E-Ticaret İşletme Türleri ve Teslimat Modelleri

04.10.2021
974
E-Ticaret İşletme Türleri ve Teslimat Modelleri

E-Ticaret İşletme Türleri ve Teslimat Modelleri

Bilmeniz Gereken Her Türlü E-Ticaret İşletmesi

1. İşletmeden İşletmeye e-Ticaret (B2B)

B2B e-ticaret iş modeli, bir şirketten/işletmeden diğerine ürün veya hizmet satmak üzerine kuruludur.

Örnek olarak, hizmetlerini bir turizm şirketine satan bir yazılım şirketini, bir medya prodüksiyon şirketini döşeyen bir ofis mobilya şirketini vb.

B2B modeli daha uzun bir satış döngüsüne sahip olmasına rağmen, daha yüksek bir sipariş değerine ve daha fazla tekrarlanan satın alımlara sahiptir.

2. İşletmeden Tüketiciye e-Ticaret (B2C)

B2C e-ticaret iş modeli, bir işletmenin çevrimiçi modda bireylere satış yaptığı geleneksel perakende modelidir.

B2C tipi e-ticaret kısa bir satış döngüsüne ve daha düşük bir ortalama sipariş değerine sahiptir, ancak iyi haber şu ki pazarlamaya daha az para harcanıyor.

3. Tüketiciden Tüketiciye e-Ticaret (C2C)

C2C e-ticaret sitesi, müşterilere siteye ödenen küçük bir komisyon karşılığında (bu tür işlemleri kolaylaştıran çevrimiçi platform olarak) ticaret yapma, satın alma ve satma şansı verir.

Bir C2C işletmesi olarak, motive olmuş alıcılar ve satıcılar tarafından kendi kendine hareket eden büyümeden yararlanırsınız, ancak kalite kontrol ve teknoloji bakımında önemli bir zorlukla karşı karşıya kalacaksınız.

4. Tüketiciden İşletmeye e-Ticaret (C2B)

C2B e-Ticaret modeli, diğer e-ticaret işletme türleri arasında büyüyor. Temel olarak, tüketicinin işletmelere mal veya hizmet sattığı bir çevrimiçi ticaret işidir.

Şimdi Başlayabileceğiniz 6 Para Kazandıran e-Ticaret Teslimat Türü (bazılarının başlamak için SIFIR bütçeye ihtiyacı vardır)

Bir envanteri idare edebilir ve stokları yönetebilir, bir ürün tedarik edebilir veya bir tane üretebilir veya hiç tercih etmeseniz de, bu teslimat yöntemleri çeşitlidir ve bir tanesi kesinlikle size uyacaktır!

Dropship ve Atla

Dropship üçüncü bir taraf aracılığıyla istediğiniz ürün ve envanter yönetiminde stok depolama veya ambalaj uğraşmaktan atlayın.

Tek yapmanız gereken bir mağaza kurmak, ürünleri sergilemek ve müşterileri bir satın alma işlemini tamamlamaya ve çevrimiçi ödeme yapmaya ikna etmektir. Öte yandan, asıl ürünü son kullanıcıya teslim etmekten tedarikçi sorumludur.

Buradaki fikir, tedarikçinin güvenilir olduğundan emin olmanız gerektiğidir, çünkü kalitedeki herhangi bir gecikme veya kusur sizin tarafınızda suçlanacaktır (vitrin, satıcı sizsiniz).

Dropshipping dünya çapında hızla büyüyen bir iştir ve başlamak için size hiçbir maliyeti yoktur. Mağazanızın dünyanın en büyük stoksuz satış web sitelerinden bazılarıyla entegre olduğu ExpandCart gibi platformlarda ücretsiz olarak bir e-ticaret mağazası bile oluşturabilirsiniz: AliExpress, Knawat, Tagerly ve diğerleri.

Her Girişimci Bu 5 E-Ticaret Dezavantajını Bilmelidir

  1. Bazı e-ticaret girişimlerinin kurulumu çok maliyetli olabilir: yazılım satın almak/geliştirmek, çalışanları eğitmek ve tüm süreci sürdürmek.
  2. Çeşitli e-ticaret modellerinde bile, e-Ticaret modeli her işletme için uygun değildir. Bazı işletmeler bu elektronik, kişisel olmayan ortamda hayatta kalamazlar.
  3. Müşteriler, kredi kartı korsanlığı veya kimlik hırsızlığı gibi güvenlik ihlallerinden endişe duyuyor.
  4. Ürününüzün tüm bilgilerini (ayrıntılar, fiyatlar vb.) çevrimiçi olarak yayınlamak, işletmenizi savunmasız hale getirebilir. Rakipler bu bilgileri kendi avantajları için kullanabilirler.
  5. Herkes için mevcut olmayan internet bağlantısına ve teknolojiye bağlıdır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.