E-ticaret Siteleri

14.08.2021
1.044
E-ticaret Siteleri

E-ticaret Siteleri

E ticaret siteleri, alışveriş işlemlerinin sanal olarak gerçekleştirildiği platformlardır. Her e-ticaret sitesi, ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapan, müşteriyi doğru yönlendiren ve satışın asıl amacı olmasını sağlayan modüllerle entegre bir yazılımdır. Bir mağazada olduğu gibi ürünler belirli bir sıraya göre sınıflandırılır ve reyon görevlisi yerine çeşitli menüler yerleştirilir.

E-Ticaret Sitelerinin Başarılı Olması Gerekenler

Kullanıcı deneyimi

Kullanıcı bir ürün satın almak istediğinde e-ticaretin doğası gereği tüm süreci hızlı bir şekilde bitirmek istiyor. Bu nedenle e-ticaret siteleri kullanıcı deneyimini üst düzeyde tutmak zorundadır. Kullanılan menü sayısından yazı tipine, platformlar arası uyumluluktan yönlendiricilere kadar kullanıcı deneyimini artırmak için birçok düzenleme yapılmalıdır. Kullanıcı, satın alma işlemini kısa sürede tamamlayamadığı durumlarda genellikle satın alma talebini kaybeder ve e-ticaret sitesinden ayrılır.

Doğru Planlama

E-ticaret siteleri bir mağaza gibi planlanmalıdır. Müşteri belirli bir arama sonucunda web sitesine geldiğinde, talep ettiği ürüne ek olarak tamamlayıcı veya alternatif ürünler çıkarılmalı, satış şansı ve miktarı artırılmaya çalışılmalıdır. Ürünleri doğru kategorize etmek ve satış sürecini en kısa sürede yapabilmek için kısayollar oluşturulmalıdır.

Hız ve Kararlılık

Müşterinin ilgisini çeken bir ürün görüntülendiğinde, web sitesi çöktüğünde veya tıklanan bir linke ulaşılamadığında satışın gerçekleşmesi iyimser bir hayalden öteye geçmez. Bu nedenle e-ticaret yazılımları doğru algoritmalar kullanılarak hazırlanmalı, hız ve istikrara dikkat edilmelidir. Günümüzde çeşitli yazılım dilleri ile e-ticaret yazılımı geliştirmek mümkündür. Bu nedenle uzman bir kadronun bilgi ve tecrübesiyle oluşturulmuş bir yazılımı tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Çapraz Platform Desteği

Günümüzde e-ticaret siteleri cep telefonu gibi mobil cihazlarda da ziyaret edilmekte ve alışverişler çoğunlukla mobil cihazlardan yapılmaktadır. Bu nedenle bir e-ticaret sitesinin tüm cihaz türlerinde doğru boyutta görüntülenmesi ve tüm fonksiyonların çalışıyor olması önemlidir. Bu, e-ticaret sitesinin popülaritesini artırırken, google ve benzeri arama motorlarının e-ticaret sitenize yüksek puan vermesine de yardımcı olur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.