e-Ticaret İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur

18.11.2021
941
e-Ticaret İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur

e-Ticaret İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur

Çevrimiçi mağazanızı pazarlamak için içerik oluşturmak , marka bilinirliği kazanmanın ve yeni müşteriler çekmenin temel bir parçasıdır. İçerik pazarlaması, mağazanızı ve ürünlerinizi doğrudan tanıtmak yerine, hedef kitlenizle bağlantı kurmak, faydalı ipuçları ve uzman bilgisi sağlamak, bir ilişki kurmak ve nihayetinde satışları artırmak için değerli bilgileri hedef kitlenizle paylaşma pratiğidir.

İçerik pazarlama stratejileri tipik olarak aşağıdakilerden herhangi birine odaklanır:

 • Bloglar, kılavuzlar ve bilgi grafikleri gibi yerinde içerik
 • Bilgilendirici, eğitici videolar
 • E-Kitaplar ve kontrol listeleri gibi kurşun mıknatıslar
 • Web seminerleri

Ancak içerik oluşturmaya başlamadan önce, pazarlamanızdan en iyi şekilde yararlanmak için güçlü bir içerik stratejisi oluşturmanız gerekir. Bu gönderide, satışlar da dahil olmak üzere uzun vadeli sonuçlar elde edebilmeniz için bunu nasıl yapacağınızı tartışacağız.

İçerik stratejisi nedir?

İçerik stratejisi, içeriğinizle ulaşmak istediğiniz hedefleri ve bu hedeflere nasıl ulaşmayı planladığınızı detaylandıran net bir plandır. Genellikle ne tür içerik yazmak istediğinizi, ele almak istediğiniz genel konuları, optimize etmek istediğiniz SEO anahtar kelimelerini ve ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi detaylandırır.

Güçlü bir içerik stratejisi, her zaman hedeflerinize ulaşmak için içeriğinizi nasıl optimize edeceğinizi açıklayan belirli eylem öğelerini içermeli ve satış dönüşüm hunisinin tüm aşamalarında kullanıcılara nasıl ulaşacağınızı düşünmelidir.

Örneğin, site trafiğini artırmak istiyorsanız, belirli SEO anahtar kelimelerini hedefleyen bloglar yazan bir eylem öğesi olabilir. Bu, müşteriler pazarınızla ilgili konuları aradığında sitenizin Google’da görünmesine yardımcı olur.

İçerik stratejileri, blog gönderilerinize, videolarınıza ve öncü mıknatıslara odaklanmak için çok önemlidir ve markanızı oluşturmanıza yardımcı olmak için gerekli bir adımdır .

Çevrimiçi mağazanız için bir strateji oluştururken, nazik tanıtım, ilişki kurma ve eğitim arasında bir denge kurun. Son ikisi en önemli olanlardır ve kullanıcıları daha uzun süre okumaya devam edeceklerinden birincil odak noktası olmalıdır.

Ne de olsa çoğu insan, bir satış konuşması gibi hissettiren şeyler için değil, bilgi için blogları okur, videolar izler, e-kitaplar indirir ve web seminerlerine katılır.

7 Adımda Profesyonel bir e-Ticaret İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur

Profesyonel ve etkili bir içerik stratejisi oluşturmak yedi adımda yapılabilir. En az altı ayda bir değerlendirmek ve ince ayar yapmak en iyisi olsa da, stratejinizin özü aynı kalacaktır.

7 kolay adımda çevrimiçi mağazanız için içerik stratejisini nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır:

01. İçerik Hedeflerinizi Yazın

Başlamadan önce içeriğinizin sizin için ne yapmasını istediğinizi kesinlikle bilmeniz gerekir. Bu, onu nasıl optimize ettiğinizi, odaklandığınız kitle segmentini ve seçtiğiniz konuları etkiler.

İçerik pazarlama kampanyalarınız için genel iş hedeflerinizi (daha fazla satış yapmak veya marka bilinirliğini artırmak gibi) ve bu hedeflere ulaşmak için gerçekleştirmek istediğiniz daha küçük adımları yazın.

Bunlar birkaç yaygın olanlardır:

 • Artan site trafiği
 • Yüksek SEO görünürlüğü
 • Sitenizin etki alanı yetkisini iyileştirin
 • Sosyal paylaşımları artırın
 • Markanız için güvenilirlik oluşturun veya düşünce liderliği oluşturun
 • E-posta kayıtlarını veya diğer olası satış yaratma biçimlerini artırın
 • Satışları artırın ve ürün bilgisini veya farkındalığını artırın

02. Eylem Öğelerini Ayarlayın

Neye ulaşmak istediğinizi tanımladıktan sonra, her birini gerçekleştirmek için kullanmayı planladığınız taktiklerin bir listesini yapın. Tüm gönderiler her şeyi başaramayacak.

Örneğin, olası satış yaratmaya odaklanan bir gönderi, gerçekten satışları artırmaya odaklanmayacaktır. Sorun yok; neyi optimize ettiğiniz konusunda stratejik olmak istiyorsunuz.

İşte birkaç eylem öğesi örneği:

 • SEO yoluyla organik site trafiğini artırın: Belirli yüksek trafikli SEO anahtar kelimelerini hedefleyen blog gönderileri oluşturun . Başlığınıza ve meta açıklamanıza anahtar kelimeler yerleştirerek ve her makale için iki gelen ve iki giden bağlantı ekleyerek blog yayınlarınızı optimize edin .
 • E-posta pazarlama kayıtları ve müşteri adayları oluşturun : Abone olduklarında müşteri adayı bilgilerini yakalamak için tasarlanmış e-kitaplar ve web seminerleri gibi müşteri adayları oluşturun.
 • Site görünürlüğünü artırın: Rakiplerinizden daha değerli kaynaklar oluşturarak, sitenize geri bağlanan konuk blogları yazarak ve sitenizdeki kendi gönderilerinize bağlantı için stratejik bağlantı metni kullanarak geri bağlantıları artırmak için bloglarınıza çekicilik katın.
 • Düşünce liderliği ve güvenilirlik oluşturun: Uzmanlarla görüşün, yüksek değerli kılavuzları ve kaynakları paylaşın, her gönderiye en az üç saygın istatistik ve kaynak ekleyin ve orijinal verilerle yeni vaka çalışmaları sunun. Değerli bilgileri paylaşan ekibinizin önemli üyelerinin yer aldığı videolar oluşturun.
 • Sosyal paylaşımları artırın: Her gönderinin üstüne ve altına “sosyal paylaşım” butonları yerleştirin ve alıntı yapmaya değer içeriğin etrafına “tıkla tweet” CTA’ları ekleyin. Alıntı yapılan veya röportaj yapılan etkileyici kişileri etiketlerken içeriğinizi sosyal medyada kendiniz paylaşın.
 • Satışları artırın : Bu muhtemelen en önemli hedefinizdir. İçeriğinizin çok satışlı görünmesini istemiyorsanız, gönderilerinizde ürünlerden bahsedin veya ürünlerinizin değerini göstermek için eğitim videoları oluşturun.

03. Hedef Kitlenizi Tanımlayın

İçerik oluştururken, hedeflediğiniz kitleyi anlamak önemlidir.

Bloglarınızı ve e-Kitaplarınızı kim okuyacak, videolarınızı izleyecek, web seminerlerinize katılacak ve bilgi grafiklerinizi analiz edecek? Ne öğrenmeyi umuyorlar ve bunu onlara nasıl sunabilirsiniz?

04. Rakip Araştırmasına Dalın

Rakip araştırması, içerik stratejisi oluşturmanın genellikle gözden kaçan bir parçasıdır, ancak olmamalıdır.

Doğrudan ve dolaylı rekabetin neler yaptığına bakın ve içeriklerinden ilham alın. Daha fazlasını ve biraz farklı bir şey yapmayı hedefleyin. En iyi stratejilerini yakalayın ve markanız için uyarlayın.

05. Konu ve Anahtar Kelime Araştırması ile Başlayın

Araştırmayı kendi hedefleriniz, hedef kitleniz ve rekabetiniz üzerine yaptınız. Şimdi bunu konu oluşturmaya uygulama zamanı.

Konunuzu ve anahtar kelime araştırmanızı seçmek için iki aşamalı bir araştırma yaklaşımı kullanın :

Pazarınıza göre konuları seçin

İlk olarak, hedef kitlenizin seveceğine inandığınız, işletmenizin de içgörü sunabileceği konuları yazarak başlayın. Rakip araştırmanızdan birkaç fikriniz veya müşterilerinizin sıkça sorduğu sorular olabilir. Müşterileriniz sık sık sosyal medyada paylaşımlarda bulunuyorsa veya Google’a “Matcha ile ne yapabilirim” diye soru soruyorsa, “Matcha ile Yapabileceğiniz On Tarif” gibi bir blog gönderisi olması iyi bir seçenektir.

Çok çeşitli potansiyel müşteriler veya meraklılar tarafından bulunabilmesi için içeriğinizin Google’da görünmesini isteyeceksiniz. Gönderinizin Google aramalarında görünmesine yardımcı olmak için, gönderiyi optimize etmek için en iyi anahtar kelimeleri bulmak için bu konularda SEO anahtar kelime araştırması yapmak için Moz veya SEMrush gibi bir araç kullanın .

06. Bir İçerik Planı Oluşturun

Konularınız yazılmaya hazır! Şimdi her şeyi boşaltmanın zamanı geldi. Tutarlı bir programda çeşitli, ilgi çekici içerikler paylaşabilmeniz için yayın söz konusu olduğunda zamanlamayı düşünmek istersiniz.

İlk olarak, ne sıklıkta gönderi yayınlayacağınızı belirleyin. Zamanınız ve bütçeniz kısıtlıysa, blog gönderilerini haftada en az bir kez yüklemek iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ölçeklendirebiliyorsanız, günlük olarak yayınlamak harika bir hedeftir. Bir serbest çalışan (veya iki veya üç) kiralamak, kaliteden ödün vermeden içeriği gerektiği gibi ölçeklendirmenize yardımcı olabilir.

Web seminerleri veya e-kitaplar gibi öncü mıknatıslar, tutarlı bir şekilde ne yaparsanız yapın, aylık veya üç ayda bir yayınlanmalıdır.

07. Değerlendirin, İzleyin ve Optimize Edin

İçerik stratejiniz uygulandıkça, gerektiği gibi uyum sağlayabilmek için ilerlemenizi yakından izleyin. İlerlemeyi görmenin birkaç ay (bazen daha uzun) süreceğini unutmayın. Sorun yok; bu momentumla ilgili.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.