E-Ticareti Anlama : E-Ticaret Nedir?

28.05.2022
1.334
E-Ticareti Anlama : E-Ticaret Nedir?

E-Ticareti Anlama : E-Ticaret Nedir?

E-Ticareti Anlama : E-Ticaret Nedir? (dijital ticaret olarak da bilinir), İnternet üzerinden satış ve satın alma eylemini ifade eder. Bu tanım, faaliyetlerin tamamının çevrimiçi olarak gerçekleşmediği işlemleri içerir. Bir web sitesi, satın alma işleminin çevrimdışı olarak gerçekleştiği bir ürün veya teklif hakkında alıcıyı bilgilendirmede rol oynayabilir. Bu, tipik olarak e-ticaret istatistiklerinde yakalanmayan yaygın bir modeldir. Benzer şekilde, bir mal üreticisi veya toptancısı, kendi e-ticaret kanallarını kullanarak müşterilere mal satmak için diğer ülkelerdeki distribütörlere veya perakendecilere bağımlı olabilir.

E-ticaret, neredeyse tüm ürün ve hizmetlerin çevrimiçi olduğu artık hem büyük hem de küçük işletmeler için neredeyse temel bir yaklaşımdır. Güçlü bir e-ticaret varlığına sahip olmak, maliyetleri düşürürken verimliliği ve üretkenliği artırabilir. Gerçekten de, ticari operasyonlarınızın en azından bir kısmını henüz çevrimiçi bir modele taşımadıysanız, halihazırda bunu yapan rakiplerden büyük tehditlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Aşağıdaki bölüm, işletmenizin halihazırda İnternet üzerinden potansiyel bir mal veya hizmet ihracatçısı olduğunu varsaymaktadır.

Neden çevrimiçi satış?

Çevrimiçi satış fırsatları çok büyük ve büyüyor. Çevrimiçi satış yaparak, Kanadalı şirketler şunları yapabilir:

 • denizaşırı pazarlarda yeni müşteriler bulmak
 • 7/24 iş yapmak
 • marka bilinirliği oluşturmak
 • düşük maliyetli bir şekilde yeni pazarlara erişim
 • Müşterilerin ne aradığını anlamak için gerçek zamanlı satışları izleyin

E-ihracat: ihracat için interneti kullanma

Tanım olarak ihracat, ticaret veya satış için yabancı bir ülkeye mal veya hizmet gönderme veya taşıma uygulamasıdır. Buna karşılık, e-ihracat, yabancı ülkelerde bulunan müşterilerden çevrimiçi sipariş alma ve işleme uygulamasıdır. İnternet, geleneksel ihracat yaklaşımlarına göre bazı dijital avantajlar sunmaktadır. Diğer ülkelerde fiziksel bir varlık oluşturmanıza gerek kalmadan dünyanın dört bir yanından çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda şunları da yapabilirsiniz:

 • Web sitenizde farklı pazarlar için özel bağlantılar sunarak (örneğin hedef pazarın dilinde ve para biriminde bilgi sağlayın ) müşterinin konumuna göre ürün veya hizmet tekliflerinizi özelleştirin .
 •  Pahalı ve zaman alıcı ücretsiz bir numara kullanmak yerine, web sitenizdeki bir sık ​​sorulan sorular (SSS) listesi veya e-posta yardımı aracılığıyla elektronik müşteri desteği sunun .
 • Ürün veya hizmetlerinizin özelliklerini ve faydalarını  resimler, açıklamalar, teknik ayrıntılar, fiyatlandırma, nakliye ve iade politikalarını kullanarak vurgulayın ve ayrıca müşteri referanslarını ve video gösterimlerini ekleyin.
 •   Potansiyel müşterilerinize şirketinizin geçmişi, personeli, konumu, ortakları vb. hakkında daha fazla bilgi vererek şirketinizi tanıtın ve markanızı oluşturun.
 •  E-posta yoluyla uluslararası müşterilerle iletişimi kolaylaştırın . Sorulara anında yanıt verin, müşterilerinize ürün sevkiyat durumlarını bildirin ve onlara özel tekliflerle ilgili en son haberleri veya bilgileri gönderin.

E-ihracat yapmayı düşündüğünüzde yedi temel adım vardır:

 1. E-ihracat potansiyelinizi değerlendirin . E-ihracat için çok fazla zaman, emek ve para harcamadan önce, mevcut operasyonlarınız ve ürün teklifleriniz üzerinde düşünmek için biraz zaman ayırın. Bu değerlendirme aşaması, daha sonra baş ağrılarından kaçınmanıza yardımcı olacak ve e-ihracat için hazırlanmanız için yapmanız gerekenler konusunda sizi eğitecektir (bkz. bölüm 10.4).
 2. Bir e-ihracat planı geliştirin . Proaktif davranıyorsanız ve ürünlerinizi dış pazarlarda aktif olarak pazarlamayı düşünüyorsanız, ihracat planı kesin bir zorunluluktur. Bir e-ihracat planı, ticaretin dijital yönlerini ele almanıza yardımcı olacaktır.
 3. Ürünlerinizi dış pazarlar için değiştirin . Dış pazara girmeden önce ürünlerinizin mevcut haliyle uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Hem dış pazarlarınızdaki zevkleri ve tercihleri ​​hem de ürünleriniz için geçerli olan belirli yabancı düzenlemeleri göz önünde bulundurmalısınız. Bunların ülkeye göre değişeceğini unutmayın, bu nedenle ürünlerinizi sattığınız veya satmayı düşündüğünüz dış pazarları sınırlamanız gerekebilir.
 4. E-ihracat ile ilgili yasal konuları araştırın . Çoğu ticari işlemde olduğu gibi, e-ihracat işlemlerini yöneten yasalar ve düzenlemeler hakkında kendinizi bilgilendirmek çok önemlidir. Çeşitli iç ve dış düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmak için uluslararası hukukta uzmanlaşmış bir avukata danışın.
 5. Yurtdışına satış yapmak için web sitenizden yararlanın . İnternet, sınırlı kaynaklara sahip KOBİ’ler için kritik bir satış aracıdır. Birden fazla dilde içerik sunan çok dilli bir web sitesi geliştirmeyi düşünün. Farklı dillerin kullanıldığı birden fazla ülkedeki müşterilere ulaşmayı hedefliyorsanız bu gerekli olacaktır.
 6. Ürünlerinizi gönderin . Satış yaptıktan sonra ürünlerinizi müşterinize ulaştırmanız gerekir. Uluslararası nakliye süreci en iyi ihtimalle karmaşık olabilir. Yurtdışına ürün gönderme yükünü hafifletmek için nakliye komisyoncuları, gümrük komisyoncuları ve ikmal evlerinin yardımını arayabilirsiniz.
 7. Ödeme alın . Mallar sevk edilmeden önce çevrimiçi ödeme için düzenleme yapmak, mallar sevk edildikten sonra ödeme almak zorunda kalmamanıza yardımcı olacaktır. Çevrimiçi ödeme seçenekleri arasında üçüncü şahıs kredi kartı işleme şirketleri, çevrimiçi fon transfer hizmetleri ve ön ödemeli kredi hizmetleri yer alır ve bunların tümü, İnternet üzerinden ödeme ve para transferlerinin yapılmasına olanak tanır. Bu şirketlerin sunduğu hizmetler tüm ülkelerde mevcut değildir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.