ve ürün açıklamalarınızı mağazanıza yüklemeniz gerekecek. Çoğu e-ticaret platformu bunu bir içe/dışa aktarma özelliği aracılığıyla kolayca yapabilir.Eklenecek önemli sayfalar

Ürün sayfalarınızdan ve çevrimiçi mağazanızın ana sayfasından ayrı olarak, çevrimiçi mağazanız için gerekli ve önemli olan birkaç sayfa vardır:

  • Hakkımızda
  • şartlar ve koşullar
  • Gizlilik Politikası
  • İade ve Geri Ödeme Politikası
  • Temas

Bunların tümü, müşterilerinizin çevrimiçi mağazanıza göz atarken başvurmak isteyebileceği veya ihtiyaç duyabileceği sayfalardır. Bu sayfalardan bazıları, örneğin Şartlar ve Koşullarınız ile İade ve Para İadeleri politika sayfanız, aslında işletme sahibi olarak sizi korumaya yardımcı olur, bu nedenle bunları sitenize eklediğinizden emin olun.

6.Google Analytics ve Google My Business’ı kurun

Ardından, çevrimiçi mağazanız için bir Google My Business hesabı oluşturmak isteyeceksiniz – özellikle de fiziksel bir yeriniz varsa. Google My Business, işletmenizin adı, çalışma saatleri ve konumunun yanı sıra sağlamayı seçtiğiniz diğer bilgiler de dahil olmak üzere işletmenizin Google Arama ve Haritalar’da görünme biçimini yönetmenize olanak tanıyan ücretsiz bir araçtır.

Ödeme ağ geçitlerini ayarlayın

Artık ürünlerinizi satmaya neredeyse hazırsınız, müşterilerinizin kontrol etmesi için mağazanızda iyi bir ödeme ağ geçidine ihtiyacınız olacak. Dışarıda çok sayıda ödeme ağ geçidi olmasına rağmen, ücretlerinin ne olduğunu ve ödeme yapılarının nasıl çalıştığını öğrenmek için yine de araştırma yapmanız gerekir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.