Kaçınılması Gereken 5 e-Ticaret Pazarlaması ve İş Hatası

09.11.2021
1.245
Kaçınılması Gereken 5 e-Ticaret Pazarlaması ve İş Hatası

Kaçınılması Gereken 5 e-Ticaret Pazarlaması ve İş Hatası

Pek çok uygun fiyatlı, erişilebilir ve özelleştirilebilir platformla, bir çevrimiçi mağaza oluşturmak ve yerleşik pazar yerleri aracılığıyla satış yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ancak e-ticaret işinizin büyümesi, yeni müşteriler edinme ve mevcut müşterilerden satışları artırma yeteneğinize bağlıdır. Her pazarlama kanalı zamana, paraya veya enerjiye mal olur ve işiniz için doğru dengeyi bulmak size bağlıdır. En deneyimli e-ticaret profesyonelleri için bile geliri artırmak ve ölçek büyütmek zor olabilir.

Hatalar, tüm büyümenin doğal bir parçasıdır ve mükemmel öğrenme fırsatları olarak hizmet edebilir. Bununla birlikte, muhtemelen hepimiz, ilk etapta onlardan kaçınmayı tercih edeceğimiz konusunda hemfikir olabiliriz. Diğer girişimcilerin e-ticarette karşılaştığı en yaygın tuzakların farkında olmak, maliyetli hatalardan ve kaçırılan fırsatlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

01. Hedef Kitlenizi Bilmemek

Bir işletme sahibinin yapabileceği en büyük hatalardan biri, hedef kitlenizi net bir şekilde tanımlamamak veya müşterilerinizi neyin harekete geçirdiğini anlamak için zaman ayırmamaktır.

Sadece ihtiyaç duyabilecekleri veya isteyebilecekleri bir ürününüz var diye doğru insanların web sitenizde görünmesini bekleyemezsiniz. İşletmeniz hakkında bilgi vermeli ve ürünlerinizi fark etmelerini sağlamalısınız. Ve bunu yapmak için kim olduklarını ve onlara nasıl ulaşabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Hedef kitlenizin kim olduğuna dair net bir fikriniz olmadan, esasen her bir pazarlama girişimine tamamen kör olarak giriyorsunuz. Hedef kitlenizi tanımak, reklamlar için hangi resimleri kullanacağınızı, açıklamalarda hangi kelimeleri kullanacağınızı, hangi sosyal kanalları agresif bir şekilde koruyacağınızı ve daha fazlasını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu yüzden potansiyel müşterilerinizi anlamak için aşırı yatırım yapın.

 • Sorunları veya ağrı noktaları nelerdir?
 • Ne arıyorlar?
 • Hobileri ve ilgi alanları nelerdir?
 • Hangi gruplara veya alt kültürlere aittirler?
 • Hangi değerler onlar için önemlidir?
 • Çevrimiçi içerikle nerede ve nasıl etkileşime giriyorlar?

02. Hangi e-Ticaret Kanallarını Seçeceğinizi Bilmemek

Hedef müşterilerinizin kim olduğunu bilmek yeterli değildir; ayrıca onlara en iyi nasıl ulaşacağınızı da bilmeniz gerekir. Onlar mı Facebook ? Amazon’dan mı yoksa eBay’den mi alışveriş yapıyorlar? E-posta bültenlerini okuyorlar mı? Bu soruların yanıtlarını bilmiyorsanız, ürünleriniz ne kadar değerli olursa olsun, ilgili müşteriler tarafından muhtemelen hiçbir zaman görülmeyecektir.

e-Ticaret kanallarının tümü aynı şekilde çalışmaz ve hatta aynı kitleye hitap etmez. Bazıları, aktif olarak bir ürün arayan alışveriş yapanlara ulaşmak için harikayken, diğerleri daha önce online mağazanızla etkileşim kurmuş alışveriş yapanlara ulaşmak için iyi çalışır. Çevrimiçi satış, sonsuz bir deneme yanılma, test etme ve optimizasyon sürecidir. Yeni kanalların nasıl çalıştığını anlayın ve ardından potansiyel müşterilere ulaşmanın yeni yollarını denemekten korkmayın.

Pazarlama çabalarınız için ideal sonuçları tanımlayarak başlayın.

Sen istiyor musun:

 • Aktif olarak arama yapan potansiyel müşterileri çekin
 • Geçmişteki müşterilerinizle yeniden etkileşim kurun
 • Tamamen yeni potansiyel müşterilere ulaşın
 • Trafik miktarını ve/veya kalitesini artırın

Hedeflerinize bağlı olarak, işletmenizi potansiyel müşterilerle buluşturmak için en uygun e-ticaret kanallarını seçin:

Arama Motorları , aktif olarak bir ürün arayan insanları hedeflemek için mükemmel araçlardır. Bu müşteriler zaten ilgileniyor ve daha hızlı dönüşüm sağlama eğiliminde. 

 • Google ve Bing gibi arama motorları, metin reklamlar, resim reklamlar, ürün listelemeler ve sesli arama pazarlaması gibi birçok reklam seçeneği sunar. E-Ticaret web sitesinin optimize ederek SEO , ilgili arama terimleri için organik rütbe ve sitenize değerli ödenmemiş trafik kaynaklarını büyür.

Çevrimiçi Pazaryerleri ayrıca, farklı kategorilerdeki birçok ürüne kolayca göz atabilen, aktif olarak arama yapan alışveriş yapanlara ulaşmanın harika bir yoludur. 

 • Amazon ve eBay, birçok müşteriye maruz kalma sağlayabilen, ancak aynı zamanda çok rekabetçi olabilen popüler pazarlardır. Daha küçük niş veya yerel pazar yerleri daha fazla görünürlük sunabilir ve daha düşük maliyetle satış sağlayabilir.
 • E-posta Pazarlama , büyük dönüşüm potansiyeli olan müşterilere ulaşmanın harika bir yoludur. Bunlar, ya sizden daha önce alışveriş yapmış olan müşteriler ya da işletmenizle size e-posta adreslerini verecek kadar ilgilenen müşterilerdir, bu da onların gelecekte sizden alışveriş yapma olasılığını artırır.
 • Yeniden hedefleme, web sitenizi ziyaret eden müşterileri hedeflemenize olanak tanır. Alışveriş yapanların çoğu sepetlerini terk eder, ancak çoğu zaman yine de ilgilenir ve dönüştürmesi daha kolaydır. Web sitenize benzersiz bir izleme pikseli ekleyerek Google ve Facebook gibi kanallar üzerinden yeniden pazarlama yapılabilir, böylece site ziyaretçilerine daha sonra reklam sunulabilir. Ayrıca, alışveriş yapanlara sitenizden almayı düşündükleri ürünleri hatırlatmak için terk edilmiş sepetler için otomatik e-postalar kurduğunuzdan emin olun.
 • Sosyal Ağlar , mutlaka aktif olarak bir ürün aramayan, ancak yeni fikirlere veya içeriğe açık olan müşterilere ulaşmanıza olanak tanır. Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest, her gün dünya çapında yüz milyonlarca insan tarafından kullanılıyor ve yaşam tarzı, demografik ve davranışa dayalı çok ayrıntılı hedefleme yetenekleri sunuyor.

03. Ürün Sayfalarınıza Yatırım Yapmamak

Potansiyel müşteriler, ürünlerinizi satın almadan önce fiziksel olarak etkileşime girmezler, ancak ürün sayfalarınızla etkileşime girerler. Ürün sayfalarınızın, alışveriş yapanları ürünü başka birinden değil de sitenizden satın almaya ikna etmesi gerekir.

Alışveriş yapanları cezbeden harika ürün sayfaları oluşturun:

 • Özellikler, teknik özellikler ve avantajlar dahil olmak üzere doğru ve cazip ürün açıklamaları sağlayın .
 • Ürünlerinizi yüksek kaliteli ürün fotoğrafları veya videoları ile sergileyin.
 • Alıcıları dönüştürmede başlıca itici güç olan ürün incelemelerini ve referansları ekleyin – ancak incelemelerin geçerli ve özgün göründüğünden emin olun.
 • Ürün sayfalarınız için SEO’yu optimize edin – ilgili tüm anahtar kelimeleri ekleyin ve yinelenen içerik sayfalarınızın arama motorları tarafından cezalandırılmasına neden olacağından üretici veya tedarikçi açıklamalarını kopyala yapıştır yapmadığınızdan emin olun.

04. Kötü Alışveriş Deneyimleri Yaratmak

Alışveriş yapanlar, satış dönüşüm huninizin ilk adımlarını tamamladıktan sonra, anlaşmayı kapatmanın zamanı geldi. Ne yazık ki, bu, birçok e-ticaret işletmesinin terk edilmiş sepetleri gördüğü bir zamandır. Bir müşteri ürününüzü satın almak istediğine karar verdiyse, önlerine hiçbir engel koymayın.

 • Alışveriş Sepetinizi Basitleştirin. Alışveriş yapanların ödeme sürecini çözmeleri gerekiyorsa, hayal kırıklığına uğramaları ve bir satın alma işlemi yapmadan önce vazgeçmeleri muhtemeldir. Dönüşümleri artırmak için ödeme sürecini olabildiğince basit hale getirin ve alışveriş sepetinizden mümkün olduğunca çok adımı kaldırın. Düğmeleri büyük ve metni küçük tutun ve gereksiz alanları kaldırın.
 • Bir ürünü satın almadan önce alışveriş yapanların bir hesap oluşturmasını istemeyin. Alışveriş yapanlara istedikleri ürünü satın almaları için basit bir ödeme yapın ve size paralarını verin. Ardından, bunları marka topluluğunuza veya CRM listelerinize ekleme konusunda endişe edin.
 • Beklenmedik ücretlerle alışveriş yapanları şaşırtmayın. Bir satın alma işlemi bir dereceye kadar güven gerektirir ve alışveriş yapanlara, onlara karşı açık olmadığınızı düşünmeleri için herhangi bir neden vermek istemezsiniz. Vergiler veya nakliye ücretleri gibi beklenmedik ücretler potansiyel müşterileri uzaklaştırabilir. Bu, vergi ve nakliye masraflarını kendiniz karşılamanız gerektiği anlamına gelmez – tüm bu bilgileri alışveriş yapanlar ödeme sayfasına ulaşmadan çok önce sağlamanız yeterlidir.
 • Alışveriş yapanlara yeterli ödeme seçeneği sunun. Size işlevsel olarak ödeme yapamayacakları için bir müşteriyi kaybetmek istemezsiniz. Kredi kartlarından dijital cüzdanlara ve mobil ödeme çözümlerine kadar onlarca online ödeme yöntemi bulunuyor. Tüm seçenekleri sunmanıza gerek yok, hedef müşterilerinizin hangi ödeme yöntemlerini tercih ettiğini bulun ve bunlara odaklanın.

05. Kötü Müşteri Hizmetleri Sağlamak

Müşterileriniz işinizin can damarıdır. Mevcut bir müşteriyi elde tutmak sadece daha kolay ve daha karlı olmakla kalmaz, aynı zamanda harika bir müşteri hizmeti sunarsanız muhtemelen size daha fazla iş gönderirler.

Yavaş yanıt süresinden veya sabırsızlıktan para iadesi teklif etmemeye kadar zayıf müşteri hizmetleri, mevcut müşterileri kaybetmenin ve yenilerini almaktan kaçınmanın kesin bir yoludur.

Müşteri hizmetleri çok farklı şeyler içerir – nasıl:

 • Web sitenizde alışveriş yapanların mesajlarına yanıt verin
 • Sosyal medyadaki soru ve yorumları yanıtlayın
 • Müşteri şikayetlerini telefon ve e-posta yoluyla ele almak

Müşterilerinizin size ihtiyacı olduğunda orada olun ve onlara tüm dikkatinizi ve desteğinizi sunun.

Daha Fazla Satış Yapmak ve Çevrimiçi Büyümek için bu e-Ticaret Hatalarından Öğrenin

Hem ilk kez hem de deneyimli e-ticaret işletmeleri tarafından yapılan yaygın hataları anlamak, büyümeniz için çok önemlidir.

Başlangıç ​​olarak, daha iyi tahmin edebilecek ve aynı hataları yapmaktan kaçınabileceksiniz. Ancak bu hataları yapmanın mutlaka işinizin sonu olmayacağını da öğreneceksiniz.

Hata yaptığınızı anlar ve düzeltirseniz, işiniz büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. E-Ticaret web siteniz yalnızca başarı için optimize edilmekle kalmayacak, aynı zamanda ürünlerinizi tekrar tekrar satın almaktan heyecan duyan mutlu, sadık müşteriler de oluşturacaksınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.