E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

17.08.2021
1.312
E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

E-ticaret ülkemizde internete paralel olarak hayatımıza giren ve hem alıcı hem de satıcı için yüksek konfor alanı sağlayan bir yapıdır. Özellikle yıllardır büyük firmalar e-ticarette yer almış ve salgın benzeri durumlar nedeniyle hayatımıza girmiştir.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Ticaretle çalışacağınız için öncelikli vergi mükellefi olmanız,

Satışını yapacağınız ürün ve hizmet portföyü,

Ürün ve hizmetlerin müşterilere hangi kargo firması ile ulaştırılacağına karar vermek,

Ödeme yöntemlerinin belirlenmesi,

İhtiyaçlarınızı tam olarak karşılayan bir e-ticaret altyapısı seçmeniz gerekiyor.

Şirket Kuruluşu

Hangi ortamda ticaret yaparsanız yapın, vergi mükellefi olmanız gerekir. Planladığınız bu yapı şekline uygun olarak limited, anonim veya şahıs şirketi kurulmasına yönelik sorumluluklarınızı yerine getirerek mükellef olabilirsiniz.

Alan adı

Markanızı oluştururken seçtiğiniz ismin dijital dünyada da tescilli olmasına ve daha önce tescillenmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Alan adı seçerken mümkün olduğunca kısa ve akılda kalıcı bir isim seçmeniz faydalı olacaktır. Yine, marka adınızın başkaları tarafından telif hakkıyla korunmadığından emin olmalısınız.

Ürünler ve servisler

Web sitenizde hangi ürün ve hizmetleri satacağınıza karar vermeli ve planlamalısınız. Ürettiğiniz bir ürünü satacaksanız planınız daha dar, ürünleri farklı tedarikçilerden alacaksanız daha geniş bir plana ihtiyacınız var. Her bir tedarikçi ile yapılacak anlaşmalar, teslimat süreleri ve ödeme gibi birçok süreci bu başlık altında değerlendirebilirsiniz.

Kargo ve Lojistik

E-ticarete adım attığınız andan itibaren, hedef kitlenizin konumuna göre yurt içi veya yurt dışı siparişler almaya başladığınızda, bu ürünleri müşterilerinize sorunsuz bir şekilde ulaştıracak kargo firmasının önceden belirlenmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kargo firmaları, düzenli kargo gönderimi yapan firmalar ile çok daha uygun şartlarda anlaşmalar yapmaktadır. Bu anlaşmalar sayesinde kâr hesabında hanenize biraz daha tasarruf edebilirsiniz.

Ödeme Altyapısı

Bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazı ödeme altyapısıdır. Satışını yaptığınız ürünlerin müşteriler tarafından kolaylıkla satın alınabilmesi için sorunsuz çalışan bir ödeme altyapısına sahip olmanız gerekmektedir. Yakın geçmişte sadece bankalar ödeme altyapısını sağlayabilirken, günümüzde birçok aracı kurum bu hizmeti uygun koşullarda sunmaktadır. Hazır entegre bir e-ticaret altyapısı kullanmak istemiyorsanız bu entegrasyonu bir yazılımcı tarafından test etmeniz esastır. Aksi takdirde güvenlik zafiyetine yol açabilir ve sizi ciddi hukuki sorunlarla karşı karşıya kalacağınız bir sürece sokabilir.

E-Ticaret Altyapı Seçimi

Ürün ve hizmetlerinizi internet üzerinden satmak için öncelikle bir web sitesine veya mobil uygulamaya ihtiyacınız var. E-ticaret altyapısı ile entegre çalışan bir web siteniz olduğunda, potansiyel müşteriler bu web sitesini ziyaret ederek ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir, ihtiyaç duydukları ürünü detaylı olarak inceleyebilir, ödeme yaparak sipariş verebilir ve teslimatını takip edebilirler. Emir. Üstelik tüm bunları evlerinin sıcak ortamından ayrılmadan da yapabilirler. Kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutan bir web sitesi, e-ticaret işletmeniz için de müşteri memnuniyetini garanti eder.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.