E-Ticarete Nasıl Başlamalıyım?

06.09.2022
916
E-Ticarete Nasıl Başlamalıyım?

Teknoloji hayatımıza çok hızlı bir şekilde girdi. Neredeyse hayatın her alanında vazgeçilmez bir yardımcı ve ortağımız artık. Teknolojinin  hayatımıza kattığı en önemli yenilik internet hiç şüphesiz. İnterneti her alanda kullanıyoruz buna ticaret dahildir. Peki özellikle genç girişimcilerin aklında şu soru var .E-Ticarete nasıl başlamalıyım .Gelin bu soruya hep birlikte cevap arayalım.

 

E-TİCARET PLATFORMU BELİRLEME :

İlk yapacağınız iş e-ticaret için bir platform belirlemektir .Bu gerek büyük e-ticaret siteleri olabilir. Gerekirse  sizin kendi kuracağınız bir site olabilir.

HEDEF KİTLENİZİ BELİRLEME:

Hiç şüphesiz ticaretin altın kuralı müşterilerinin istek ve arzularıdır. Satış yapmak istediğiniz müşteri kitlesini belirlemeniz gerekir. Hedef kitlenizi belirledikten sonra müşterilerizin ihtiyaçalarını  anlamak ve ona göre satış yapmak kolaylaşır.

TEDARİKÇİ BELİRLEME:

Hızlı bir şekilde ürün taleplerin karşılık vermek istiyor iseniz hiç şüphesiz bir tedarikçiyle anlaşmanız gerekir. Bir Tedarikçiyle anlaşmanız iş yönetiminiz için oldukça faydalıdır .Öncelikle bu size oldukça hızlı bir şekilde ürünlerinizi müşterilerilerinize ulaştırmanızı sağlar. Daha sonra oldukça maliyetli olabilen envanter yönetimi yükünden kurtarır.

ÖDEME HİZMETİ:

E-Ticarete başlarken ilk yapmanız gerekenlerden biri bir ödeme biçimi belirlemektir .Çevrimiçi ödeme yaparken her müşteri içinde sizin içinde hızlı ve güvenilir bir sisteme ihtiyacınız olacaktır. Müşterilerinize çeşitli ödeme yöntemleriyle (kredi veya banka kartları, dijital ödeme sistemleri, banka transferi, kapıda ödeme gibi) hizmet sunabilirseniz bu sizin için oldukça iyi olabilir.

İSİM BELİRLEME:

Neyi sattığınızı kime sattığınızı ve ne şekilde sattığınızı belirledikten sonra sitenize bir isim belirleme zamanı gelmiş demektir .Burada dikkat etmeniz gereken nokta bulacağınız ismin kolay, anlaşılabilir ve ve akılda kalıcı olmasıdır .İsminizin satmak istediğiniz ürün ve hedef kitlenizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

SİTE KURMAK:

Kuracağınız  e-ticaret sitenizin kolay ve anlaşılır olması gerekir .Müşterilerinizin ihtiyaçlarına kolay ulaşılabilmesi açısından  bu nokta oldukça önemlidir.

MARKA OLUŞTURMAK:

Marka oluşturmak e-ticarete yapmaya karar verdikleri zaman  insanların  hep pek fazla önemsemedikleri bir alandır. Ancak E-ticarette büyümek istiyor iseniz mutlaka markalaşma sürecine girmeniz gerekir .Tabi ürünün kalitesinden, zamanında ürün teslimine kadar marka gelişimine katkı sağlar.

SON OLARAK:

E-Ticaret artık geleceğin önemli bir iş koludur. Sizde E ticaret yaparak çağa ayak uydurabilirsiniz. Belli zorluklarla karşılaşabilirsiniz ancak pes etmeden ve doğru  bir  planlamayla çok başarılı olabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.