E-İhracat Verimliliğini Artırmak için 5 Faydalı Taktik

06.09.2021
1.117
E-İhracat Verimliliğini Artırmak için 5 Faydalı Taktik

E-Ticaret Verimliliğini Artırmak için 5 Faydalı Taktik

Dünyadaki her ülke benzeri görülmemiş COVID-19 pandemisini farklı şekilde ele aldı, ancak kapsayıcı bir eğilim vardı: dijital perakende ve farklı e-ticaret pazarlama ekipleri için artan tercih . UN News’e göre, küresel e-ticaret satışları şu anda 26,7 trilyon dolara ulaştı . 

Bazı işletmeler pandemi ile mücadele ederken, karantinaya dayalı e-ticaret eğilimi, birçok küçük tüccarın ayakta kalmasına (ve hatta yeni zirvelere ulaşmasına ) yardımcı oldu. 

Çoğu küçük işletme sahibi, hızlı büyüme konusunda endişelenerek uyanık yatmak için öldürür, ancak bu nimet hızla ciddi bir sorun haline gelebilir . 

İşletmenizi düzgün bir şekilde ölçeklendiremiyorsanız, boşluğu doldurmak için çok fazla rekabet var. Aslında, en büyük on perakendeci geçen yıl Türkiye’deki tüm e-ticaret satışlarının yaklaşık %70’ini oluşturuyordu . Amazon tek başına yarısından fazlasını oluşturuyor. 

Peki, Amazon, Alibaba ve Walmart gibi e-ticaret devleri arasında hırçın girişimciler nasıl hayatta kalabilir? 

E-ticaret araçlarıyla verimliliği en üst düzeye çıkarmak, başlamak için harika bir yoldur. 

Verimlilik Nasıl Artırılır

Küçük bir işletme yürüttüğünüzde, karşı karşıya olduğunuz en büyük zorluk zamandır. Daha büyük şirketler işi dışarıdan temin edebilir veya daha fazla personel kiralayabilirken, küçük işletme sahipleri kolları sıvamalı ve bunu kendileri yapmalıdır.

Bunalmış hissediyorsanız, hayatınızı geri almanıza yardımcı olabilecek beş taktik:

İş akışlarını otomatikleştirin

Bir girişimcinin günlük hayatı, bir dizi küçük ama önemli görevle doludur. Büyük şirketler de bu zorluklarla karşı karşıyadır, ancak önemli bir fark vardır: özel ekip üyeleri ve pahalı, kurumsal düzeyde araçlar için bütçe ayırabilirler.

Bir girişimci olarak, görevleri otomatikleştirmek için kendi yollarınızı bulmanız gerekecek. 

Neyse ki Zapier gibi araçlar yardımcı olabilir. 

Zapier, bu daha küçük alt görevleri yapılacaklar listenizden çıkarmanıza yardımcı olacak kolay ve etkili otomasyonlar (veya Zap’lar ) oluşturmayı amaçlar . 

Örneğin, bir çevrimiçi giyim mağazası işlettiğinizi varsayalım. En yeni giyim makalenizi fotoğrafladığınızda, dosyayı Google Drive’a eklediğinizde bir tetikleyici oluşturabilirsiniz. Bu tetikleyiciden, aşağıdakiler gibi ilgili eylemlerden oluşan bir zincirleme reaksiyon oluşturabilirsiniz:

  • Excel elektronik tablosunda yeni bir satır öğesi ve SKU oluşturma
  • Çeşitli sosyal kanallarda sosyal gönderileri planlamak
  • Bir YouTube videosu oluşturmak için bir Google Takvim hatırlatıcısı ayarlama

Zapier, satın alma noktasından teslimata kadar tüm e-ticaret sürecini kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir. Ancak önce, ürününüzü depolamak ve göndermek için biraz yardıma ihtiyacınız olabilir.

Gönderimi kolaylaştırın

Ürünlerinizi tüketiciye ulaştıramıyorsanız, bir e-ticaret işine sahip olmanın hiçbir anlamı yoktur. ShipBob gibi lojistik şirketleri, doğrudan tüketiciye ulaşan tüccarlar için hızlı ve güvenilir çözümlerdir. ShipBob’un 2 Günlük Ekspres Gönderi Programı, ABD’deki müşterilerinizin siparişlerini zamanında almalarına yardımcı olur. Kara, hava ve bölgesel nakliye ağlarına erişim, ürünlerinizin zamanında ve hedefe ulaşmasını sağlamaya yardımcı olur. 

Daha hızlı sevkiyat, daha fazla satış anlamına gelir. Bu sistem , satıcıların alışveriş sepetini terk etme oranını %18 oranında azaltmasına yardımcı oldu .

ShipBob ile tüccarlar kendi envanterlerini takip edebilirler. Bir lojistik uzmanı değilseniz, yardımcı araçlar ve deneyimli bir destek ekibi ipleri öğrenmenize yardımcı olabilir. Envanter azalmaya başlarsa, hatırlatma uyarıları sizi bunun üstünde tutacaktır. Ayrıca, maliyetleri düşürmenize ve promosyon fırsatlarını belirlemenize yardımcı olacak performans ölçümlerine de erişebileceksiniz. Elinizin altında mükemmel nakliye araçları olsa bile hatalar olabilir. Bu sorunları çözebilir, sağlıklı müşteri ilişkilerini sürdürebilir ve yardım biletleriyle tasarruf edebilirsiniz. 

Yardım biletlerini kolaylaştırın

Mükemmel müşteri hizmeti sunmak hem zaman alıcı hem de zorlayıcı olabilir. 

İster kendiniz yapın, ister bir ekipten dış kaynak alın, hiçbir müşterinin ihtiyacının fark edilmediğinden emin olmak önemlidir. 

Ne kadar çok müşteriniz olursa, destek için o kadar çok zaman harcarsınız. Yakında, alıcılarınıza yardımcı olmanız için gereken süreyi azaltmak için iyi bir araca ihtiyacınız olacak.

Zendesks, e-ticaret ekiplerinin yardım biletlerini büyük bir verimlilikle izlemesine, atamasına ve çözmesine olanak tanır. Aslında, birçok kişi onu piyasadaki en iyi sanal yardım masası olarak adlandırdı . 

En iyi Zendesk özelliklerinden biri makrolardır. Makrolar ile sık sorulan sorulara hazır yanıtlar oluşturabilirsiniz. Bu, ekibinizin çözümlenmemiş biletleri çok daha hızlı bir şekilde işlemesine olanak tanır.

Yardım masanızı yeni zirvelere taşımak için ortalama yanıt ve çözüm süreleri gibi KPI’ları ölçmeniz gerekir. 

Zaman izleme aracı, müşteri desteğinin (ve bir bütün olarak ekibinizin) daha verimli olmasına yardımcı olabilir. 

Zamanı ve üretkenliği takip edin

Zaman takibi ve çalışma araçlarının kanıtı, girişimcilerin ekiplerinin her bir görev için tam olarak ne kadar zaman harcadıklarını ölçmelerine yardımcı olabilir. 

Bunu, Zapier, Zendesk ve Hubstaff gibi zaman izleme çözümleriyle diğer araçlar için entegrasyonlar kurarak başarabilirsiniz . 

Bir zaman izleme uygulamasıyla şunları yapabilirsiniz:

  • Genel görevleri tamamlamak için geçen süreyi izleyin
  • Kendiniz tamamladığınız veya ekibinize atadığınız işin gerçek maliyetini izleyin
  • Verimli olmayan uygulamalar ve çok fazla zaman alan düşük öncelikli görevler gibi nokta üretkenliği boşa gider
  • AHT’yi, çözüm süresini ve diğer yardım masası KPI’larını hesaplayın

Birçok araç, ekran görüntüleri ve etkinlik puanları gibi çalışma kanıtı özellikleri sağlar. Ayrıca, maksimum üretkenlik için iş yüklerini ayarlamak için raporlar alabilir ve bu verileri kullanabilirsiniz.

Daha belirgin bir üretkenlik artışı için, zaman izleme alışkanlıklarınızı Hubstaff Tasks gibi bir proje yönetimi aracıyla birleştirin . Sprint’ler oluşturabilir, Stand-up şablonları oluşturabilir ve belirli projelerin süresini takip edebilirsiniz. 

Proje yönetimi araçları, ekibinize iş atadığınızda bazı şeylerin çatlaklardan geçtiğini fark ederseniz özellikle değerlidir. İyi bir araç, uzaktan ve garip saatlerde çalışıyor olsanız bile, öncelikleri yönetmenize ve net bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olur.

Tüm silindirlere ateş eden bir takımı bir araya getirmek yeterli değil. Zamanı takip edip verimliliği en üst düzeye çıkardıktan sonra, herkese ödeme yapmanın bir yolunu bulmanız gerekecek.  

Hızlı bordro

Müşteri hizmetleri temsilcileri eklemek veya dağıtım ekibinizi şirket içinde getirmek olsun, e-ticaret ekibinizi büyütmek günlük hayatınızı çok daha kolaylaştırabilir. Ancak ekibinize ne kadar çok insan eklerseniz, bordronuz o kadar zaman alıcı hale gelebilir. 

Gusto ile ekibinizi işe alma, ödeme ve sigortalama sürecini hızlandırabilirsiniz. Özelleştirilebilir işe alım kontrol listeleri, otomatik bordro vergileri ve sağlık geri ödeme programları, Gusto’yu küçük ekipler için mükemmel bir seçim haline getirir. 

Ekibiniz büyüdükçe, saatleri manuel olarak kaydetmek oldukça sıkıcı olabilir. Neyse ki Gusto, zaman izleme araçlarıyla iyi çalışıyor. Ekibinize yapılan yeni eklemelerin, yapılacaklar listenize daha fazla görev eklemeden anında varlıklar haline gelmesini sağlayabilirsiniz. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.