E-Ticaret Pazar Araştırması

07.08.2021
959
E-Ticaret Pazar Araştırması

E-Ticaret Pazar Araştırması

E-ticaret Pazar Araştırması Nedir?

E-ticarette başarılı olmak isteyen her işletmenin doğru araç ve istatistikleri kullanarak e-ticaret pazar araştırması yapması çok önemlidir. E-ticaret pazar araştırması, potansiyel müşterilerinizi tercihler, tüketim alışkanlıkları, fiyat yaklaşımı gibi veriler ışığında takip ederek elde edilen bulgulara göre stratejiler geliştirmemizi sağlayan bir süreçtir. Tüm bu süreci anlamak için en baştan çeşitli tanımlamalar yapmak önemlidir. Buna göre;

Hedef Pazar nedir? Hedef Pazar Tanımı Nedir?

E-ticaret sitenizde her ürüne yer verecek geniş bir ürün yelpazesine sahip değilseniz, ürünlerinizi satın almaya daha istekli olabilecek potansiyel müşterilere yönelik çalışmalar yapmalısınız. Hedef piyasa; E-ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürün ve hizmetlerle daha çok ilgilenen müşterilerinizin istatistiksel veriler ışığında satın almaya daha istekli olacaklarını, sizin ve firmanızın satın almaya daha istekli olacağını tahmin edebileceğiniz tüm müşterilerdir. ile çalışmak isterim.

E-Ticaret Hedef Pazar Seçimi Nedir?

E-ticaret hedef pazar seçimi, ürün ve hizmetlerinizi satmayı hedeflediğiniz hedef kitlenin belirlenmesidir. Bu adım o kadar kritik ki, e-ticaret hedef pazarını seçtikten sonra hedeflenen pazarda faaliyet gösteren rakiplerinizi analiz edebilir, pazarın hacmini ve karlılığını analiz edebilirsiniz. Hedef pazar seçimi, segmentasyon, hedefleme, marka konumlandırmayı içerir ve ayrıca pazarlama karmasında ürün, fiyat ve promosyon adımlarında belirlediğiniz kitleye uygun pazarlama stratejileri geliştirmenize olanak tanır.

E-Ticaret’te Hedef Pazar Seçim Stratejileri Nelerdir?

Genel olarak e-ticaret hedef pazar seçiminde 4 farklı stratejiden bahsedeceğiz. Bunlar;

1-Tüm Pazar (Farklılaşmamış Pazarlama) Stratejisi

Bu stratejide kitle içindeki farklılıklar yerine tüm pazara odaklanan pazarlama stratejileri geliştirilir. Satıcının belirli hatlar içerisinde ürün lansmanı yaparak farklılık aramayan müşterileri toplamayı amaçladığı bir strateji de diyebiliriz.

2-Çoklu Pazar (Farklı Pazarlama) Stratejisi

E-ticarette daha güçlü bir konum ve daha büyük satış hacimleri mi istiyorsunuz? O zaman bu strateji tam da bunun için geliştirildi desek abartmış olmayız. Belirli bir pazara hitap etmek yerine, farklı ürün grupları için farklı pazar hedefleri ve bu pazarlara uygun pazarlama stratejileri geliştirmek mümkündür.

3-Tek Pazar (Yoğun Pazarlama) Stratejisi

Tek pazar stratejisi, belirli istatistiklere odaklanarak, segmentlere ayrılmış pazarın yalnızca bir kesiminin hedef e-ticaret pazarı olarak kabul edildiği bir stratejidir.

4-Niş Pazar (Dar Segment Pazarlama) Stratejisi

Pazarı en küçük birime bölerek boşlukları bulmak ve bu boşluklara uygun ürünleri piyasaya sürmek için geliştirilmiş bir stratejidir. Büyük e-ticaret siteleri tarafından genellikle düşük hacimli olarak görülen bu alanda herhangi bir risk bulunmazken, riskler aniden artabilir. Bu nedenle, bu strateji ile çalışan e-ticaret firmaları için veri toplama ve analiz ile doğru ürün çeşitliliğini oluşturmak hayati önem taşımaktadır.

E-Ticaret Siteleri İçin Hedef Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Birincil Araştırma

Hedef pazarda hedef kitlenin genel olarak tanınmasını sağlayacak araçlar kullanılarak elde edilen veriler analiz edilir. Anket, hedef kitle analizi, sosyal ağ analizi gibi araçlar kullanılmaktadır. Müşteri odaklılık esas alındığından geçmiş satışlardan elde edilen veriler de analize dahil edilir.

İkincil araştırma

Hedef e-ticaret pazarı araştırılırken dış kaynakların da yoğun olarak kullanıldığı bir süreçtir. Diğer şirketler tarafından yapılan araştırma sonuçlarında yer alan müşteri, rakip, fiyat, ürün ve sektör verilerinin ve bazı durumlarda kamu kurumları tarafından yayınlanan raporlarda kullanılması mümkündür.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.