e-Ticaret Stratejinizi Oluşturma

23.10.2021
1.386
e-Ticaret Stratejinizi Oluşturma

e-Ticaret Stratejinizi Oluşturma

2020’nin e-ticaret için dönüştürücü bir yıl olduğunu söylemek yetersiz kalır. Pandemi, rekor sayıda marka ve işletmeyi çevrimiçi satış yapmaya sevk etti ve onları büyümek şöyle dursun ayakta kalabilmek için uyum sağlamaya zorladı. Tüketiciler ayrıca mağaza içi perakende satıştan çevrimiçi alışverişe geçiş yapmak zorunda kaldılar.

Bugün, çevrimiçi alışveriş yapan her zamankinden daha fazla tüketici var, bu da çevrimiçi mağazalarla her zamankinden daha fazla işletmeye yol açtı . O zaman çevrimiçi pazarın giderek daha kalabalık hale gelmesi şaşırtıcı değil.

Peki, rekabette nasıl öne çıkılır? Geçen yılın önemli e-ticaret istatistiklerine bakmak ve onlardan öğrenmek, çevrimiçi satıcıların 2021’de başarılı olabilmesinin bir yoludur.

2020 e-Ticaret Trendleri ve İşletmelerin 2021’de Uyarlaması veya Uyarlaması Gereken Stratejiler

Sürekli gelişen bir pazara ayak uydurmak için işletmelerin bu yıl neyi farklı yapmaları gerektiğini kendilerine sormaları gerekiyor. 2021’de başarıya ulaşmak için neyi benimsemeniz veya uyarlamanız gerektiğini görmek için geçen yılın e-Ticaret trendlerine bakmanın yardımcı olduğu yer burasıdır.

İşte 2020’de e-ticaret dünyasında meydana gelen 9 ana değişiklik:

01. Ne satıyor

Tüketicilerin satın alma davranışındaki değişim en çok aşağıdakiler için tanımlandı:

  • Ev eşyaları : Dünya çapında insanların uzun süreler boyunca evde kalmaya zorlandığı 2020’nin ikinci ve üçüncü çeyreğinde, eBay daha fazla sandalye, mobilya, monitör ve evde kalma hayatını daha konforlu hale getirecek her şeyin satın alındığını görmeye başladı. . Spor malzemeleri ve yoga matları da popülerdi.
  • Yemek teslimatı . Çeşitli gelişmiş pazarlardaki birçok restoran ve diğer şirket, çevrimiçi olarak yiyecek ve yiyecek satmaya yöneldi. Bu eğilim muhtemelen 2021 yılına kadar devam edecek.

02. Fiyata odaklanın

Daha az harcanabilir gelirle, insanlar sadece ürün kalitesi yerine fiyata odaklanarak satın alma kararlarında daha tasarruflu hale geldi.

03. Teslimat deneyimi

Gelişmekte olan pazarlarda, teslimat konusunda artan tüketici güveni vardı.

Pandemi, temassız teslimat ve ön kapıda paket bırakma konusunda tüketicilerin adapte olduğu yeni kurallar getirdi.

McFarling, teslimat süreleri konusunda tüketicilerin daha anlayışlı olduğunu söyledi. 2019’da anket yapıldığında tüketicilerin paketlerinin dört gün içinde teslim edilmesini beklediklerini açıkladı. Bununla birlikte, 2020’de anket yapıldığında, 8 günün makul olduğunu söyleyerek tedarik zinciri zorluklarını fark ettiler ve kabul ettiler.

McFarling, 2021’de tüketicilerin büyük olasılıkla 2019 teslimat beklentilerine geri döneceğini öne sürdü. Bu, çevrimiçi işletmelerin devam eden nakliye zorluklarının üstesinden gelmesi ve daha hızlı teslimatı hedeflemesi gerektiği anlamına gelir. McFarling’e göre, gerçek zamanlı teslimat güncellemeleri ve ücretsiz gönderim için daha fazla seçenek de faydalı olacak.

04. Mikro-yerine getirme seçenekleri

2020’de birçok tüccar ve perakendeci, envanteri nasıl depoladıkları ve siparişlerini müşterilere nasıl ulaştırdıkları konusunda yaratıcı olmak zorunda kaldı. Bazı vitrinler, depolama ve yerel teslimat hizmetleri için kilitli dolaplar kullandı. Hatta birçoğu vitrinlerini mikro lojistik merkezlerine dönüştürerek müşterilere çevrimiçi satın alma, ancak siparişlerini kaldırım kenarından teslim alma seçeneği sundu. Diğerleri, stoksuz satış veya yerine getirme ağlarını kullanma kavramını araştırdı .

Bu yenilikçi düşünce ve tüketicilerin tüccarların sipariş karşılama seçenekleri ve stratejilerini benimseme ve bunlara uyum sağlama istekleri kalıcı olacaktır.

05. İade

2021’de markalar , özellikle tatillerde daha esnek iade politikalarına sahip olmaktan faydalanacak . Siparişlerin müşterilere teslim edilmesi artık daha uzun sürdüğü için, onlara geri dönüşlerini size geri almak için daha fazla zaman ve esneklik vermek takdir edilecektir. Ve işletmeler geliştikçe, kaldırım kenarı getirileri dikkate alınmaya değer olabilir.

06. Hareket etmek – ve kalmak – çevrimiçi

Belirlediğimiz gibi, çevrimiçi satış ve alışverişe geçiş 2021’de devam edecek. Çevrimiçi varlık oluşturmayan perakendeciler bu yıl bunu yapacak, yapanlar ise güçlendirmeye devam edecek. Dünya tamamen COVID öncesi formuna dönse bile, yalnızca fiziksel mağazalara geri dönen pek çok marka olmayacağını varsaymak güvenli.

Bununla birlikte, 2021’de çevrimiçi satıcılar, fiziksel perakendeye (pop-up mağazasını düşünün) bir tür hibrit dönüş için suları test etmeye başlamak isteyebilirler. Tüketiciler yine de çevrimiçi alışveriş yapmak isterken, ayrıca şahsen alışveriş yapmak da isteyebilirler. Bu, işlem verilerinin ve tarama geçmişi verilerinin müşteri tabanınızı bulmak, bağlantı kurmak ve çekmek için anahtar olduğu yerdir.

07. Birden çok satış kanalı ekleme

Verilerin açıkça desteklediği genel eğilim, işinizi kurmak ve büyütmek istiyorsanız, birden fazla satış kanalının anahtar olduğudur. Aslında, yalnızca bir satış kanalına güvenmek, büyümenizi sınırlamak için bir reçetedir. Her yeni satış kanalı ile satışlarınız katlanarak artacaktır.

ShipStation satıcı verilerine göre, bir satıcı ikinci bir satış kanalı eklediğinde, siparişlerinde ortalama %35’lik bir artış gördü. Tüccar, beşinci satış kanalını tanıtarak siparişlerde %255’lik bir artış gördü.

McFarling’e göre bu, her farklı kanalda benzersiz alışveriş yapanların olduğunu ve onların ürünlerinizin olduğu yere gelmeyeceklerini gösteriyor; onlara bulundukları yere yaklaşmanız gerekir.

08. Doğrudan tüketiciye (DTC) yaklaşımını düşünün

E-Ticaret mağazaları, tüketici talebinde ve potansiyel alışveriş yapanlarda artış yaşarken, yanlarında satış yapan işletmelerden çok daha fazla rekabete sahipti.

Jabbawy, “2020’de her zamankinden daha fazla işletme bir DTC yaklaşımını benimsedi” dedi. Şirkete göre, ürün aramalarının yarısından fazlası pazarlarda, %30’u ise arama motorlarında gerçekleşti. Tüketiciler ayrıca doğrudan marka web sitelerine de gittiler.

Geleceğe bakıldığında, markalar üzerinde daha fazla yerde bulunma baskısı artacak olsa da, doğrudan tüketici (DTC) ilişkilerine odaklanmaktan ve bu ilişkilere yatırım yapmaktan fayda sağlayacaklar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.