E Ticaret Stok Yönetimi

11.08.2021
977
E Ticaret Stok Yönetimi

E Ticaret Stok Yönetimi

E Ticaret Stok Yönetimi Nedir?

E-ticaret stok yönetimi, satın alma, tedarik, tedarik, depolama ve satış süreçlerini doğrudan etkileyen e-ticaret operasyonunun en büyük parçasıdır. E-ticaret stok yönetimi işletmeleri satış süreçlerini hızlı ve sorunsuz bir şekilde yönetirken, tedarik konusunda herhangi bir sorun yaşamazlar.

Envanter yönetiminin yapısı da e-ticaret tabanının ürün portföyüne göre değişebilmektedir. Örneğin, butik ürünler satan bir e-ticaret mağazası ile günümüzün ünlü e-ticaret yapıları için stok yönetimi operasyonu oldukça değişkendir. Bu yazımızda e-ticaret stok yönetimi dersi için gerekli olan konuları açıklamaya çalışacağız.

Organizasyon

E-ticaret stok yönetimi, birçok aşamanın bir arada yürütüldüğü bir süreçtir. Satın alma, depolama ve takip aşamalarını birlikte yürütmeniz gereken bu yapıda organizasyonel becerileriniz belirleyici olabilir. Personelinize süreç yönetiminde çeşitli sorumluluklar verirseniz, işleyişi çok daha kolay olacaktır. Sorumluluğunu üstlendiğiniz personeli bir organizasyon şeması ile kaydettiğinizde, oluşabilecek problemlerden kimin sorumlu olduğu ve nasıl çözüleceği konularını erken bir aşamada düzenleme şansına sahip olacaksınız.

Planlama

Hangi ticaret türünden söz edersek edelim, satış kadar önemli bir konu var ki o da kuşkusuz arz. Ürün performansını sağlamak için deponuzdaki ürün sayısını takip etmeli ve tedarik etmelisiniz. Zamanında tedarik edemediğiniz bir ürün, firmanızın güvenilirliğinin sorgulanmasına ve dolayısıyla müşteri kaybına neden olacaktır. O zaman her zaman ikinci bir satın alma planı oluşturmaya özen göstermelisiniz ve aynı zamanda. Bozulma her firmada yaşanır, önemli olan aksamalardan en az zararla kurtulanlardan olmaktır.

Depolamak

Depolama, şirket maliyetlerinizi önemli ölçüde etkileyen birimlerden biridir. Doğru takip edilmeyen ve standartlara uygun olmayan çalışma şekli firmanıza ciddi zararlar verebilir. Ürün tipine veya firma politikanıza göre belirleyeceğiniz depolama ve stok yönetim tarzının takip edilmesini sağlamalısınız. Günümüzde bu konuda tercih edilen iki farklı sistem olan FIFO ve LIFO’yu tercih edebilirsiniz. Depolarınızın belirli bir düzende olması da e-ticaret stok yönetimi yaparken işinizi kolaylaştıracaktır. Hangi ürünün hangi rafta olduğunu tam olarak bilmek hem satış sürecinde hem de stok takibinde işinizi kolaylaştıracaktır.

Teknoloji

E-ticaret stokunu yönetirken mümkün olduğunca teknolojiyi sürece dahil etmek sürece olumlu katkı sağlayacaktır. E-ticaret siteniz ile entegre çalışan bir stok yönetim yazılımı, stokları anlık olarak inceleyen bir yapı sunar. Satış rakamlarını ve stokları gerçek zamanlı olarak takip eden bir sistem sayesinde tedarik etmeniz gereken ürünler hakkında çeşitli uyarılar alabilir ve beklenmedik sorunlarla karşılaşmazsınız.

Tanımlamış olduğunuz depolara göre ürün dağıtımı, çeşitli uyarılar ve belirtilen limitin altına düşen ürünle ilgili otonom işlemler gibi ürünlerin takibi, organizasyon şemasının oluşturulması ve takibinin yapılması gibi e-ticaret stok yönetiminde çok faydalı olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.