Etsy Kargo Evrakları Nelerdir? Proforma ve Konşimento Fatura | Mikro İhracat Nedir?

04.03.2022
1.118
Etsy Kargo Evrakları Nelerdir? Proforma ve Konşimento Fatura | Mikro İhracat Nedir?

Etsy Kargo Evrakları Nelerdir? Proforma ve Konşimento Fatura | Mikro İhracat Nedir?

Etsy Kargo Evrakları Nelerdir? Proforma ve Konşimento Fatura | Mikro İhracat Nedir? Kargo evrakları dediğimizde insanın gözü ister istemez korkuyor fakat o kadar da değerli ve abartılı zor evraklar değil gönderim türü olarak birden fazla gönderim türü var mesela numune olarak gönderebilirsin hediye olarak veya mikro ihracat olarak göndermek mümkün.

Etsy Kargo Evrakları Nelerdir? Proforma ve Konşimento Fatura | Mikro İhracat Nedir? Numune gönderim nedir? siz bir ürünü karşı tarafa tanıtmak amacı ile gönderebilirsiniz yada bu gönderiyi istediğiniz kadar gönderebilirsiniz fakat bunu göndermek için proforma fatura lazım ve orada şöyle bir durum var adı proforma fatura olduğu için yeni başlayan ihracatçılar bunu gerçek bir fatura sanıp nasıl keseceğim korkusuna giriyor ama bu bildiğiniz faturadan ziyade gönderici alıcı adres bilgilerinin olduğu konşimento tutarının yazdığı yani kısacası gümrük memuru kağıda baktığında bunun içinde ne varmış görebileceği bir belge.

Diğer gönderim türü ise hediye bunda da proforma faturaya ihtiyaç vardır buna ekstradan bir bilgi gerekiyor.

Mikro ihracat yapıldığında ne oluyor? İnverse hazırlanır gönderi türünü ihracat seçtiğinizde birde sizden ETGB belgesi isterler ve o belgeyi doldurmak gerekmektedir. Conversion invoice(proforma) ve ETGB belgesinin çıktısını alıyorsunuz kaşe ve imza atıp yanına da e-arşiv fatura gerekmektedir ,  fatura bilgileri ile proformanın üzerindeki bilgiler kesinlikle aynı olmalıdır ve faturanın üzerinde kesinlikle GTİP kodu bulunmalıdır mikro ihracatta da 3 tane belge gerekmektedir.

Mikro ihracat kapsamında aldığımız bazı indirimler oluyor teşvikler oluyor ve fazlasıyla işimize yarayacak şekilde ihracatçıya destek veriyor mesela KDV ücretlerini geri alabilirsiniz böyle teşvikler gibi fazlasıyla mikro ihracat teşviği mevcut.

ETSY’de satış yapmanın en büyük avantajı bireysel olarak satış yapabilmek bu çok önemli çünkü şirket açmanıza gerek yok tek yapmanız gereken hesabı açmak ve ürünleri yüklemek

diyelim ki hesabı açtınız ürünü yüklediniz ve sattınız fatura yollamak zorunda mıyım?

Fatura kesmek gibi bir zorunluluğunuz yok göndermek istediğiniz ürünü dünyanın en her yoluna yollayabilirsiniz.

Kargodan ve vergiden bu kadar korkmamak gerekiyor öncelikli olarak firmanızı mağazanızı nasıl geliştirir daha çok satış gerçekleştirirsiniz bunu düşünmek buna öncelik vermek gerekir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.