E-ticaret: kazandıran 7 püf nokta

01.06.2021
947
E-ticaret: kazandıran 7 püf nokta

1- Orta sınıf kadını hedefleyin

Orta sınıf kadını hedefleyin. Lokal araştırmalara göre internette para harcayan her 100 kadından 72’si yılda en az bir kez online olarak giyim alışverişi yapıyor.Her 100 kadından 38’i de internet üzerinden otel ve seyahat harcaması yapıyor. 100 kadından 25’i ise yılda en az bir kez online ortamda ev eşyası satın alıyor. Elektronik harcamaların adet olarak sadece 3’te 1’i kadınlara ait olmasına rağmen, araştırmalara göre kadınlar erkeklere kıyasla daha fazla para harcıyor.

Elektronik kategoride daha çok tablet, fotoğraf makinası ve akıllı telefon satın alan kadınlar, güven problemi yaşamamak için diğer modellere göre daha pahalı olan ürünleri tercih ediyor.

2- Taklit ürün satmayın

Kesinlikle taklit ve sahte giyim, ayakkabı, çanta ürün satışına yönelmeyin. Bu tür ürünlerin hedef kitlesi, uygun fiyatlı ürün talep eden kitlenin yanında devede kulak bile değil. Sahte ürün satışı hem ceza alarak sitenizin kapatılmasına yol açar, hem de site markanızın çok kısa süreli yaşamasına sebep olur.

Reklama harcadığınız bütçenin de çöpe gitmesine neden olur. Örneğin Facebook’a sahte ürün ile belki bir kez reklam çıkabilirsiniz. Tespit edilip engelleneceğiniz için ikinci kez reklam çıkmanız mümkün olmaz. Sanal pazar yerlerine zaten hiç giremezsiniz.

3- Bir kişiye birden fazla ürün satmaya odaklanın

Reklam ve yazılıma yatırım yaparken amacınız bir anda çok sayıda kişiye ulaşmak değil, bir kişiye birden fazla ürün satmak olmalıdır. Bir reklam ile bir kişiye birden fazla ürün satmanız, reklam bütçenizi zorlamadan ilerlemenizi sağlayacaktır.

Örneğin 10 bin lira reklam verip 10 bin lira ciro elde ediyorsanız, siteyi eninde sonunda kapatmak zorunda kalırsınız. Basit modül eklentileriyle sitenize girip alışveriş yapmış olan müşterilere aldıkları ürünün yanında alabileceği ürünleri tavsiye edebilirsiniz. Bunun için sitenin veri tabanını kullanarak müşteriye otomatik tavsiyeler veren modüller kullanabilirsiniz.

“Bu pantolonu alanlar şu bluzu da aldı” diye bildirimler verebilirsiniz. Kendi veri tabanınız aracılığıyla bir anlamda müşteriye imaj danışmanlığı hizmeti de vermiş olursunuz böylece. Müşterinin harcadığı paraya göre otomatik tavsiyelerde bulunan modüller de çok işe yarayacaktır. Böylece kişiye alamayacağı bir ürünü boş yere tavsiye etmemiş olursunuz.

4- Akıllı pazarlama yapın

Akıllı pazarlama yöntemleriyle cironuzu, reklam bütçesi oranında arttırmanız mümkün. Bu anlamda sosyal medya reklamlarını efektif bir şekilde kullanmanız önemlidir.

Örneğin sosyal medyada reklam verecekseniz, lokasyon ve ilgi alanları gibi kategorilere uygun reklam vermelisiniz. Böylece sizinle ilgilenmeyecek kişilere değil, ilgili kişilere reklamınız görünecektir.

5- Arada kendinizi hatırlatın

Müşterilerinize ara sıra kendinizi hatırlatmalısınız. Müşterinin izni doğrultusunda uygulamanız üzerinden yeni ürünler hakkında bildirimler yapabilir veya e-mail gönderebilirsiniz.

6- Kişiye özel kampanyalar yapın

Müşterinize özel kampanyalar yaparak onu mutlu etmeye çalışmalısınız. Böylece sizi arkadaşlarına da anlatacaktır. En önemli pazarlama yöntemlerinden biri kulaktan kulağa yöntemidir. Siz hiç reklam yapmadan müşterileriniz üzerinden dolaylı reklam yapmış olursunuz.

7- Chatbot kullanın

Sitenizde chatbot modülü kullanarak müşterilerinizin kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz. Basit sorulara otomatik olarak cevap veren chatbot, müşterinin sitenize bağlılığını arttıracaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.