En Zorlu e-Ticaret Nakit Akışı Zorluklarınızın Üstesinden Gelip İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

21.04.2022
922
En Zorlu e-Ticaret Nakit Akışı Zorluklarınızın Üstesinden Gelip İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

En Zorlu e-Ticaret Nakit Akışı Zorluklarınızın Üstesinden Gelip İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

En Zorlu e-Ticaret Nakit Akışı Zorluklarınızın Üstesinden Gelip İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz? Elinizde yeterli paraya sahip olmanın önemi tüm girişimciler tarafından iyi bilinir ve konu online satış olduğunda da durum bundan farklı değildir. En iyi çevrimiçi satıcılar bile satışlarda ve tedarik zinciri komplikasyonlarında düşüş yaşar ve bu da nakit akışını etkileyebilir, ancak bazen daha fazla fon ihtiyacı fırsatlardan kaynaklanır.

Quickbooks’un 2019 Küçük İşletme Nakit Akışının Durumu raporunda, dünyanın dört bir yanından işletmelerin %61’i nakit akışıyla mücadele ettiğini ve %42’sinin rapordan önceki 12 ayda zorluklarla karşılaştığını açıkladı. Ancak bu zorluklara rağmen Amazon’un 2020 KOBİ Etki Raporu , e-ticaretin nasıl gelişmeye devam ettiğini gösteriyor.

Bununla birlikte, çevrimiçi satıcıların karşılaştığı bazı finansal zorluklar nelerdir ve başarı şansınızı artırmak için bunların üstesinden nasıl gelebilirsiniz? Hadi başlayalım ve hemen dalalım.

1. Zorluk: Amazon’da Görünürlüğü Korumak

Yalnızca Amazon.com’da satılan 500 milyondan fazla ürünle, satıcıların kendilerini müşterilerin gözlerinin önünde kolayca bulamamaları şaşırtıcı değil. Dışarıda şaşırtıcı miktarda rekabet var ve mağazanız arama sonuçlarının ilk birkaç sayfasında görünmüyorsa, müşteriler ürünlerinizi asla keşfedemeyebilir ve bu da satışlarda kayıplara neden olabilir.

Amazon’da somut bir ürün mü satıyorsunuz? Cevabınız evet ise, ürünlerinize daha fazla göz atmak için neden Amazon’da reklam vermiyorsunuz? Amazon Sponsorlu Reklamlar (Sponsorlu Ürünler, Sponsorlu Markalar ve Sponsorlu Görüntü) ile hem arama sonuçlarında hem de ürün sayfalarında reklam yayınlayabilirsiniz.

2. Zorluk: Pazar Yeri Ödemelerinde Gecikmeler

Amazon, Walmart, Wish veya diğer birçok pazaryerinden birinde satış yapıyor olun, nakit akışı sorunlarının çoğu satış noktası ile kazançlarınızın pazar ödemesi arasındaki gecikmelerden kaynaklanır.

Bazı siparişlerin satın alınması, sevk edilmesi ve yalnızca bir veya iki gün içinde teslim edilmesiyle satışın kendisi hızlı bir şekilde gerçekleşse de, paranın banka hesabınıza ulaşması çok daha uzun sürebilir. Bu arada, karınızı beklerken envanter, pazarlama, ücretler ve lojistik maliyetlerinizi karşılamanız gerekir.

3. Zorluk: İşinizi Genişletecek Envanter Talepleri

Nakit akışı sorunlarının bir başka yaygın nedeni de envanter mücadelesidir. Stoksuz satış yapmadığınız sürece, satacak ürünleriniz olması için envanterinizi satın almanız gerekir. Bu envanteri indirimli toplu fiyattan alabilirseniz, bunu yapmak isteyeceksiniz ve bu fırsatlardan yararlanmak için istikrarlı ve güvenilir bir nakit akışı çok önemlidir.

Bu teoride kulağa yeterince kolay geliyor, ancak satış ile piyasadan ödeme arasındaki gecikmeleri hatırladığınızda, bu zorluk özellikle yeni satıcılar için zor olabilir. Hesabınızdaki tüm kârlar toplandıktan sonra bile, ne kadar büyüme elde edebileceğinizin bir sınırı vardır.

Örnek olarak Luke’u kullanalım:

Luke yıllardır mayo satıyor ve mayoları ona stok için birim başına 10 dolara mal oluyor. Luke’un çeyreğe başlamak için 50.000 doları var, bu yüzden her birini 20 dolara satacağı 5.000 birim satın alıyor. Brüt kazancı 100.000 $’dır, ancak malların maliyetini (50.000 $), ~% 15 pazar ücretini (15.000 $) ve ~% 25 işletme giderlerini (25.000 $) çıkardığınızda, Luke’a 10.000 $ kar kalır.

Gördüğünüz gibi, 1. ve 4. aylar arasında, Luke işini sadece %25’in biraz altında büyütebildi. Bu öncelikle Luke’un kârının ek envantere bağlanmasından kaynaklanmaktadır. Aynı şekilde, kendi işinizi büyütmek için daha fazla envantere olan sürekli talep, fonlarınızın çoğu zaman bağlı olduğu anlamına gelir.

Buna ek olarak, Luke daha fazla müşteri çekmek ve nakit akışını iyileştirmek için ürünlerinin Amazon’da reklamını yapmayı düşünmek istiyor, ancak reklam yayınlamanın getirdiği maliyetlerle nasıl başa çıkacak?

Peki, yaklaşan tüketici harcama sezonunun fırsatını nasıl yakalayabilir ve potansiyel satışlardan kazanç sağlayabilirsiniz? Kazançlarınız da dahil olmak üzere her şey ertelenir, reklam yayınlamak istersiniz ve şimdi doğru envanterden daha fazlasını elde etmek için nakit paraya ihtiyacınız vardır – nakit akışı sorunu budur.

Nakit Akışı Sorununu Çözme

CB Insights’ın 2019 analizine göre , yeni kurulan işletmelerin %29’u nakitleri bittiği için başarısız oluyor. Bunu önlemek için, envanterinizin stokta kalmasını sağlayabilecek birkaç şey düşünün.

  1. Satış kanallarını inceleyin – Satış kanallarınızı doğru bir şekilde analiz ettiğinizde, herhangi bir zamanda satın aldığınız ve sattığınız envanter miktarını optimize edebileceksiniz. Daha kısa satış döngüleri olan ürünler için peşin ödeme yapmak, daha uzun satış döngülerine sahip olabilecek daha yeni ürünleri denemek için en iyi zamanı tahmin etmenize olanak tanıyarak nakit girişi hızlandırmaya yardımcı olabilir.
  2. Düzgün planlayın – Nakit akışınızı ve bütçenizi tahmin etmek, mali durumunuzu düzenlemenize ve içinizin rahat etmesine yardımcı olacaktır. Bilançonuza ve PnL’nize bir göz atmak ve tüm masrafları (envanter, satıcı ücretleri, reklam, bordro, büro malzemeleri vb.) dahil ettiğinizden emin olmak, gerekli ve sabit bir maliyetin ne olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır ve daha az harcayabileceğiniz şey.
  3. Dış fonları kullanın – Harcamalarınıza kapsamlı bir şekilde baktıktan sonra, dış finansmana ihtiyaç olduğunu görebilirsiniz.

Dış finansmanın nasıl yardımcı olabileceğini görmek için Luke’un mayo işine tekrar bakalım. Ancak bu sefer, Luke, ilk satış ayından sonra 100.000 dolarlık işletme sermayesi fonunu kabul etti. Luke, tahmini satış beklentisini aşmadan envanterini artırmak için her ay avansının üçte birini (33.333 $) kullanırsa, mağaza kazançları ve karları çok farklı görünecektir. 4. ayın sonunda, aylık kârını 10.000 dolardan 18.577 dolara çıkaracaktı.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.