E-ticaret Siparişi Gerçekleştirme Sürecine Kapsamlı Genel Bakış

25.08.2021
1.194
E-ticaret Siparişi Gerçekleştirme Sürecine Kapsamlı Genel Bakış

E-ticaret Siparişi Gerçekleştirme Sürecine Kapsamlı Genel Bakış

Potansiyel zorluklarla birlikte ürünleri teslim etme taahhüdü, sipariş karşılama tanımını tamamlar. Siparişin alınmasından paketlenmesine ve gönderilmesine kadar, siparişin yerine getirilmesi göründüğünden daha fazlasıdır. Daha ziyade müşterilerinize doğru zamanda ve doğru yerde hizmet verme sözüdür. 

Ülkede e-ticaret ticareti son derece gelişmiştir. Perakende devlerinden küçük ve yerel işletmelere kadar, e-ticaret ayrılmaz bir parçası haline geldi. Şimdi Hindistan hükümeti, e-ticaret işletmelerinin sorunsuz çalışmasına yardımcı olan bazı kurallar ve düzenlemeler de getirdi. Ancak çevrimiçi teslimat sürecine daha derine indiğimizde, ilgili faktörlerin neler olduğunu düşünüyorsunuz? Ve bu faktörlerle uyumlu riskler nelerdir? Pekala, daha önce de belirtildiği gibi, bu sadece iki ya da üç adımdan oluşan bir süreç değil, prosedürlerin bir birleşimi ve ürünü teslim etmektir.

“Müşteriler siparişlerini zamanında almazlarsa ya siparişi iptal ederler ya da sadık müşteri listenizde yer alamazlar.”

Müşterilerinizin güvenini kazanmak için yerine getirme hizmetlerinizi güçlendirmelisiniz. Sadece müşterilerinizin sipariş yolculuğunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda pazardaki itibarınızı da artırır. İşte yerine getirme sürecinizi geliştirecek adım adım bir kılavuz! 

Sipariş karşılama sürecinizi iyileştirmek için 6 adım kılavuzu! 

1. Envanterin Depolanması

Depo olarak da bilinen envanterin depolanması, envanter yönetimi sürecindeki önemli adımlardan biridir. Tedarik akışını yönetmekten envanteri sırayla düzenlemeye kadar, envanter depolama dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ana iş, envanteri uygun raflarda ve kutularda düzenlerken, hangi sıranın önce geldiğine ve sonra neyin çıkacağına yakından bakmaktır! Envanterinizin akışını belirlemenin çeşitli yolları vardır. 

“Herhangi bir karışıklığı önlemek için envanteri doğru etiketlerle etiketleyin, böylece envanterinizin sayısını kaybetmezsiniz.”

2. Sipariş Alma

Yerine getirme sürecindeki ikinci adım, siparişi almaktır. Ya siparişi manuel olarak alırsınız ya da siparişleri doğrudan almak için yazılımı dahil edersiniz. Tüm siparişleri başarıyla aldıktan sonra teslimat tarihlerine göre sıralayın. Bir günde teslim edilecek siparişleri önceliğiniz haline getirin. Müşterilerinize siparişi aldığınızı, kısa süre içinde geri döneceğinizi söyleyerek onay e-postası göndererek başlayabilirsiniz. Bu onay, müşterilerle olan ilişkinizi güçlendiren bir güvence mesajı işlevi görür. 

“Müşteri dostu içerikle e-posta onayınızı noktaya kadar yapın. Onlara isimleriyle hitap ederek bir kişiselleştirme duygusu katın.”

3. Sipariş İşleme veya Envanter Toplama

Toplama, uygun bir sipariş için deponun kontrol edilmesini ve teslimat için alınmasını oluşturur. Optimize edilmiş toplamayı düzenlemek için önceki adımın doğru bir şekilde yapıldığından emin olmalısınız. Sipariş işleme, birden fazla yerde teslim edilmek üzere birden fazla siparişin alınmasını içerebilir. Siparişleriniz zamanla arttığında, büyümenizi hızlandırmak için bir personel kiralamanız çok önemlidir. Ayrıca, sipariş karşılama hizmetlerini bu konuda uzmanlaşmış şirketlere dışarıdan temin edebilirsiniz.

“Sipariş karşılama hizmetlerini dış kaynak kullanarak, depolama ve sipariş karşılama sürecinin özüne inmek zorunda kalmayacaksınız.”

4. Sipariş paketleme

Ambalaj ile markanız devreye giriyor. Markanızın kimliğini yansıtan unsurlardan biridir. Bu sürece odaklanmak, son ürünün bir parçası olduğu için oldukça önemlidir. Müşteriniz sadece ürünü değil, markanızın etiketini de alacak. Bu nedenle, paketiniz teslim edilmeden önce çeşitli aşamalardan geçeceğinden, sağlam tutarken çekici görünmesini sağlayın. Ayrıca, ambalaj tamamen malın doğasına bağlıdır. Örneğin: ürün cam gibi kırılabilir bir malzeme içeriyorsa, nakliye sürecinde kırılmamasını sağlamak için karton ambalajla düzgün şekilde paketleyin. 

“Sadece fanteziden daha dayanıklı bir ambalaj türü kullanın.”

5. Siparişin nakliyesi 

Malların güvenli ve zamanında teslim edilmesini sağlamak için nakliye süreci önemli bir rol oynamaktadır. Siparişin boyutuna, ağırlığına ve niteliğine göre en iyi nakliye yöntemi kullanılır. Genellikle işletmeler, nakliye hizmetleri için üçüncü taraf bir taşıyıcıyla iletişim kurar. Atadığınız taşıyıcı iş ortağının müşterilerinize kusursuz bir deneyim sunduğundan emin olun. 

“Siparişi gönderdikten sonra, güvenilir bir ilişki sürdürerek müşteri nakliye onayınızı hemen gönderin.”

6. İade Siparişi işleme 

Genellikle, sipariş karşılama adımları bu süreçten önce durur. Ancak rekabette bir adım önde olmak için iade veya değişim hizmeti sunmalısınız. Öğenin kalitesine veya iade nedenine bağlı olarak depoda yeniden stok yapabilirsiniz. Ayrıca, ürünlerin iadesinin verimli bir şekilde gerçekleşmesi için hem sizin hem de müşterinin lehine iade politikaları belirlemeniz gerekebilir.

“Ayrıca, daha fazla sorun yaşamamak için iade yönetimi sürecini otomatikleştirebilirsiniz.”

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.