E-İhracat Yapmak İster Misiniz? 2022 İçin En İyi İpuçları

03.06.2022
974
E-İhracat Yapmak İster Misiniz? 2022 İçin En İyi İpuçları

E-İhracat Yapmak İster Misiniz? 2022 İçin En İyi İpuçları 

 

E-İhracat Yapmak İster Misiniz? 2022 İçin En İyi İpuçları Covid-19 pandemisi sırasında bazı ürünlere olan talep düşüşe geçerken, diğer ürünler raflardan uçtu. Araba, mücevher, makyaj gibi lüks ürünler mağazalarda kaldı. Bunun yerine yüz maskeleri, el dezenfektanları ve soğuk algınlığı ve grip ilaçları popülaritesinde bir artış gördü ve aniden her kasada göründü.

Bu, piyasa dalgalanmasının en iyi örneğidir. Neyse ki, zor bir iki yılın ardından piyasa yeniden canlandı. Bununla birlikte, ticaret akışında ele alınması zor olan bazı büyük dengesizlikler hala var.

Araya girmek ve yüksek talep gören malları ihraç etmekle veya pazardaki bir boşluğu doldurmakla ilgileniyorsanız, akıllı karar deriz. Fakat bekle! Kutulara veya filonuzu artırmak için ihtiyacınız olacak.

İhracat ürünleri: Bunlar nedir?

Öncelikle şunu merak ediyor olabilirsiniz: ihracat malı nedir? İhracat malları, bir ülkede üretilen ve dağıtılmak ve satılmak üzere diğer ülkelere gönderilen hammaddeler, mallar veya kaynaklardır.

Örneğin, Vietnam nemli iklimi nedeniyle büyük bir pirinç üreticisidir. Vietnam, dünyanın her yerine, onu yetiştirmek için doğru koşullara sahip olmayan ülkelere pirinç ihraç ediyor. Aynı şey ham petrol için de geçerli. ABD, Suudi Arabistan ve Çin gibi bölgelerde üretilmekte ve araç ve makinelerde kullanılmak üzere diğer ülkelere sevk edilmektedir.

 

İthal mallar nelerdir?

İthal mallar, bir talebi veya kıtlığı karşılamak için bir ülkeye getirilen mallardır. Soya veya kahve yetiştiremeyen bir ülkede yaşıyorsanız, onları üreten ülkelerden ithal edildiklerine bahse girebilirsiniz. Bu günlerde bir mağazaya gittiğinizde satın aldığınız birçok ürün başka ülkelerden ithal edilecek. Giderek daha fazla, dünyamız, raflarımıza ulaşmadan önce tüm gezegeni dolaşan ürünlerle küresel bir köy haline geldi.

Malları ihraç ve ithal etmek: Neden önemlidirler?

Emtia ihracatı önemli ve gereklidir. Neden? Niye? Ülkelerin önemli ticaret anlaşmalarını teşvik etmesine ve malların dünya çapında fazlalık alanlarından kıtlık alanlarına serbestçe akmasına izin verir. İthalat/ihracat ticareti olmasaydı, dünyanın birçok bölgesi ilaca, petrole, gaza, makinelere, tahıllara, kahveye ve teknolojiye çok az erişime sahip olurdu.

Aynı madalyonun diğer yüzü gibi, ithalat da ülkelerin kendi sınırları içinde erişilemeyen önemli hammaddelere ve kaynaklara erişmesine izin vermesi kadar önemlidir.

En popüler ihracat ürünleri nelerdir?

Bildiğiniz gibi, emtia arzı ve talebi her zaman değişmektedir. 2021 itibariyle, bunlar ABD’de dolar değerine göre en çok ihraç edilen mallardı:

 

Dünyanın en büyük ihracatçıları kimler?

Dünyanın en büyük ihracatçılarını merak ediyor musunuz? Sizin için bir liste hazırladık. Tahmin ettiniz, Çin hala bir numara.

  • Çin: 2020’de küresel Kovid-19 pandemisine rağmen Çin’in ihracatı neredeyse 2,6 trilyon ABD doları ile rekor bir seviyeye ulaştı. Çin şu anda otomatik veri işleme makineleri, giysi ve aksesuarlar, entegre devreler, cep telefonları ve tekstil ürünleri ihraç ediyor.
  • Amerika Birleşik Devletleri: ABD büyük bir ilaç, ham petrol, endüstriyel makineler, petrol ve araba ihracatçısıdır. Kanada, Meksika, Çin ve Japonya, Amerikan ürünlerinin ana ithalatçılarıdır.
  • Almanya: Almanya, Avrupa’nın en büyük ekonomisidir. Ülkenin en fazla ihraç ettiği ürünler arasında araçlar, makineler, kimyasal ürünler, elektronik ürünler ve ilaçlar yer alıyor.
  • Japonya: 2020’de Japonya, GSYİH açısından dünyada 3, toplam ihracatta 4 ve toplam ithalatta 5 numara oldu. Bugün Japonya’nın en çok ihraç ettiği ürünler arasında otomobiller, elektronik ekipmanlar, entegre devreler, otomobil parçaları ve ağır makineler yer alıyor.
  • Birleşik Krallık: Birleşik Krallık şu anda 160 ülkeye ihracat yapmaktadır ve dünyanın en büyük 5. ihracatçısıdır. Ülkenin ana ihracatı otomobil, makine, ham petrol, altın ve ilaçları içerir.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.