Mikro İhracat Teşviği Nedir? | ETGB’li Gönderinin Avantajları

03.03.2022
1.446
Mikro İhracat Teşviği Nedir? | ETGB’li Gönderinin Avantajları

Mikro İhracat Teşviği Nedir? | ETGB’li Gönderinin Avantajları

Mikro İhracat Teşviği Nedir? | ETGB’li Gönderinin Avantajları Aslında mikro ihracat için teşvik diyebiliriz. Peki teşvik nedir? Ülkeler vatandaşını başarıya ulaştırmak için şevklendirmek için belirli enstrümanlar kullanır bunlar vergi olabilir bürokrasi tarafında belli başlı bazı iyileştirmeler veya faizsiz kredi uygulamalarıdır.

İşte mikro ihracat tam olarak bu noktada Mikro İhracat Teşviği Nedir? | ETGB’li Gönderinin Avantajları küçük ihracatçıya e-ihracatçıya o alanda teşvik etmek için o alanda olan için veya ilgisi olup da küçük başlamak isteyen için yaptığı bir teşvik programı.

Mikro ihracatın bazı sınırları var mikro ihracat kapsamında teşviklerden yararlanmak için 15000 euro yu ve 300 kg gönderimi geçmeyecek ürünler olmalıdır. Özellikle yurtdışına küçük yükte hafif ürünler gönderirseniz mikro ihracat kapsamında olacağını için sizi bazı prosedürlerden kurtarıyor ve daha pratik şekilde ihracatı gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

Bu ihracatı yapmak için ETGB belgenizin olması gerekiyor bu belgeyi düzenletmeniz gerekiyor. ETGB nedir? Elektronik Ticari Gümrük Beyannamesi diye geçer ve sadece yetkili kargo firmaları bunu düzenleyebiliyor. Mikro ihracat veya ETGB bunları birbirleri yerine kullanılıyor yani mikro ihracat yerine ETGB görürseniz şaşırmayın.

Mikro ihracatın ne gibi avantajları vardır?  

Klasik ihracat yaparken bazı prosedürleri vardır ihracatçılar birliğine üye olmak ihracat beyannamesi gümrük müşavirliği gibi bazı bürokratik işlemler vardır mikro ihracat yaparken bu gibi kağıt işlemlerinde daha hızlı ilerlersiniz. Vergi tarafında ise türkiyede ödediğiniz KDV leri geri alma imkanınız oluyor. Şahıs firmalarında geçerli ödemeniz gereken vergiden %50 gelir vergisinden muaf tutuluyorsunuz bu yüzden gayet iyi bir teşvik diyebiliriz.

Mikro ihracat yapmak için şartlar nelerdir?

Mikro ihracat, 300 kilogram ağırlığı ve 15 bin avro değeri geçmeyen, kat-i ve satış amacıyla yapılan (ticari olan), kısıtlaması olmayan ve farklı bir rejimi gerektirmeyen ihracat işlemlerinin, Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile yapılmasıdır. Bu sınırlar içindeki bir ürün, sadece yetkili teslimat firmaları tarafından düzenlenen ETGB ile yurt dışındaki bir müşteriye gönderilebilir. Mikro ihracat mevzuatı, binlerce firmanın yurt dışına açılmasını sağlamıştır. Mikro ihracat, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.