En İyi E-Ticaret Pazarlama İpuçları 2021

08.09.2021
1.027
En İyi E-Ticaret Pazarlama İpuçları 2021

En İyi E-Ticaret Pazarlama İpuçları 2021

Rakiplerinizin hiçbirinde piyasada bulunmayan bir ürünü mü satıyorsunuz? Fiyatlarınız o kadar düşük ki, rakipleriniz size müşteri kaybetmekten başka bir şey yapamıyor mu? Bu iki sorunun cevabının “hayır” olduğunu tahmin ediyorum. Eğer “evet” ise bu makalenin geri kalanını okuma zahmetine girmeyin; ya milyoner olacaksın ya da neredeyse anında iflas edeceksin. En İyi E-Ticaret Pazarlama İpuçlarını Kontrol Edin!

Ancak, nispeten kalabalık bir pazarda yüksek kaliteli ürünler satmayı başarmaya çalışıyorsanız , pazarlama oyununuzu nasıl geliştireceğinizi öğrenmeniz gerekir . Pazarlama çabalarınıza ciddi bir dikkat göstermediğiniz sürece, üstün stratejilere sahip rakip siteler her zaman satış huninizi bozacaktır.

Arkadan vurma zamanı. Bunu yapmanın en iyi yollarına bir göz atalım.

En İyi E-Ticaret Pazarlama İpuçları #1 Tüm Beklentilerinizi Bulundukları Yerde Karşılayın

Web sitenizin blogunun, tüm potansiyel müşterileriniz için anlamlı olan konuları kapsaması gerekir . İçeriğinizi okuyan insanların küçük bir avuç kategoriye sığdığını düşünmek cezbedici. 

Örneğin, blogunuza gelen tüm ziyaretçilerin ya 

  1. Ürününüzün var olduğunu bilen ancak onu rakiplerinizden daha iyi yapan şeyin ne olduğunu bilmeyen kişiler veya 
  2. ürününüzle ilgilenen ancak hangi modelin yaşam tarzlarına uygun olacağını bilmeyen insanlar.

Müşteri tabanınıza ilişkin vizyonunuz bu kadar sınırlıysa, bir sürü potansiyel müşteriyi ve dönüşümü kaçırıyor olabilirsiniz. Blogunuza yönlendirebileceğiniz ve müşteri yolculuklarıyla ilgili içerikle bağlantı kurabileceğiniz tüm potansiyel müşteri türlerini daha geniş terimlerle düşünmek faydalıdır.

İşte birkaç harika örnek:

  • “Ayakta Kürekle Binmek İçin En Yeni Başlayanlar Kılavuzu” , sık sık SUP kiralayan ve kendi SUP’lerinden birini satın almadan önce daha iyi olmak isteyen ziyaretçilere hitap ediyor.
  • “Şişirilebilir Ayaklı Kürek Tahtaları Hakkında 8 Efsane” , potansiyel müşterilerin bir satın alma işleminde tetiği çekmesini engelleyebilecek endişeleri giderir.
  • “Sert Paddle Board’unuzdaki Küçük Bir Çatlak Nasıl Onarılır” , yedek bir tahta için piyasada bulunabilecek mevcut SUP sahiplerini bağlar.

2021 için içerik pazarlama stratejinizi düşünürken, her bir potansiyel müşteri türünü düşünmek için biraz zaman ayırın ve onlarla aşırı alakalı olacak konuları düşünün. Bu müşteri kişiliklerinin her birinin ihtiyaçlarını karşılayan bir içerik stratejisi oluşturun.

Onları iyi araştırılmış bazı anahtar kelimelerle getireceğinizi, ancak ihtiyaçlarını gerçekten karşılayan içerikle dönüştüreceğinizi unutmayın.

En İyi E-Ticaret Pazarlama İpuçları #2 Müşterilerinize Bir Hikaye Anlattırın

Görüşler, incelemeler ve yıldız derecelendirmelerinin tümü, e-ticaret başarısının omurgalarından biri olan kanıtlanmış sosyal kanıt yöntemleridir. Ancak bunları kullanıcı tarafından oluşturulan hikayelerle birleştirmeye ne dersiniz? Müşterinin genel kullanıcı adının ve boş avatarının altındaki sade bir metin duvarının ötesine ek değer eklemeye ne dersiniz?

Elbette, doğrulanmış bir müşteriden ürün incelemesi okumak güven yaratır. Meslektaşlarınızın ona 5 yıldızlı bir puan verdiğini görmek, ilginizi doğrular. Ama duygu nerede? Ünlü nörolog Dr. Antonio Damasio , Descartes’ Error: Emotion, Reason, and the Human Brain adlı kitabında “Duygu, neredeyse tüm kararların gerekli bir bileşenidir” diyor. 

Sosyal kanıtları uyandıran duygularla birleştirmenin başarılı bir yolu, müşterilerin ürünü gerçekten kullandıklarına dair hikayeleri ve medyayı paylaşmalarını sağlamaktır. İnsanlar insanlarla bağlantı kurar ve ürünün tadını çıkaran memnun müşterilerin hayatlarına ek bir pencere sunmak, olumlu duygular uyandırmanın harika bir yoludur.

Güneş gözlüğü markası Runners Athletics , bu stratejiyi büyük etki için kullanıyor. Ana sayfalarında, gölgelerini giyerek harika görünen gerçek müşterilerin resimlerine ayrılmış çok belirgin bir UI bölümü var. Bu öğenin yanında, düzinelerce mutlu müşterinin satın almalarından ne kadar mutlu olduklarını açıklayan resimler ve hikayeler paylaştığı Instagram hesaplarına bir bağlantı bulunur.

En İyi E-Ticaret Pazarlama İpuçları #3 Sesli Arama için Optimize Edin

İşte size eğlenceli bir gerçek: sesle etkinleştirilen satışların 2022 yılına kadar 40 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor . Sesli arama zaten çok önemli. Ve daha da büyüyecek. Bunu akılda tutarak, e-ticaret sitelerinin sitelerini gelen sesli etkileşimlerin gelgit dalgası için optimize etmesi kesinlikle çok önemlidir.

İşte bunu nasıl başarılı bir şekilde yapabileceğinize dair ipuçlarının kısa bir listesi.

Konuşma Kalıplarını Düşünün 

Geleneksel “yazılı” arama anahtar sözcüklerini, organik, sesli sorular ve yanıtlar biçimindeki anahtar sözcüklerle birleştirin. Potansiyel bir müşteri “uygun fiyatlı koşu ayakkabısı” arama terimini yazabilirken, sesli aramayı kullanan bir kişinin Siri’ye veya Google’a “Uygun fiyatlı bir çift spor ayakkabıyı nereden satın alabilirim?” diye sorması daha olasıdır. Web sitenizdeki kopyanın bu farklı türdeki sorguları zarif bir şekilde birleştirmesi önemlidir.

Sayfa Hızı Önemlidir

Yükleme süreleri sesli aramada son derece önemli bir rol oynadığından, web sitenizin ışık hızında olduğundan emin olun. Sesli arama sonuçları anında sağlanır ve sayfanızın içeriğinin yüklenmesi çok uzun sürerse, geleneksel SERP sıralamasından bağımsız olarak Google bunu görmezden gelebilir. Backlinko tarafından yakın zamanda yürütülen bir çalışmada , sesle etkinleştirilen arama sonuçlarını dolduran sayfaların geleneksel muadillerine göre %52 daha hızlı yüklendiği bulundu.

Mobil Ziyaretçilere Hazır Olun

Mobil aramaların yüzde yirmisi sesle etkinleştiriliyor. Bu, dünyadaki arama faaliyetinin oldukça büyük bir bölümüdür. Kartlarınızı doğru oynadıysanız ve web siteniz sesli aramanın sonucu olarak sunuluyorsa, mobil cihazda harika görünmesi daha iyi olur. Siteniz yanıt vermiyorsa ve kullanıcı satın alma işlemini tamamlamaya çalışırken sorunsuz bir deneyim yaşamıyorsa, bu dönüşümü unutabilirsiniz.

En İyi E-Ticaret Pazarlama İpuçları #4 Sürdürülebilir İş Uygulamalarını Kucaklayın

Harvard Business Review yakın zamanda, çevreye duyarlı olduklarını iddia eden şirketlerin rakiplerinin iki katı büyüme gösterdiğini gösteren bir rapordan alıntı yaptı. 

Ne yazık ki, makale aynı zamanda yeşil tüketicilerin bir ikiyüzlülüğünü de ortaya koyuyor; etik ürünleri seçtiğini iddia edenlerin yarısından azı, kredi kartı bilgilerini girme zamanı geldiğinde aslında bunu yapıyor. 

Ne olursa olsun, ankete katılan müşterilerin tam %26’sı etik kaynaklı ürünleri satın almayı tercih ettiklerini söylüyor. Katılımcıların %65’i bunun kendileri için önemli bir husus olduğunu söyledi. 

Bunlar, özellikle Millennials ve Gen Z en büyük tüketici tabanı haline geldiği için göz ardı edilemeyecek istatistiklerdir. 

Bu, tüm tedarik zincirinizin anında elden geçirilmesi gerektiği anlamına mı geliyor? Değil, ancak bazı değişiklikler yapacak durumdaysanız, gezegeni kurtarmak için üzerinize düşeni yaparken bu müşterileri çekmede uzun bir yol kat edecek şeylerin bir listesi:

  • Üretim ve sipariş karşılama süreçlerinizde kapsamlı bir denetim gerçekleştirin ve düşük asılı meyveler bulun. Özellikle paketlemeye odaklanın.  Kağıt israfını azaltmak için ambalaj üzerinde özel bir QR Kodu kullanmak  veya ürünlerin kaynağını göstermek, müşteri sadakatini ve marka bilinirliğini artırmanın harika bir yolu olabilir.
  • Hemen uygulanamayacak daha büyük sürdürülebilirlik hedeflerini belirleyin ve bunların uygulanabileceği bir tarihe karar verin.
  • Yasal olarak kazanıldığı yerlerde akreditasyonu vurgulamanın yollarını bulun.
  • Enerji tüketiminizi ve karbon ayak izinizi azaltma çabalarınız etrafında veri ve anlatılar oluşturun. Bunları web sitenizde belirgin bir şekilde yayınlayın.

Kapanışta

E-ticaretin bu kadar uzun süredir var olmasına rağmen, yalnızca teknik açıdan değil, aynı zamanda sosyolojik açıdan da meşru inovasyon için hala pek çok alan görmemiz şaşırtıcı. Çevrimiçi alışveriş, tahmin edilmesi neredeyse imkansız şekillerde birbirleriyle etkileşime giren fiziksel ve soyut hareketli parçalar kütlesiyle büyüleyici bir dünyadır.

Şahsen, onu parçası olmak için bu kadar heyecan verici bir dünya yapan şeyin bu olduğunu düşünüyorum. Bunun gibi makaleleri okumanın yanı sıra, henüz kimsenin görmediği sorunlara çözümler bulmak için hepimiz ajansa sahibiz. Aynı şekilde, büyüme ve daha fazla kârlılık için yaratıcı fırsatlar yaratma gücüne de sahibiz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.