Etsy E-Ticaret Fiyatlandırması

21.10.2021
1.509
Etsy E-Ticaret Fiyatlandırması

Etsy E-Ticaret Fiyatlandırması

İlk çevrimiçi mağazasını kuran birçok kişi için Etsy ilk başvuru noktalarından biridir. Yıllardır var, iyi biliniyor ve iyi bir üne sahip. Kullanım kolaylığı ve popülaritesi, ilk kez mağaza sahipleri için de cazip kılıyor.

Ancak Etsy e-ticaretiyle ilgili maliyetler, ilk kez satıcılar için sürpriz olabilir. Etsy fiyatlandırmasına ve Etsy’de satış yaparken ücretlerinizi nasıl azaltabileceğinize derinlemesine bakacağız.

Etsy planları

Evet, ister inanın ister inanmayın, Etsy’nin platformları için ücretsiz ve ücretli bir planı var. Mağazaların çoğu ücretsiz plandadır ancak herkesin ücretli plana kaydolma seçeneği vardır.

Etsy’nin planlarına neler dahil bir bakalım.

Standart plan

Standart plan, her Etsy mağazasının kurulduğu şeydir. Etsy plus’ın piyasaya sürülmesinden önce satıcılara sunulan ücretsiz bir araç ve yetenek paketi içerir. 

Etsy Reklamları, Desen ve Etsy Posta Etiketleri gibi belirli ücretli hizmetlerin kullanılabilirliği ve fiyatlandırması değişmez. Etsy satıcıları, aylık aboneliğe kaydolmak zorunda kalmadan bu araçlar için ödeme yapmaya devam edebilir.

Artı planı

Etsy’nin artı planı, satıcılara paketlenmiş özellikler sağlar.

  • Listeler ve Etsy Ads için aylık kredi bütçesi
  • Etsy mağazanız için özel bir web adresinde indirim
  • Alışveriş yapanlar için stok yenileme talebi
  • Gelişmiş mağaza özelleştirmesi
  • Kutular, kartvizitler ve tabelalar gibi özel ambalaj ve promosyon ürünlerinde indirimler

Etsy plus size ayda 10 ABD doları geri getirecek ve USD cinsinden faturalandırılacak.

Etsy’de satış yaparken seçebileceğiniz iki plan varken, gerçekten buna ihtiyacınız var mı? Özellikle Etsy’de satışla ilgili diğer tüm ek ücretleri göz önünde bulundurduğunuzda. 

Etsy listeleme ücretleri

Etsy, Etsy mağazanızda yayınladığınız her listeleme için ‘listeleme ücreti’ olarak bilinen bir ücret alır. Bir ürün listelerseniz, listeleme ücreti 4 ay sonra sona erer ve herhangi bir şey satmış olsanız da, listeyi yenilemek için ödemeniz gerekir.

Listeleme ücreti, liste başına 0,20 ABD dolarıdır. Tek tek sattığınız 10 öğeniz varsa, bu 10 öğenin tümü için size 10 x 0,20 ABD doları = 2,00 ABD dolarına mal olur. Ayrıca, öğe satıldıktan sonra listeyi yenilemek için bir listeleme ücreti ödersiniz. Bu oldukça pahalı ve hızlı olabilir.

Etsy işlem ücretleri

Etsy’nin işlem ücretleri, Etsy’nin platformlarını kullanma maliyetini karşılamak için aldığı bir ücrettir. Bunu ödeme işlem ücretiyle karıştırmayın, buna daha sonra geleceğiz. Bu ücret, herhangi bir özelleştirme ve hediye paketi dahil olmak üzere ürününüz için aldığınız fiyatın %5’idir.

ABD ve Kanada dışındaki satıcılar için işlem ücretlerine bazı geçerli vergilerin maliyeti dahil olabilir. ABD ve Kanada’da ise Etsy, satış vergisini ürünlerinizin fiyatına dahil etmediğiniz sürece, satış vergisinden işlem ücreti almaz.

Etsy kargo işlem ücretleri

İşleminiz kadar listelemeniz için de bir ücret ödemezsiniz, Etsy ayrıca nakliye için aldığınız tutar üzerinden bir ücret alır. Bu ücret, müşterilerinizin nakliye için ödediği toplam maliyetin %5’idir.

Etsy ödeme işlem ücretleri

Çevrimiçi ödemeleri kabul edebilmeniz için Etsy’ye bir ödeme işlem ücreti ödemeniz gerekir. Etsy’nin kendi şirket içi ödeme işlemcisi vardır ve uygun ülkelerden birinde (ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada) ikamet ediyorsanız onu kullanmanız gerekir.

Etsy ödemelerini kullanamıyorsanız, çevrimiçi ödemeleri kabul etmek için PayPal gibi diğer ödeme işlemcilerini kullanabilirsiniz. Etsy’nin ödeme işlem ücreti, işlem başına %3 + 0,25 ABD dolarıdır. Bu, kredi kartı, banka kartı, Etsy Hediye Kartı, Etsy Kredisi, Apple Pay, Google Pay ve bazı banka havalesi hizmetleri aracılığıyla ödeme kabul etmenize olanak tanır.

Etsy para birimi dönüştürme ücretleri

Fiyatlandırmanızı ödeme hesabınızdaki para biriminden farklı bir para biriminde listelerseniz, para birimi dönüştürme ücreti için yaklaşık %2,5’lik ücretlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak Etsy, bundan kaçınmak için satıcıların listelerinde ödeme hesaplarıyla aynı para birimine sahip olmasını önerir.

Etsy reklam ücretleri

2020’nin başlarında Etsy, reklam modelinde bir güncelleme duyurdu . Öncelikle araçlarından Google Alışveriş reklamlarını kaldırdılar. Bununla birlikte, Etsy, satıcılar adına sitelerinde ürünlerin reklamını yapmayı kendi üzerine almıştır. Bu, ürünlerinizin Etsy’nin Yayıncı İş Ortağı sitelerinde ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda reklamının yapıldığı anlamına gelir. 

Satıcıların peşin ödeme yapması gerekmez ve yalnızca satış yaptığınızda ödeme yaparsınız. Geçen yıl içinde 10.000 dolardan az kazanan satıcılar bundan vazgeçebilir, ancak 10.000 doların üzerinde kazanırsanız otomatik olarak kaydolursunuz.

Birisi ürünlerinizden birini içeren bir reklamı tıkladığında ve ardından 30 gün içinde Etsy mağazanızdan satın aldığında, sizden bir reklam ücreti alınır. Bu ücret, bu blogda listelenen diğer ücretlere ek olarak, yıllık satışlarınıza bağlı olarak %12 veya %15’tir.

etsy ücretlerinizi nasıl düşürürsünüz

Artık Etsy listelemelerinize ne kadar ücret eklendiğini görebilirsiniz, bir işletme sahibi olarak bunlar hakkında ne yapabilirsiniz?

Listeleme ücretleri

Listeleme ücretleriyle, birden fazla öğe türünüz varsa, bunları farklı varyasyonlarla tek bir liste altında listeleyin. Bu şekilde sadece 1 listeleme ücreti ödersiniz, uzun vadede size çok şey kazandırır. Bunu aşmanın başka bir yolu da özel bir liste sunmaktır. Bir müşteri size bir ürün hakkında mesaj gönderirse, özel bir listeleme sunabilirsiniz; bu, bir ürün satışı için 0,20 $ listeleme ücretinden kaçınmanız anlamına gelir.

Nakliye ücretleri

Gönderim ücretini aşmanın veya gönderim ücretinizi azaltmanın bir yolu , girişlerinizde gerçekten ücretsiz gönderim sunmaktır. Etsy, satıcıları kendi ülkeniz için ücretsiz gönderim sunmaya aktif olarak teşvik eder. Nakliye maliyetini dengelemek için bu maliyeti öğenizin fiyatına eklediğinizden emin olun. Ancak bu, Etsy’nin ücretsiz gönderim sunan listelere öncelik verdiği için alıcıları çekmeye yardımcı olacaktır.

Ücretlerden tasarruf etmenin bir başka harika yolu da paket kullanmaktır. Ürünlerinizi paketlemek, yani 3 reçine altlığı seti, daha fazla ürünü daha fazla paraya satmanın çok daha verimli bir yoludur, ancak yalnızca bir listeleme ücreti, işlem ücreti, ödeme işlem ücreti, KDV ve vergi ödersiniz.

Satıcı ücretleri

10.000 doların üzerinde kazanıyorsanız, reklamları da dahil olmak üzere Etsy’nin diğer ücretlerinden herhangi biri hakkında yapabileceğiniz pek bir şey olmasa da, bu ücretleri telafi etmek için fiyatlarınızı artırabilirsiniz.

Fiyatları artırmak ilk başta korkutucu görünebilir, ancak bu ücretleri dikkate almazsanız, Etsy sadece kar marjınızı yemekle kalmaz, ücretleri de zarar etmenize neden olur.

Bir işletme sahibi olarak, bir zararla çalışamazsınız, bu nedenle, işletmeniz için küçük bir kâr marjının yanı sıra ücretleri de dikkate almak için fiyatlarınızı artırın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.