Etsy’de Başarılı Dükkan Yönetimi Nasıl Yapılır ?

16.08.2021
1.422
Etsy’de Başarılı Dükkan Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Ürünlerinizin fotoğrafları hazır, fiyatlarını planladıysanız Etsy’de 5 dakika içinde mağaza açabilirsiniz ancak dikkat etmeniz başlıca ön hazırlık süreçleri vardır. Blog yazımızda sizlere bu süreçten bahsedeceğiz.

Maliyetleri Hesaplamak

Amacımız Etsy’de herhangi bir mağaza açmak değil, dikkat çekici ve kazanç sağlayacak bir mağaza açmak ise bunun için ilk yapacağınız çalışmalardan biri maliyet planlamasıdır. Maliyetleri hesaplamak için Excel benzeri programların eğitimini almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Kelime Analizi

Etsy’de SEO konusuna çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Başlık, etiket, ürün tanıtımı ve aramadaki yeri etkileyen diğer faktörlere dikkat edin. İngilizce kelime karşılıklarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizi Translate yanıltmasın, bakmak istediğiniz kelimeyi Google görseller ve Etsy arama motorunda aratın ve kendi ürününüzle karşılaştırın, eğer doğru sonuç vermiyorsa İngilizce terimleri tekrar gözden geçirin.

Marka Tavrını Belirlemek

Mutlu, samimi bir marka mısınız? Güvenilir alışveriş algısı yaratabiliyor musunuz? Bu soruları yanıtladığınız banner tasarımları hazırlamanız ve fotoğraf çekimi yapmanız sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir. Etsy’de bununla alakalı hazır şablonlara ulaşabilirsiniz. Canva sitesinden ücretsiz olarak boyut ayarı yapmanıza gerek kalmadan hazırlayabilir. Ücretli olanları satın alarak profesyonel seviyeye taşıyabilirsiniz.

Rakip Analizi

Rakipleriniz neler yapıyor, nasıl içerikler hazırlıyor, neden buradan ürün satın alıyorlar gibi soruları yanıtladığınız bir basit raporlama çalışması sizi her zaman rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacaktır. Rakiplerinizi raporlarken gerçek rakipler ve Pazar liderleri olarak iki grupta değerlendirebilirsiniz.

Gerçek rakipler yeni açılmış ve planladığınız ürünlere benzer ürünler satanları ekleyebilirsiniz. Hiçbir zaman onların yaptığını direkt kopyalayıp yapıştırmayın, yaratıcı içerik oluştururken sadece fikir alın. Kendi özgün fikrinizi oluşturmanız her zaman sizin avantajınıza olacaktır.

Dükkan Politikaları

Etsy artık yeni bir standart getirdi ve ona göre ilerlemenizi şart koydu. Politikalara göre ürün iadesi kabul edecek misiniz? Sipariş iptali en geç ne kadar süre içerisinde yapılabilir? İade şartları ne olacak? Şu an için önemli gelmese de satış yapmaya başladığınızda kargo kaybolması, müşterinin üründen vazgeçmesi gibi çeşitli durumlar ortaya çıkabilir. Etsy kullanım sözleşmesine göre politikalarınızda belirttiğiniz şekilde hareket etmekle yükümlüsünüz.

Seçim Süreci

Artık ne satacağınıza karar verme süreciniz başlıyor. Satabileceğiniz ürünlerin listesini çoktan yapmış ve yönetimine hazırlanıyorsunuz peki hangi ürünü daha kısa sürede üretebilirsiniz? Hangileri için yardım alabileceğiniz kişiler var? Tasarımları, yapım, kargolama ve pazarlama kısımları için neler yapacaksınız gibi soruların yanıtlarını bu süreçte vermeniz gerekmektedir.

Paketleme

Ürünlerinizi hazırladınız, kararınız kesin ve yönetime başladınız. Ürünleri satmadan önce deneme paketleme işlemlerini yapın çevrenizde test edin ve tepkileri değerlendiren notlar alın. İlerleyen zamanlarda paketleme sürelerinize kadar hesaplamanız lazım, çünkü güçlü bir marka olursanız paketler her zaman başınıza bela olacaktır. Paketleme sorunlarından kurtulmak için satış öncesi doğru bir planlama yapmayı unutmayın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.