E-Ticaret’te Finansal Yönetim

12.08.2021
1.287
E-Ticaret’te Finansal Yönetim

E-Ticaret’te Finansal Yönetim

E-ticaret alanında uzun vadeli ve sürdürülebilir bir firmaya sahip olmak ve firmanızın karlılığını artırmak için e-ticarette finansal yönetim konusunda doğru adımları atmalısınız. Bu yazımızda e-ticaret alanında geleceğini sağlam temeller üzerine kurmak isteyen firmalar için e-ticaret finansal yönetiminde şirketlerin bilmesi ve dikkat etmesi gereken konulara değinmeye çalıştık.

Şirketinize İlişkin Farklı Gider Kalemlerini Belirleyin

Şirket yönetiminde gelirler kadar giderler de titizlikle kontrol altında tutulmalıdır. Harcama kalemlerinizi belirlemek ve bu kalemlerin aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık tutarlarını kayıt altına almak işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Harcama kalemlerinizin zaman içinde değişmesi normaldir. Gerekenden fazla artan harcamalarınızı tespit etmek için geçmiş kayıtlarınızı kullanabilir, gerektiğinde kısıtlamalarla gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz.

Aylık Gelirinizi Bildirin

E-ticarette finansal yönetimin önemli bir parçası, gelirlerin kayıt altına alınması ve düzenli olarak raporlanmasıdır. Bu şekilde elde edebileceğiniz veriler; dönemsel kârınız, müşterilerinizin alışveriş tutarları ve sepet ortalamaları gibi önemli verilerdir. Sahip olduğunuz verilerle, kullanıcılarınızın sepet ortalamasının üzerinde miktarı artırmak için uygulanacak stratejileri de belirleyebilirsiniz.

Karlılığınıza Dikkat Edin

Giderlerinizi ve gelirinizi kaydettikten sonra şirketinizin aylık, üç aylık ve yıllık karlılığını hesaplamak için ihtiyacınız olan tüm verilere sahip olursunuz. Bu sayede şirketinizin hangi ölçekte büyüdüğünü görmek mümkün olur.

Firmanızın karlılığı dönemsel olarak sunduğunuz ürünlere bağlı olarak değişiklik ve dalgalanmalar yaşayabilir. Bu değişiklik ve dalgalanmaların hangi olay veya dönemde meydana geldiğini de kayıt altına almalısınız. Tuttuğunuz kayıtlar, ilerleyen yıllarda oluşabilecek olası olumsuzluklara karşı önlem almanıza da yardımcı olacaktır.

Vergilerinizi Yakından Takip Edin

Şüphesiz şirket yönetiminde en sıkıcı işlerden biri vergiye tabi gelir ve giderlerin beyan edilmesi, tahakkuk eden vergilerin ödeme dönemlerinin takip edilmesi ve ödenmesi gereken vergilerin ödenmesidir. Beyan ve takip sürecinin doğru yönetilmediği durumlarda vergi daireleri tarafından ciddi cezalarla karşı karşıya kalma olasılığı nedeniyle süreç çok hassas bir şekilde yürütülmelidir. Vergi ödemelerinizi düzenlemek için belgelenebilir gider kalemlerinizi iadenize eklemeyi unutmayın.

Depo ve Ürün Envanter Maliyetlerini Hesaplayın

Her firmada olduğu gibi gider kalemlerinin büyük çoğunluğunu oluşturan depolama ve stok maliyetlerine dikkat edin. Doğru depo ve stok yönetimi, e-ticarette finansal yönetimin önemli bir parçasıdır. Şirketinizin gayrimenkulü varsa ve depo olarak kullanıma uygunsa bu fırsatı değerlendirmek maliyetleri önemli ölçüde azaltacaktır.

Çalışanların maaş ve sigortalarının takibinin yanı sıra kiralama yoluna gidenler için ek kiralama bedeli de bulunmaktadır. Depolarınızı doğru yönetmek, sorunsuz bir stok yönetimi ve satın alma sürecinizin doğru planlanmasını sağlar. Doğru planlanmış satın alma süreçleri, birim maliyetinize olumlu etki eder.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.