Mobil Ticaretin Tatil Satışları İçin Artan Önemi

13.11.2021
1.459
Mobil Ticaretin Tatil Satışları İçin Artan Önemi

Mobil Ticaretin Tatil Satışları İçin Artan Önemi

Her tıklama ve kaydırma ile mobil cihazlar, hediye paketleri kadar tatil alışverişinin ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Alışveriş yapanların yüzde 55’inden fazlası artık en az bir tatil alışverişi yapmak için telefon veya tablet kullanmayı planlıyor.

Mobil ticaret (m-ticaret) için e-ticaret stratejinizi oluşturmak, daha fazla tıklama, tıklama ve kaydırma almanıza, alışveriş sepetini terk etmeyi azaltmanıza ve tatil gelirinizi yeni zirvelere çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Başarılı bir mobil ticaret stratejisinin ilk adımı, mobil uyumlu bir tasarıma sahip bir çevrimiçi mağaza kurmaktır. Mobil deneyim göz önünde bulundurularak tasarımcılar tarafından hazırlanmış bir çevrimiçi mağaza şablonunu denemenizi öneririz . Alışveriş yapanlar, tüm müşteri yolculuğunda, bir masaüstü sitesinde olduğu gibi bir mobil mağazada da sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmelidir.

Mobil ticaretin hızlı yükselişi

Basitçe söylemek gerekirse, m-ticaret, kullanıcılarla zaten bulundukları yerde, yani mobil cihazlarında buluşur.

2020 tatil sezonunda e-ticaret alışverişlerinin yüzde 39’u akıllı telefondan yapıldı . Uzmanlar bu sayının bu yıl artmasını bekliyor. Bilgisayarlar çevrimiçi alışveriş yapanlar için en iyi cihaz olmaya devam ederken, mobil cihazlar bir tıklama hızında yetişiyor. Bu trendi ne yönlendiriyor?

  • Mobil, alışveriş yapanların sosyal medya beslemelerinde gezindiği, video izlediği, arkadaşlarına mesaj attığı ve dünyayı gezdiği yerdir. Alışveriş, tüketicilerin telefonlarının rahatlığından ayrılmadan katılabilecekleri başka bir aktiviteyi temsil ediyor.
  • Akıllı telefonlar ve daha yüksek internet hızları, nesiller ve küresel pazarlar arasında mobil cihazların benimsenmesini ve dolayısıyla mobil alışverişi hızlandırdı.
  • Giderek, müşteriler doğrusal olmayan bir şekilde göz atıyor ve satın alıyor. Telefonları, mağazada alışveriş yaparken değerli bir araştırma arkadaşı aracı haline geldi ve bir masaüstü cihazda veya gerçek bir yerde alışveriş yolculuğuna başladıktan sonra bile satın alma işlemini telefonlarında tamamlayacak.
  • Müşteriler COVID-19 pandemisinin başlangıcında e-ticareti yüz yüze alışverişe kıyasla tercih ederken, perakendeciler de mobil deneyimlerini artırarak benimsemeyi daha da hızlandırdı. Sonuç olarak, günümüzün mobil alışveriş deneyimi sorunsuz ve nispeten sorunsuz. Bu, mobil alışverişi masaüstü, dizüstü bilgisayar veya mağazada alışveriş yapmaktan daha rahat, daha hızlı ve daha kolay hale getirdi.

2021 Tatil Sezonunda m-ticaret müşterileri hangi davranışları benimseyecek?

Facebook tarafından son iki tatil sezonunda yaptırılan bir YouGov anketi , 2021 tatil sezonunun mobil ticaret için neler getirebileceğine dair fikir veriyor .

Anket, dünya çapında yaklaşık 50.000 tüketiciye tatil sırasında mobil cihazlarda nasıl kutladıkları ve hediye alışverişi yaptıkları hakkında sorular sordu. ABD’li müşteriler için bulgular arasında:

  • Yüzde 57’si akıllı telefonlarını hediye fikirleri araştırmak için kullanıyor
  • Yüzde 55’i “Mobil kullanıyorum çünkü mağazaya gitmekten daha güvenli”
  • Yüzde 44’ü hediye almak için akıllı telefonlarını kullanıyor
  • Yüzde 34’ü tercih ettikleri platform olarak mobili seçiyor
  • Yüzde 32’si akıllı telefonlarının kullanımı en kolay kanal olduğunu söylüyor
  • Yüzde 30’u sezonun başında mobilin “alışveriş yapılacak yer” olduğunu söylüyor

Anket ayrıca, ABD’li tüketicilerin dörtte birinden fazlasının (yüzde 27) tatil alışverişlerine 2020’de Ekim ayında başladığını ve yüzde 42’sinin Kasım ayında başladığını ortaya koydu.

Bu tatilde mobil satışları yakalamanın altı akıllı yolu

M-ticaret hızlandırmasından yararlanmanın en iyi yolu, müşterilerinizi şaşırtacak bir mobil deneyim oluşturmaya başlamaktır. Bu altı akıllı taktik, mobil öncelikli koşuşturmanın önüne geçmenize yardımcı olabilir.

01. Amazon’da Satış

E-ticarette pazar lideri aynı zamanda m-ticarette de başı çekiyor. Amazon’un e-Ticaret pazarındaki genel payının , Amazon’un toplam satışlarının yarısından fazlasını (yüzde 58) üçüncü taraf satıcıların oluşturduğu yıl sonuna kadar yüzde 40,4’e ulaşması bekleniyor .

02. ‘Küçük ekran’ deneyiminizi hızlandırın

Facebook anketine göre, alışveriş yapanların yüzde 39’u 2020 tatil sezonunda e-ticaret web sitelerinde ürün buldu ve birçoğu bu sitelere telefonlarından ve tabletlerinden erişiyor.

İyi optimize edilmiş bir mobil site, kullanıcıların ürün kataloğunuza kolayca erişmesine yardımcı olmalıdır. Ayrıca, tüketicilerin favori uygulamalarının ve web sitelerinin hızını ve performansını taklit etmelidir.

03. TikTok gibi yeni sosyal medya kanallarını keşfedin

Sosyal ticaret sularına ayak parmağınızı mı soktunuz ? Bunu yapmazsanız, önümüzdeki yıllarda 600 milyar dolara büyümesi öngörülen bir sektörü kaçırıyor olabilirsiniz .

Sosyal ticaret 474 milyar dolar gelir sağlıyor ve önde gelen sosyal medya platformları, perakendecilerin kullanıcılarla bağlantı kurmasına yardımcı olmak için yeni e-ticaret özelliklerini sunmaya devam ediyor.

04. Site içi sohbete yatırım yapın

Kullanıcılar, mobil cihazlarda eksiksiz bir e-ticaret deneyimi bekler ve ürününüzle ilgili bir soruları varsa, programlarına göre doğrudan size mesaj göndermek isterler. Bu nedenle, mobil sitenize bir sohbet işlevi entegre etmek büyük kazançlar sağlayabilir.

05. Ödeme ağ geçitleriyle hareket halindeyken ödeme yapın

Alışveriş sepetini terk etme sorunlarıyla mı mücadele ediyorsunuz? Satın alma sürecinde kusursuz bir son adım oluşturmak yardımcı olabilir.

Baymard Enstitüsü araştırması, ödemeyi optimize etmenin dönüşümleri yüzde 35 oranında artırabileceğini gösteriyor . Bunu yapmak, kullanıcıların tek dokunuşla işlem beklediği mobil cihazlarda son derece önemlidir.

06. Temassız teslim alma ve teslimat optimizasyonunu düşünün

İşletmeniz hem gerçek lokasyonlar hem de bir e-Ticaret web sitesi içeriyorsa, temassız teslimat veya teslim alma seçenekleri eklemek, iki dünya arasındaki boşluğu kapatmanıza yardımcı olabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.