E-Ticarette Çapraz Satış İle Satışlar Nasıl Arttırılır?

08.07.2022
1.363
E-Ticarette Çapraz Satış İle Satışlar Nasıl Arttırılır?

E-Ticarette Çapraz Satış İle Satışlar Nasıl Arttırılır?

E-Ticarette Çapraz Satış İle Satışlar Nasıl Arttırılır? E-ticaret sitelerinde ve pazar yerlerinde online mağazalarınız varsa, satışları ve karlılığı artırmak için farklı teknikler denemeniz çok normal. Bu teknikler arasında en popüler dijital pazarlama terimlerinden biri de Türkçe’de “çapraz satış” olarak da bilinen çapraz satıştır. Çapraz satış ile kazancınızı artırmak ve müşterilerinizin alışveriş deneyimini yükseltmek için ipuçlarımıza göz atmanızı öneririz.

Peki çapraz satış nedir?

Çapraz satış, esasen halihazırda müşterisi olan veya potansiyel müşteri olan bir müşteriye ek ürünler satmaktır. Çapraz satışın en bilinen örneklerinden biri, fast food zincirlerinden hamburger almak istediğinizde satıcının “Bununla patates kızartması ister misiniz?” diye sormasıdır. Veya Amazon’da sepetinize yeni bir iPhone eklediğinizde, AirPods ve AirTag izleyicileri de sunduğunu göreceksiniz. Ve elbette çapraz satış yoluyla size sunulan yeni ürünlerin sepete eklediğiniz ürünün tamamlayıcısı olduğunu anlamak çok kolay.

Ve çapraz satışın faydaları nelerdir?

E-ticarette çapraz satış tekniğini kullanmanın bazı önemli faydaları vardır. Öyleyse neden onlardan faydalanmıyorsun? Çapraz satışın bazı avantajları şunlardır:

  • Yeni müşteriler bulmak için daha az zaman ve emek harcayacak ve cironuzu daha hızlı artırabileceksiniz. 
  • Sahip olduğunuz müşteri verileriniz ile müşterilerinizi tanır ve alışkanlıklarını takip edersiniz, böylece sunduğunuz fırsatlardan daha yüksek devir hızına sahip olursunuz. 
  • Çapraz satış ile ürün kataloğunuzun kapsamlı yapısını sergileyecek ve müşterilerinizin ilgilerini çekebilecek diğer ürünleri keşfetmelerine yardımcı olacaksınız.
  • Çapraz satışın temeli ileri görüşlülüktür. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını doğru zamanda karşılayın, müşteri sadakatinizi artırın.

E-ticarette çapraz satış teknikleri

İlgili ürünler önermek

Bir müşteri alışveriş sepetine bir ürün eklendiğinde, onlara aynı kategoriden farklı ürünler gösterin. İlgili ürünleri sunmak, müşterilerinizin dikkatini çekmenin etkili bir yoludur. Örneğin, köpek maması sipariş eden bir müşteriye köpek oyuncaklarını önerebilirsiniz, onların ilgisini çekebilir. 

Tamamlayıcı ürünleri vurgulama

Kahve makinesi sipariş eden bir müşteriye filtre kahve ve filtre kahve kağıdı önermek çok mantıklı değil mi? Ya da şık bir takım elbise sipariş edildiğinde, bir kravat önerisi, müşterinizin ihtiyacı olan parça olabilir. 

En çok satan ürünleri sergilemek

Trendyol kullanıcıları alışveriş sepetine ürün ekledikten sonra “Sepete Git” butonuna tıkladıklarında, en çok satan kategorilerden bazı ürünleri tıkladıklarında görüyorlar. Bu ürünler kitaplardan satış noktalarına, maskelerden maskaraya kadar farklı kategorilerden geliyor.

Deneyimleri önerilere dönüştürmek

“Birlikte Sıklıkla Satın Alınır” formülü etkileyici sonuçlara yol açabilir. Örneğin Hepsiburada’da sepetinize bir çay makinesi eklediğinizde, “Birlikte Sık Kullanılanlar” başlığı altında size blender seti, tost makinesi, waffle makinesi gibi çeşitli ürünler sunduğunu görebilirsiniz. 

Müşterileri faydalı hizmetlere yönlendirmek

Çapraz satışın bir başka yolu da müşterilerinizi ürünle ilgili hizmetlere yönlendirmektir. Televizyon veya cep telefonu gibi yüksek fiyatlı ürünler satıyorsanız, ürünlerin garantisini birkaç yıl uzatmak için ekstra küçük bir ücret ödemek müşterileriniz için cazip bir teklif olabilir.

E-ticarette satışları artırmak için çapraz satış ipuçları

En çok satan ürünlerinizle başlayın

Çapraz satış tekniklerinde yeniyseniz, en çok satan ürünlerinizle başlayabilirsiniz. Bu, alışveriş sepeti sayfasında birkaç uygun fiyatlı tamamlayıcı ürün önererek yapılabilir. Veya belki de, ziyaretçilerinizin zaten ilgilendiği ürünün sayfasında. 

Uygun fiyatlı ürünler sunun, satış şansını artırın

Çapraz satış ürünlerinin fiyatı ana üründen yüksek olmamalıdır. Çapraz satış ürünlerin ideal fiyatı, ana ürünün %10-%50’si arasında olabilir.  

Mükemmel zamanlamayı seçin: E-ticarette çapraz satışı ne zaman kullanıyorsunuz?

Çapraz satış için zamanlama çok önemlidir. Çapraz satışı çok sık ve uygunsuz kullandığınızda, müşterilerinizin alışveriş sepetini terk etmelerine ve hatta mağazanızın itibarını zedeleme bize neden olabilir. Satın alma sürecinin iki özel noktasında çapraz satış yöntemlerini kullanmak akıllıca olacaktır: Ürün sayfası ve ödeme sayfası.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.