E-Ticaret Pazar Yerlerinde Satışlarınızı Artırmanın 7 Etkili Yolu

14.07.2022
921
E-Ticaret Pazar Yerlerinde Satışlarınızı Artırmanın 7 Etkili Yolu

E-Ticaret Pazar Yerlerinde Satışlarınızı Artırmanın 7 Etkili Yolu

 

1. Sizin ürününüz, sizin açıklamanız. 

E-Ticaret Pazar Yerlerinde Satışlarınızı Artırmanın 7 Etkili Yolu Peki, e-ticarette ürün açıklaması gerçekten ne kadar önemli? Spoiler uyarısı: Çok. eMarketer’ın araştırmasına göre, ABD’deki akıllı telefon kullanıcılarının %82’sinde ürün tanımı ve nitelikleri satın alma kararını belirliyor. %75 önem taşıyan bir diğer faktör ise müşteri yorumlarıdır. Merak etmeni sağlar. Kendi ürününüzü sizden daha iyi kim tarif edebilir? Bu nedenle, pazardaki ürününüzün nitelikleri konusunda kesin olmanız gerekir. Rakiplerinize ayak uyduramadığınızdan emin olun.

2. Ürünlerinizin reklamını yapmayın, tanıtın.

Her ürün, müşterilere yardımcı olmak için oluşturulmuş bir açıklamaya ihtiyaç duyar. Ürünün kalitesi, neyden yapıldığı, nasıl kullanıldığı… Bunların hepsinin çok net olması gerekiyor. Ve tabii ki, ürün onlara ulaştığında müşterinizin neyle karşılaşacağına dair ayrıntılı bir açıklama yazmanızı öneririz. Teslimat için ne kadar beklemeleri gerektiği konusunda onları karanlıkta bırakmamak da iyidir. Kimse bundan hoşlanmaz. Müşterilerinize ürünün onlara fayda sağlayacağı tüm yolları tek tek bildirin. Ancak bu cümleleri sadece bir reklam girişimi olarak düşünmeyin. Abartmadan, ürünün onlar için hayatı nasıl kolaylaştıracağını açık ve net bir şekilde listeleyin.

3. Ürün özellikleri formlarına dikkat edin.

Çoğu pazar yerinde, bir ürünün tüm özelliklerini gösteren bir form vardır. Bu form, bir ürünün tüm niteliklerini listeler ve bir filtre görevi görür. Bu nitelikler, müşterilerin ilgilenmedikleri ürünlerden kaçınmasına yardımcı olur ve daha az görmelerini sağlar. Bir formda işaretlemediğiniz küçük bir onay kutusu, bir müşterinin ürününüzle hiç karşılaşmamasına neden olabilir. Bunu bir düşün. Diyelim ki keten pantolon satıyorsunuz ama size verilen formdaki “keten” onay kutusunu işaretlemediniz. Bu, özellikle keten pantolonları görmek için filtre kullanan bir müşterinizi kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle, ürün kategorilerini kendi avantajınıza kullanmak önemlidir.

4. Nakliye: Bazıları hızlı, bazıları ücretsiz istiyor!

İnsanların çevrimiçi alışveriş yapmasının bir numaralı nedeni ücretsiz kargo fırsatıdır. Beklendiği gibi, ücretsiz kargo, müşterilerin online alışverişi tercih etmelerinde kilit rol oynuyor. Çoğunlukla, yüksek bir nakliye ücreti, müşterilerin alışveriş sepetlerine ekledikleri tüm ürünleri terk etmelerini sağlamanın hızlı bir yoludur. Bu nedenle, fırsatınız varsa, pazarda daha fazla satış elde etmek için müşterilerinize ücretsiz kargo sunmayı düşünebilirsiniz. 

Öte yandan, müşterilerinizden bazıları nakliye fiyatından ziyade nakliye hızına daha fazla odaklanmış olabilir. Onları en kısa sürede satın almalarıyla birleştirmek, onların kalbini kazanabilir ve mağazanızı tercih edebilirler. Bu nedenle, hızlı gönderimi alternatif bir gönderim seçeneği olarak değerlendirmek yerinde bir karardır. Bununla birlikte ürünleri sipariş edildiği gün – ya da hemen ertesi gün kargoya vermek gibi özel hizmetler, mağazanıza kesinlikle katkı sağlayacak ve müşterilerinizi mutlu edecektir.

5. En çok satan ürünleriniz asla tükenmesin.

Müşterileriniz arasında yoğun talep gören bir ürününüz varsa, o ürünün stokunu olabildiğince yüksek tutun. Aynı ürünü satan tüm mağazalardan pazar yerleri, ürün stoğunun en yüksek olduğu mağazaları tercih etme ve öne çıkarma eğilimindedir. En çok satan ürünler, e-ticaret söz konusu olduğunda mağazaların oyununu değiştirir. Ürünlerinizin stokta olmaması bazen pazarlama açısından iyi bir şey gibi görünse de günün sonunda müşterilerin çoğu hayal kırıklığına uğrayacak ve eli boş dönecektir.

6. Kampanya fırsatlarını kaçırmayın

Türkiye’nin en iyi alışveriş siteleri olarak bilinen pazaryerlerinin ortak bir özelliği var: Her ay farklı kampanyalar düzenliyorlar. Influencerlarla yapılan işbirlikleri ve reklam harcamaları, pazar yerlerinin bu tür kampanyalarla kalabalığı mağazalara yönlendirmesine ve karşılamasına yardımcı olur. Bu nedenle, bu kampanyalara katılmak, satışlarınızı artırmak için iyi bir fikirdir. Çünkü kimse geçici indirimleri kaçırmak istemez. Özellikle günümüzde.

7. Çevrimiçi mağaza yönetimini profesyonellere bırakın

Satışlarınızı artırmak için tüm pazaryerlerinde boy göstermelisiniz. Bu, kapsamlı bir operasyon gerektirecek gibi mi görünüyor? Endişelenme. Pazar yerlerinde çevrimiçi mağazaların yönetiminde her zaman sağlam bir uzmanla çalışabilirsiniz. 

fiCommerce olarak pazaryerlerindeki tüm mağazalarınızı özenle yönetiyoruz. Ürün yönetimi, kategori belirleme, özel gün kampanya yönetimi, hesaplama, raporlama gibi birden fazla aktivite gerçekleştirerek mağazaların satışlarını artırıyoruz. Bu nedenle, e-ticaret ve pazaryeri çevrimiçi mağaza yönetimi hizmetlerimize bakmanızı çok isteriz. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.