E-Ticaret ve E-İhracatta Genel Sorunlar ve Çözüm Önerileri

21.06.2021
1.467
E-Ticaret ve E-İhracatta Genel Sorunlar ve Çözüm Önerileri

E-Ticaret ve E-İhracatta Genel Sorunlar ve Çözüm Önerileri

TOPLU KARGO ALIMI ŞART

KARGO ÜCRETLERİ: Bir ürünün yurtdışına kargo maliyeti bir e-ticaret sitesinin kaldıramayacağı ölçülerde. Bu sorunun çözümü için e-ticaret sitelerinin bir araya gelerek toplu kargo alımı yapması gerekiyor. Ya da tıpkı Çin’de olduğu gibi devlet, posta servisi ile anlaşma sağlayabilir. E-ihracat yapan firmalar bu anlaşma çerçevesinde ürünlerini indirimli olarak kargolayabilirler. Çinli e-ihracat siteleri söz konusu anlaşma sayesinde tüm dünyaya ücretsiz kargolama yapabilmektedir. Kurulabilecek bir organize lojistik merkezi ile de toplu kargo anlaşması sağlanarak bu maliyet düşürülebilir.

PAYPAL ÇEKİLDİ ÖDEME SORUNU BAŞLADI

ÖDEME SİSTEMLERİ: Her ülkenin kendine özgü olan ödeme sistemleri, sınır ötesi alışverişteki en önemli problemlerden biri. Dünyadaki popüler çevrimiçi ödeme sistemlerinden biri olan Paypal’ın Türkiye’de lisansının iptal edilmesiyle ödeme problemi kendini daha çok göstermeye başladı. Biz Ticimax olarak bu sorunu mevcut e-ihracat modüllerimizle alabiliyoruz. Türkiye’deki lisanslı ödeme kuruluşlarının birçoğu da yurtdışından ödeme alabiliyor. Bunun dışında şirketler banka sanal poslarını da yurtdışı çekimlerine ve yabancı para birimlerine çekime yaptırabiliyorlar. Ancak burada dolandırıcılıklara karşı  3D Secure çok önemli, kesinlikle sanal pos kullanacak işletmelerin yurtdışı çekimleri için hatta yurtiçi çekimleri için bile 3D Secure hizmetini almaları gerekiyor.

SATICI KENDİ MALINI İTHAL ETMEK ZORUNDA KALIYOR

İADE PROSEDÜRLERİ: Yurtdışına e-ticaret firması tarafından ihraç edilmiş bir malın beğenilmemesi durumunda geri iade edilmesi de büyük bir sorun teşkil ediyor. Satıcı malını gümrükten alırken tekrar para ödeyerek o malı ithal etmek zorunda kalıyor. Şimdi bu konu bakanlığın da gündeminde. En kısa sürede sorunun aşılacağını düşünüyoruz.

100 ÜLKEYE ESNAF AYARI

YANLIŞ PAZARLAMA TAKTİKLERİ: Doğru ülkeye doğru malı doğru fiyat seçenekleriyle satmak, e-ihracat için öncelikli konulardan biridir. Aksi halde firmanın müşteri edinememesi ve edindiklerini de kaybetmesi mümkündür. Bizim e-ihracat modüllerimiz ile firma, aynı ürünü 100 ayrı ülkeye farklı fiyatlarla satabiliyor. Örneğin Amerikalı ya da Avrupalı bir müşteri için 50 dolar/euro olarak görünen fiyat etiketi, Rusya’da çok daha indirimli olarak gösterilebiliyor. Bunu ülkelerin ekonomik seviyelerine göre ayarlayabildiğimiz gibi, söz konusu ürünün o ülkedeki pazar değerini inceleyerek de ayarlayabiliyoruz. Bu şekilde satıcı istediği ülkeye aynı site üzerinden farklı etiket fiyatlarıyla girebiliyor. Bu da maksimum kar elde etmeyi kolaylaştırıyor. Bu modüllere kendi tabirimizle esnaf ayarı da diyebiliriz.

TÜM ÜLKELERDE ÜST SIRALARA YÜKSELMENİN YOLU

LOKASYON/DİL PROBLEMİ: Ne kadar iyi bir e-ticaret sitesi olursanız olun, bulunduğunuz ülkenin dışında bir ülkede görünür olmak zordur. Çünkü Google sizi kendi ülkeniz dışındaki aramalarda üst sıralara çıkarmaz. Biz bu sorunu farklı sunucular kullanarak aşıyoruz. 100 ayrı ülkede sunucularımız var. Siteyi tüm bu sunucularda birden o ülkelerin dillerini kullanarak yayınlıyoruz. Bu şekilde tüm ülkelerdeki Google aramalarında site üst sıralara kolaylıkla yükselebiliyor. 

RAKAMLARLA SINIR ÖTESİ ALIŞVERİŞ

-Türkiye’nin e-ihracat hacminin 2018’e kadar 3 milyar doları aşabileceği tahmin ediliyor.

-Türkiye’nin 77 şehrinden 100 ülkeye e-ihracat yapılıyor. Şirket başına ortalama 34 farklı pazara satış yapılıyor.

-Dünyada yaklaşık 90 milyon kişi yurt dışındaki web sitelerinden düzenli olarak alışveriş yapıyor. 2018’e gelindiğinde bu rakamın 130 milyona ulaşması bekleniyor.

-Dünya e-ticaret sektörü 2 trilyon dolar civarında. Bunun 200 milyar doları sınır ötesi alışverişten geliyor. 2018 yılında ise bu rakamın 300 milyar doları aşacağı öngörülüyor.

-Sınır ötesi alışverişte en çok harcayanlar; ABD (27 milyar dolar), İngiltere (19 milyar dolar), Fransa (10 milyar dolar), Almanya (10 milyar dolar), Ortadoğu ve Kuzey Afrika (toplam 15 milyar dolar).

-Dünya genelinde sınır ötesi alışverişçilerin en çok tercih ettikleri beş ülke; ABD (yüzde 25), Çin (yüzde 19), İngiltere (yüzde14), Almanya (yüzde11) ve Japonya (yüzde 5).

-Türkiye;  Hollanda, Rusya, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın “en çok sınır ötesi alışveriş yapılan ülkeler” listesinde ilk 10’da yer alıyor.

-ABD’de kullanıcıların yüzde 36’sının sınır ötesi alışverişlerini mobil üzerinden gerçekleştirdiği görülüyor. Bu rakamı yüzde 33 ile İngiltere takip ediyor.

e-Ticarette Karşılaşılan Sorunlar Ve Çözümleri

Ürünü Göstermeyen ve Çözünürlüğü Yetersiz Olan Görseller

Araştırmalar, mağaza ziyaretçilerinin ilk olarak web sitesindeki görsel öğelerle meşgul olduklarını göstermektedir. Sattığınız ürünlerin görüntülerinin kalitesi, e-ticaret mağazanızın itibarını artırabilir veya bozabilir. Ürünlerin yüksek kaliteli görsellerini kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz.

e-Ticaret mağazası sahiplerinin, kullanıcıları ürünü satın almak için harcama yapmaya ikna etmesi önemlidir. Etkileyici görseller, çevrimiçi mağazanızın satışlarını artıracaktır.

Ürün Açıklaması ve Arama için Optimizasyon

Ürün açıklamaları, sattığınız ürünler hakkında net ve ayrıntılı bilgiler içermelidir. Ürün açıklamaları için dikkatsiz içerik kullanmaktan kaçının. İçerik tarayıcı komut dosyalarına değil, okuyuculara odaklanmalıdır.

Tüm ürünlerin anlamlı açıklamaları ve doğru ürün ayrıntılarına sahip olduğundan emin olun. Sattığınız ürünler için ilgi çekici ve benzersiz içerik oluşturmak için profesyonel bir yazar tutmak iyi bir fikir olabilir.

Ürün açıklaması girerken anahtar kelimeler için yararlanabileceğiniz araçlardan bazıları:

  • Google Anahtar Kelime Aracı
  • Keyword Generator Tool
  • Google Trends
  • Keyword Sheeter
  • WordStream-Free Keyword Tool

Dostça Olmayan İade Politikası

Tüketicilerin satın alınan ürünleri belirli bir zaman çizelgesi içinde çevrimiçi olarak iade etme hakkına sahip olduğu bir yasa vardır. Bunun ötesinde, iadeler ve değişimler için kendi kurallarınızı oluşturabilirsiniz.

İlk etapta müşterilerinizi kararsızlığa düşürmemek adına çok katı olmaktan kaçının. e-Ticaret mağazanız için hangi politikalara karar verirseniz verin, alıcıların rahatlığı ve iadeler için düşük maliyetler etrafında dönmelidir.

Yavaş Çevrimiçi Mağaza Web Sitesi

Yavaş yüklenen bir web sitesi kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir ve kullanıcının sitenizi hiçbir şey satın almadan terk etmesine neden olabilir. Bu, e-ticarette karşılaşılan sorunlar arasında önemli bir yer tutar. Sonunda kullanıcılar rakiplerinizin sitesinde aynı ürünü arayabilirler. e-Ticaret mağazası sahipleri, her birinin yüklenmesi için 3 saniyeden kısa süren hızlı bir yükleme hızını korumayı hedeflemelidir.

Daha Hızlı Ödeme Seçeneklerinin Olmaması

Tek tıklamayla ödeme, alışveriş sepetinin terk edilmesini önlemenize yardımcı olabilir. Müşterilerin daha hızlı ödeme için bilgileri ve diğer ayrıntıları kaydetmesine izin verin.

Şüpheli Ürün İnceleme Yorumları

Doğal, dengeli bir fikir yayılımı, kullanıcıları çekebilir ve markanıza güven duyabilirler. Şüpheye yol açmaması için web sitenizde sahte yorum ve puanlamalardan kaçının.

Müşterilerinizin sorularına yapacağınız hızlı dönüşler, sunacağınız özel indirimler veya ücretsiz hediyelerle ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında olumlu yorumlar bırakmalarını sağlayabilirsiniz.

Gönderi Yöntemleri ve Süresi

Olumsuz bir gönderi deneyimi, işletmeniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. e-Ticaret tüccarları, siparişleri gönderirken müşteri deneyimi konusunda rekabet eder. Kargo ücretsiz olsa bile müşteriler siparişlerinin hızlı bir şekilde teslim edilmesini beklerler. Kullanılan nakliye yönteminden bağımsız olarak, alıcılar teslimatı bir hafta içinde beklerler.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.