Etsy E-ticarete Genel Bakış: Pazaryeri vs e-Ticaret Platformları?

13.10.2021
1.156
Etsy E-ticarete Genel Bakış: Pazaryeri vs e-Ticaret Platformları?

Etsy e-ticaret, kurulduğu 2005 yılından bu yana el yapımı satıcıların uğrak yeri olmuştur. 2,1 milyondan fazla satıcıyla Etsy hızla büyüyerek piyasadaki en popüler pazarlardan biri haline geldi.

Etsy gibi bir pazaryerinin çevrimiçi işiniz için en iyi seçenek olup olmadığına veya kendi çevrimiçi mağazanızı kurmanın sizin için daha uygun olup olmadığına bakacağız. Önce Etsy’ye ve pazaryerlerini kullanmanın faydalarına bir göz atalım.

Etsy’ye genel bakış

Etsy, başlangıçta ürünleri el işi yapanları hedef alırken, hedef kitlesini çoğu küçük işletmeye hitap edecek şekilde genişletti. Dropshipper’lardan küçük işletmelere ve elbette el işi yapanlara.

Çevrimiçi pazar yeri endüstrisinde iyi tanınmalarına rağmen, bir Etsy mağazası kurmanın hem artılarına hem de eksilerine bir göz atalım.

Etsy profesyonelleri

 • Gitmeye hazır

Mağazanızı gerekli tüm bilgilerle kurduktan sonra hemen hemen satmaya hazırsınız. Düzen, tasarım, ödemeler ve daha da önemlisi trafik söz konusu olduğunda çok ‘kullanıma hazır’ bir yaklaşımı var.

 • Güven oluşturmak kolay

Bir Etsy mağazasıyla, potansiyel müşterilerle güven oluşturmak için markalarını kullanırsınız. Müşterilerin güvenini ve saygısını kazanmak için yaptıkları tüm markalaşma çalışmalarından yararlanıyorsunuz.

 • Trafik

Etsy’de satış yapmak, Etsy’nin zaten kendi pazarında ürün arayan çok sayıda potansiyel müşteriye sahip olması nedeniyle organik trafik elde etmenin çok daha kolay olacağı anlamına gelir. Satış yapmanızı kolaylaştırır.

 • Destek

Etsy ayrıca topluluk kurulları şeklinde büyük desteğe sahiptir. Etsy satıcılarının, Etsy işinizi büyütmek için ipuçları sunmanın yanı sıra, sorularınız için size yardımcı olma olasılığı daha yüksektir.

Etsy’nin bazı harika artıları olsa da ve yeni başlayanlar için iyi bir seçenek olsa da, şimdi Etsy’nin eksilerine bir göz atalım.

Etsy eksileri

 • Kontrol eksikliği

Etsy gibi kullanıma hazır bir pazaryeri işletmeniz için mükemmel görünebilir, ancak bunun bir bedeli vardır. Etsy satıcısı olarak, politika veya yönetimdeki tüm değişikliklere tabisiniz. Örneğin, satıcı istemese bile Etsy’nin politikalarını ihlal ettiği için tüm dükkanlar kapatıldı.

 • Ücretler

Etsy ücretlerinin anlaşılması oldukça zordur ve ayrıca birçoğu vardır. Listeleme ücretlerinden satış ücretlerine, işlem ücretlerine ve KDV ücretlerine kadar. Bir ürün sattığınızda faturanıza çok şey eklenir. Ürünleriniz için fiyatlandırmanızı belirlerken bu ücretleri göz önünde bulundurmanız gerekir. İşte Etsy’nin ücretlerinin bir dökümü.

 • Liste başına 0,20 sent
 • %5 işlem ücreti
 • %3 + 0.25$ ödeme işlem ücreti

Etsy ayrıca son zamanlarda platformlarında zorunlu reklam ücretleri uyguladı – satıcılar için başka bir maliyet.

 • Marka bilinirliği/tanıma eksikliği

Çoğu kişi Etsy’den bir ürün satın aldığında ve nereden aldığı sorulduğunda genellikle “Etsy’den” yanıtını verir. Bu, sizi tavsiye eden önceki müşterileriniz mağazanızın adını hatırlamıyorsa, muhtemelen satışları kaçıracağınız anlamına gelir. Kendi çevrimiçi mağazanıza sahip olmanın gerçekten parladığı yer burasıdır.

Bir pazaryeri ile neden bir marka oluşturamayacağınız hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 • Sınırlı tasarım

Etsy mağazanız, basit bir profil ve başlık resmi ile çok sınırlı bir tasarıma sahip olacaktır. Markanızın görülmesi gereken pek fazla yer yok. Ayrıca markanızı büyütmenin yanı sıra rakiplerinizden sıyrılmanızı da zorlaştırır.

Mali durumunuz, marka bilinci oluşturma ve daha fazlası üzerinde daha fazla genel kontrol arıyorsanız, bir e-ticaret seçeneği sizin için daha uygun olabilir.

E-ticaret platformu

Bir e-ticaret platformu, SaaS (Hizmet olarak Yazılım) platformu olarak bilinen barındırılan bir platformdur. Bu, çevrimiçi bir işletmeyi yürütmek için ihtiyacınız olan her şeyin tek bir yerde olduğu ve genellikle plan maliyetine dahil olduğu anlamına gelir.

Bu, barındırma, SSL Sertifikaları, alan kaydı ve daha fazlasını içerir. Ama önce, bir e-ticaret platformunun artılarına bakalım.

E-ticaret profesyonelleri

 • Daha fazla kontrol

Kendi e-ticaret mağazanızla hemen hemen her şey üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız. Online mağazanızın görünümünden marka bilincinize, satışlarınıza, düzeninize, ödeme yöntemlerinize ve daha fazlasına.

 • Daha iyi SEO fırsatları

Kendi çevrimiçi mağazanıza sahip olmak, SEO’nuz söz konusu olduğunda daha iyi fırsatlara sahip olduğunuz anlamına gelir. Sayfa içi SEO’nuz üzerinde ve içerik pazarlaması yoluyla Google gibi arama motorlarında SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfası) sonuçlarına tırmanabilirsiniz. Bu, birisi belirli bir ürünü aradığında, listenizin arama sıralamalarında üst sıralarda görüneceği anlamına gelir.

 • Pazarlanması daha kolay

Kendi e-ticaret sitenize sahip olmak, reklam kampanyaları yürütmeyi ve daha spesifik olarak, sitenizi daha önce ziyaret etmiş ancak henüz satın alma işlemi gerçekleştirmemiş potansiyel müşterileri yeniden hedeflemeyi çok kolaylaştırır.

 • Profesyonel

Kendi çevrimiçi mağazanızın olması da profesyonel bir işletmenizin olduğunun güçlü bir işaretidir. SSL Sertifikası ve müşteri incelemeleri gibi güven sinyallerini kullanmak, müşterilerinize sizinle alışveriş yapma güvenini vermede yardımcı olabilir.

 • Ücretler

Bir e-ticaret mağazasının maliyeti olsa da, Etsy’nin yaptığı gibi sinir bozucu işlem ücretleri, listeleme ücretleri ve satış ücretleri için ödeme yapmayacaksınız. Ürünlerinizi ne için satarsanız satarsanız, maliyetlerden sonra kârın %100’ünü alırsınız (çevrimiçi mağazalarınız maliyet, ürün maliyeti, posta ücreti ve paketleme vb.).

 • Büyümek için oda

Çevrimiçi mağazanızla, işinizin büyümesi söz konusu olduğunda sınır gökyüzüdür. İşinizin ne kadar veya ne kadar hızlı büyüdüğü konusunda çok az sınırlama vardır. Böylece çevrimiçi mağazanıza bir pazaryerinde ekleyebileceğinizden çok daha fazlasını yeni ürünler, kategoriler ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

 • Destek

Çoğu e-ticaret platformunun mağaza sahipleri için çok fazla desteği vardır. Forumlardan, Facebook gruplarından rehberlere ve hatta destek ekiplerine kadar. İşte e-İhracat’de bunların hepsine sahibiz ve Müşteri Destek ekibimiz haftanın 7 günü yardıma hazır.

 • Yönetim ve bakım

Tamamen barındırılan bir e-ticaret platformuyla, tüm zor işler sizin için yapılır. Platform, her şeyin çalışır durumda olduğundan emin olmak için bir uzman ekip tarafından korunur ve yönetilir. Ayrıca, mağaza sahiplerinin daha fazla satış elde etmesine yardımcı olmak için kullanmaları için küçük ince ayarlardan yepyeni özelliklere kadar platformda iyileştirmeler yapıyorlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.