Her E-İhracatçı`nın İhtiyaç Duyduğu 8 Kritik Dijital Pazarlama Becerisi

06.10.2021
1.075
Her E-İhracatçı`nın İhtiyaç Duyduğu 8 Kritik Dijital Pazarlama Becerisi

Profesyonel bir pazarlamacıyı meslektaşlarından ayıran dijital pazarlama becerileri nelerdir? Hızlı tempolu pazarlama dünyasına ayak uydurmak için hangi pazarlama nitelikleri gereklidir?

Etkili dijital pazarlama kampanyaları planlamak ve uygulamak için pazarlamacıların hangi becerilere ihtiyacı var? Öğrenmek için okumaya devam edin!

8 Kritik Dijital Pazarlama Becerisi

Henüz pazarlama kariyerine başlamamış birinin aklına gelebilecek türden bir soru bu.

Bir pazarlama kariyerine başlamak, büyük ölçüde, böyle umut verici bir alanda başarınızı garanti eden iki kategori olan sert ve yumuşak becerilerin bir kombinasyonuna bağlıdır.

Şefkat, iletişim, dürüstlük ve liderlik, pazarlamanın esnek ve bütünsel bir pazarlamacı yapan yumuşak becerileridir.

Ancak, bu yazıda pratik zor becerilere odaklanacağız.

1. Metin Yazarlığı

Dijital pazarlama becerilerimizin ilki olan “Metin Yazarlığı”, reklam oluşturmanın yaratıcı aşamasıdır.

Metin yazarı, çoğunlukla TV ve radyo spotları, internet kreasyonları (afişler gibi) ve web siteleri, reklam broşürleri, broşürler vb. için metinler ve senaryolar yazarak, yaratım sürecinin tamamında yer alır.

Bir metin yazarı, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve davranışlarını, ikna sanatını bilmeli, hem özgün hem de yaratıcı olmalıdır.

Günümüzde metin yazarlığı sadece tipik reklam içeriği, senaryolar vb. oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni ortaya çıkan ve mevcut web siteleri için metinler oluşturmak, tematik ve konumlandırma makaleleri oluşturmaktır.

Metin yazarlığının temellerini anlamak sizin için son derece faydalı olacaktır.

Genel olarak, akıllı bir kopyanın nitelikleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Eşsiz
 • Kolayca algılanabilir.
 • Etkileyici bir harekete geçirici mesaj (CTA) ile.

2. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu (SEO), bir web sitesinin Google, Yahoo, Bing ve diğer web arama motorlarındaki sıralamasını, sponsorlu içerik yerine doğal (organik) sonuç sayfaları (SERP) aracılığıyla iyileştirmek amacıyla sunulan bir dizi etkinliktir.

SEO, mimariyi ve meta verileri geliştirmek gibi bir web sitesinin teknik yönüne odaklanır; ziyaretçiler için daha bilgilendirici ve anlamlı kılmak amacıyla içerik için de geçerlidir.

Site altyapısının teknik temelleri:

 • Ağırlık ve ilk sayfa yüklemesi (çok önemli)
 • Bir alan adı, HTML kodu, tarayıcılar… vb.
 • Sitenin formu ve kalitesi
 • Veri ağacı yapısı ve mimarisi.

Yerinde Optimizasyon:

Site içi veya sayfa içi optimizasyon, bir web sitesinin içeriğinin standartlarını geliştirmeyi amaçlayan bir dizi uygulama anlamına gelir. Buna göre, anahtar kelime stratejisi ve diğer birkaç husus geliştirilmelidir:

 • Meta veri (anahtar kelime(ler) ve Meta açıklama)
 • başlık etiketi
 • HTML İşaretleme (Semantik işaretleme)
 • URL’ler
 • Sayfa içeriği (Gövde)
 • Dahili ağ (dahili bağlantılar)

Site dışı optimizasyon: harici bağlantılar

Alternatif olarak, sayfa dışı uygulamalar bir sitenin yapısıyla ilgili herhangi bir şeyden oluşur ve bu nedenle buradaki bir sayfaya yönlendiren bağlantıları içerir:

 • Harici bağlantıların kaynakları (kabul edilen sitelerden gelen bağlantılar Google tarafından daha görünür olacaktır).
 • Bağlantı bağlantısı (köprüler oluşturmak için kullanılır).

Bağlantıların sayısı da bir faktördür, ancak nicelikten ziyade bağlantıların kalitesine odaklanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Bu, Google’ın dikkate alacağı son unsurdur. Ancak diğerleri, ilk arama sonuçlarında yer almak istiyorsanız, bu argümanın ciddiye alınması gerektiğine inanıyor.

Ayırt edilebilecek birçok önemli SEO standardı vardır:

 • Görünüm ve kalite
 • geri tepme oranı
 • Dönüşüm oranı
 • Kullanıcı yolculuğu.

3. E-tablolar

Pazarlamada çalışıyorsanız, neredeyse kesinlikle veritabanlarıyla çalışacaksınız.

Elektronik tablolar, takvim düzenleyici şablonları, sosyal ağ takvimleri, SEO denetimleri ve izleme panoları gibi belgelerin çoğunu oluşturmak için kullanılır.

Elektronik tablolar, formülleri kullanarak karmaşık işletme ve muhasebe bilgilerini sistematik bir biçimde düzenlemenize yardımcı olabilir. Verilerinizi, fikirlerinizi ve planlarınızı takip etmek ve raporlamak için mükemmel bir yöntemdir.

Microsoft Excel ve Google E-Tablolar, gerçekten birlikte çalışıyor olabileceğiniz iki popüler elektronik tablo programıdır.

Bazı insanlar “e-tablo” duyduklarında korkarlar. Bir pazarlamacı olarak, excel sayfalarında bir deha olmanız gerekmiyor, ancak en azından orta seviyeye ulaşmış olmalısınız. “Orta seviye” ile şunları halledebileceğinizi kastediyorum:

 • Excel tabloları oluşturun.
 • Grafikler oluşturun.
 • Pivot tablolar ve pivot grafikler.
 • Aralıkları adlandırın ve tanımlayın.
 • Açılır listeler oluşturun.
 • Veri doğrulama gerçekleştirin.
 • Koşullu biçimlendirme oluşturun.

Çalışmanız veri analizine odaklanmasa bile verilerinizi analiz etmeniz, ilerlemenizi izlemeniz ve pazarlama çabalarınız hakkında raporlar yazmanız gerekir. Önceden hazırlanmış şablonlar kullanarak süreci kolaylaştırma şansınız varsa, bu ileriye doğru atılmış harika bir adımdır.

Pazarlama planlarını düzenlemek ve izlemek için bir pazarlama uzmanının aşağıdaki excel şablonlarına (birçoğu arasında) sahip olmasını öneririz:

 • Görev Zaman Çizelgesi
 • Gantt şeması
 • Yapılacaklar listesi (Görev planlayıcı)
 • KPI izci.
 • Dijital pazarlama planı.

Bunların hepsi iyi düşünülmüş ve küçük işletmelerden Forbes dergisi şirketlerine kadar çeşitli alanlarda yılların deneyimine dayalı olarak planlanmış ve rafine edilmiştir.

4. E-posta Pazarlama

İşletmeler bilgilerini iletmek ve potansiyel müşterilere doğrudan ulaşmak için e-postaya güvendiler. Bu nedenle, e-posta pazarlamasının temellerini ve e-posta kampanyalarının nasıl planlanabileceğini anlamak her pazarlamacı için çok önemlidir.

E-posta pazarlaması, davranışsal segmentasyona dayalı pazarlama stratejisinin bir dalıdır. E-posta pazarlaması, potansiyel alıcılara müşterilerinin yolculuğu sırasında olumlu bir öğrenme deneyimi sağlamayı amaçlar.

Bu teknik, yenilikçi özelleştirilmiş içerik kullanarak ürünleri desteklemek, daha fazla satmak ve çapraz satış yapmak için çok yardımcı olabilir.

E-posta pazarlamanın önemi

E-posta, sosyal platformlar aracılığıyla pazarlamanın yaygın olarak kullanılmasına rağmen hala uygulanabilirliğini koruyor. Smart Insights tarafından yürütülen bir anket , e-postanın doğrudan dönüşüm için %1,8’lik bir dönüşüm oranına kıyasla %2,4’lük bir dönüşüm oranına sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Gelen pazarlama taktikleriyle ilgili olarak, potansiyel müşterilerinize uygun zamanda yeterli içeriği sağlamak için iyi tasarlanmış bir e-posta pazarlama stratejisi esastır.

 • E-posta haber bültenleri, B2B pazarlamacılarının %81’i için en yaygın içerik pazarlama biçimidir.
 • E-posta, B2B pazarlamacıları için dijital platformların %87’sine en iyi ücretsiz organik trafikten biridir.
 • İçerik pazarlamacılarının %90’ından fazlası, içerik başarısını ölçmek için e-posta etkileşiminin en önemli ölçüt olduğuna inanıyor.

5. Dijital Pazarlama Analizi

Pazarlama analizi, bir şirketin pazarlama gelişimindeki ilk adımdır. Bir ürün veya hizmet oluşturmanın bu önemli adımı, teklifinizi taleple eşleştirmenize olanak tanır.

Pazarlama analizi bu nedenle bir projenin başarısında kilit bir unsurdur, hedef kitlenin ihtiyaç ve beklentilerini değerlendirmeyi, incelemeyi ve anlamayı mümkün kılar. Soruşturma şeklini alır.

6. İçerik Yönetim Sistemi (İYS)

İçerik yönetim sistemi (veya CMS), özellikle web sayfalarında yöneticiler, editörler, katılımcılar ve diğerleri tarafından içeriğin oluşturulması ve yönetilmesi için bir çalışma ortamı oluşturmaya izin veren bir bilgisayar programıdır.

Söz konusu sistem iki destekleyici sütundan oluşmaktadır: İçerik Teslim Uygulaması (CDA) ve İçerik Yönetim Uygulaması (CMA).

Herhangi bir pazarlamacı, WordPress, Hubspot ve Wix gibi çeşitli CMS sitelerine aşina olmalıdır.

Bu platformlardan herhangi birini kullanma konusunda uzman olmanız gerekmeyebilir, ancak CMS hakkında net bir anlayışa sahip olmak, onu kullanan bir şirket veya müşteri için çalışmaya uyum sağlamanızı kolaylaştırabilir.

Bir içerik yönetim sistemi (CMS), internette bloglar, forumlar, çevrimiçi mağazalar ve veritabanları gibi çeşitli siteler oluşturmak için bir çerçeve sunar.

7. Martek

Pazarlama çeşitli kanallardan yürütülebilir. Geleneksel veya modern dijital pazarlama sistemleri aracılığıyla olabilir. Pazarlama stratejinizi desteklemek için satın aldığınız ve kullandığınız herhangi bir donanım, platform veya Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) kategorisi Martech olarak tanımlanabilir.

İş akışı otomasyonu ve Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) sistemleri, Martech olarak bildiklerimizin en uygun örnekleridir.

Soru şu: Bu Martech, pazarlamacılar için neden bu kadar kritik hale geldi?

Cevabım basitçe, pazarlama teknolojisinin son on yılda gelişmesi ve pazarlama ve satış stratejilerinizi geliştirmek için pratik bir araç haline gelmesidir.

Ayrıca, Martech Yığını, pazarlama uzmanlarının müşterinin yolculuğu boyunca pazarlama taktiklerini ayarlamak ve geliştirmek için kullandıkları teknoloji cephaneliğine atıfta bulunur.

8. Sosyal Medya Pazarlama Becerileri

Dijital pazarlama becerileri konusundaki konuşmamızı bitirmek üzereyken, Hootsuite tarafından sağlanan şu istatistiklere bir göz atın :

 • Sosyal medya platformları bu yıl 490 milyon kullanıcı kazandı (bu, yıldan yıla %13,2’lik bir artış; önceki yılın büyümesi yalnızca %7,2 idi).
 • Dünya çapında 4,2 milyar insan sosyal medyayı kullanıyor (yani gezegenin toplam nüfusunun %53,6’sı).
 • 2020’de küresel internet kullanıcılarının %44.8’i marka bilgisi aramak için sosyal medyayı kullandı.

Sosyal medya pazarlamacısı, markanın itibarını ve internetteki ve sosyal ağlardaki işi izler.

Bu stratejik eksenlere dayanarak bir eylem planı (sosyal medya planlaması) oluşturur: SEO optimizasyonu, etkili blog yazarlarının belirlenmesi ve elde tutulması, içeriğin yayınlanması, müşteri sadakati.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.