Küçük İşletmeler için Yerel Pazarlama Stratejileri

07.10.2021
1.046
Küçük İşletmeler için Yerel Pazarlama Stratejileri

Küçük İşletmeler için Yerel Pazarlama Stratejileri

Yerel pazarlama, bir şirketin hedef kitlesini yerel olarak hedeflemek istediği için bir coğrafi alandaki veya hizmet alanındaki bir nüfusa yönelik herhangi bir iletişim stratejisi olarak tanımlanabilir.

Daha derine inelim ve daha fazlasını keşfedelim… 

Neden Yerel Pazarlamaya Başvurmalısınız?

Cevap basit. Yerel pazarlama, yerel görünürlüğünüzü ve cironuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır. Dijital pazarlama da dahil olmak üzere yerel pazarlamayı uygulamanın birkaç yolu vardır.

Yerel ve uluslararası şirketlerle uzun yıllara dayanan çalışma deneyimimizden sonra, size ilham verecek en iyi yerel pazarlama stratejilerini ve örneklerini vereceğiz.

Peki, Yerel Pazarlama Nedir? 

Yerel pazarlama, müşterilere yerel olarak ulaşmayı amaçlayan bir dizi pazarlama iletişimi stratejisini temsil eder. Kısacası, şirketler kendi ilgi alanlarındaki (aşağıdaki tanım) insanları hedeflemeye ve onları satış noktalarına çekmeye çalışırlar.

Buna mağazadan mağazaya pazarlama veya web’den mağazaya pazarlama denir. Bu bir yakınlık pazarlamasıdır ve toplama alanı ile ilgilidir. Toplama alanı, bir işletmenin bulunduğu yere bağlı olarak etki alanı olarak tanımlanır.

Biz örnek alabilir bir gayrimenkul ajansı olduğu koyar onların sokakta bir reklam veya el ilanları ya da broşürleri dağıtan başka örneği. Bu, daha fazla satış elde etmek için gerçekleştirilecek gayrimenkul eylem planının bir parçasıdır.

Bununla birlikte, dijital bugün çok mevcut ve yerelleştirilmiş dijital reklamcılığa izin veriyor.

Örneğin, Google My Business, yerel Google referansları veya reklamlar.

Ve Yerel Dijital Pazarlama Nedir?

Yerel dijital pazarlama, yerel pazarlamaya benzer bir stratejidir ancak müşterileri çekmek için interneti veya diğer teknolojik kaynakları kullanır. Reklam veya mesaj böylece yoldan geçen kişinin telefonunda veya bilgisayarında yayınlanabilir.

Yerelleştirilmiş SEO veya yerel SEO, Google My Business, Sosyal ağlar, Google veya Facebook reklamları veya dijital tabletler gibi birçok yerel dijital pazarlama çözümü vardır.

Size bunların en iyisini vereceğiz: fiziksel ve dijital yerel pazarlama stratejileri.

İşletmenizi Yerel Olarak Nasıl Tanıtabilirsiniz – Çevrimiçi/Çevrimdışı?

İki tür yerel pazarlama ve iletişim stratejisi vardır:

  1. Fiziksel Yerel Pazarlama.
  2. Dijital Yerel Pazarlama.

Başarılı olmanız ve satış noktalarınıza daha fazla müşteri çekmeniz için size en etkili stratejileri vereceğiz.

Fiziksel Yerel Pazarlama

Fiziksel yerel pazarlamanın aşağıdaki gibi birçok alt türü vardır: 

1. Yerelleştirilmiş İletişim  

Yerel pazarlamada yapabileceğiniz geleneksel yollar vardır. Şehrinizde veya bölgenizde biraz reklam. Buradaki amaç, müşterilerinize ulaşmak için yerel medyayı kullanmaktır.

Yerel iletişim araçları:

  • Tabela medyası: mahalle sinemaları, yollardaki reklam panoları veya otobüs durakları gibi.
  • Yerel medya: Şehrinizdeki veya bölgenizdeki yerel radyo ve yerel basın gibi.
  • Kapıdan kapıya: Günümüzde yaygın olarak kullanılmasa da bazı şirketler için iyi bir satış aracıdır.

2. El İlanlarının Yerel Dağıtımı 

Satış noktanızın çevresinde reklam vermenin klasik bir yolu el ilanları dağıtmaktır. Bazı el ilanları, iyi yapılırsa, çevrimiçi bir reklam kadar etkili olabilir.

Bazı kuruluşlar, potansiyel müşterileri çekmek için indirimler, promosyonlar veya sadakat kartı gibi belirli yöntemler kullanır. Ayrıca yeniliklerinizi öne çıkarabilirsiniz.

El ilanlarını doğrudan potansiyel müşterilere, arabanın esinti barında veya posta yoluyla dağıtabilirsiniz. Belediye binasının yetkilendirmesi veya “halka açık otoyollara atmayın” ibaresi gibi broşürlerin dağıtımı için yürürlükte olan kurallara uymaya dikkat edin.

Unutmayın , doğru kişilere yapılan iyi bir dağıtım, mağazanızın ziyaret edilmesini sağlayabilir.

3. Yerel Etkinliklere Ev Sahipliği Yapın 

Kulağa komik gelebilir, ancak küçük bir grup partisi, doğum günü partisi ve hatta özel temalı bir gün gibi belirli etkinlikler müşterilerinizi elinizde tutabilir ve yenilerini getirebilir.

4. Yerel Ortaklıklar Geliştirin 

Şehrinizdeki futbol takımını biliyor musunuz? Yakındaki insani yardım derneğini biliyor musunuz? Yerel spor ve kültür derneklerine ortaklık şeklinde yakınlaşarak görünürlüğünüzü geliştirebilirsiniz.

Örneğin, logonuzu vurgulayarak onlara sponsor olabilirsiniz. Şehrinizde özel ve pop-up bir pazar varsa, oraya kaydolabilir ve ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak için geçici bir stant açabilirsiniz.

Ayrıca şehrinizdeki yerel dizinlere de kayıt olabilirsiniz. Muhtemelen bölgenizde, şehrinizde size referans olacak işletme rehberleri vardır. Bu, yerel SEO’nuz ve itibarınız için harikadır.

Ayrıca, Google haritaları arama sonuçlarında daha iyi görünmeniz için başvurulabileceğiniz özel dizinler de vardır. Dizinler, varlık yönetimi ve dolayısıyla daha iyi SEO ile web’de daha iyi bir varlığa sahip olmanızı sağlar.

Dijital Yerel Pazarlama

Belki işinizi uluslararası bir girişime dönüştürmek gibi bir hayaliniz var ya da yerel topluluğunuzda büyük bir işletme olmak isteyebilirsiniz. Her iki durumda da İnternet yardımcı olabilir.

Bu bağlamda “yerel” tam olarak ne anlama geliyor diye sormalıyız. 

“Yerel” terimi genellikle bir süpermarket veya eczane gibi fiziksel bir mağaza aracılığıyla faaliyet gösteren bir işletme ile ilgilidir.

Ancak aynı zamanda, bir elektrikçi veya tamirci gibi müşterileriyle doğrudan temas halinde olan hizmet işletmelerini de içerir. Bu kariyerler normalde yakın nüfusa ve ayrıca diğer bölgelerden gelen ziyaretçilere ürün ve hizmet satarlar.

Örneğin, yüzlerce kilometre uzakta yaşayan, ancak tatilde olan ve ilçenize gelmeye karar veren potansiyel bir müşteri. Bu yüzden buradayken araba kiralamak için bir ofis arıyor.

Bu tür yerel olarak aktif kariyerler, müşterilerin ürün ve hizmetlerini daha hızlı bulmalarına yardımcı olmak için Sarı Sayfalar gibi araçlara aşinadır. Bir kişi A/C ünitesi gibi bir şey satın almaya karar verirse, yakındaki mağazaları arar ve ardından mevcut ürün(ler)i kontrol etmek için bir veya iki mağazaya gider.

Şu anda insanlar mobil cihazları aracılığıyla koltuklarından herhangi bir şey arıyor ya da klinikte beklerken vakit geçirmek için Google’da bir şeyler arıyorlar.

Sonuç olarak, sattığınız bir ürün veya hizmeti arıyorlarsa ve bulunduğunuz yerdeyse, ekranlarında görünmeleri için kesin şans olacaktır.

Yerel Arama Nasıl Çalışır? 

Basit bir örnek alın, bir kişinin evine daha yakın bir araba kiralama ofisi bulması gerekiyor. Arama değişkenlerinden biri olarak dahil edilen bir araba kiralama ofisi, şehri veya bölgesi için bir arama yapar.

Ardından, arama motoru ona adres, telefon numarası ve çalışma saatleri ile birlikte yerel ofislerin bir listesini verecektir. Bir cep telefonu aracılığıyla arama yapıyorsa, herhangi bir ofisi arayabilir veya daha iyisi, ofise giden yolu bulmayı kolaylaştırmak için akıllı telefondaki harita işlevini etkinleştirebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.