E-İhracat Sandığımız Kadar Zor Mu?

11.02.2022
1.014
E-İhracat Sandığımız Kadar Zor Mu?

E-ihracatın avantajları saymakla bitmez, biz bu konunun yanlış bilinenin aksine kolay olduğunu zor olmadığını E-ihracat sanıldığı kadar zor değildir diyerek adım adım anlatmak istiyoruz. Herkes e-ihracat yapabilir fakat detayları vardır. Her şeyden önce yanlış bir inanıştan da bahsedelim. Bir anda zengin olabileceğini düşünmek çok yanlıştır. Size elimizin döndüğünce zorlukları nasıl kolay bir şekilde çözebileceğinizi adım adım lafı uzatmadan anlatalım.

E-ihracat ile satış yapmak isteyenlerin zor olmadığını bilerek başlamalarını tavsiye ediyorum. Youtube ve benzeri platformlarda 20-25 saatlik okuma , youtube üzerinde video izlemek ve bu işte neler dönüyor araştırmasından sonra kendi başınıza 20-25 saatlik bir süre ayırın. Toplamda 50 saatlik vakit ayırdığınızda yani yaklaşık 15 gün sonunda kendi dükkanınızı açtığınızı görebileceksiniz. Bundan 1 ay sonrada ilk satışınızı yapabilirsiniz. Burada anlatmak istediğim aslında ne kadar kolay olduğu ile ilgilidir.

E-ihracatın avantajları ve dropshipping ne kadar etki ediyor?
Dropshipping Çok Kazandırır Mı?

Dropshipping Sanıldığı Kadar Çok Kazandırıyor Mu?

İlk önce dropshipping nedir bu konuya değinelim. Örneğin x bir cep telefonu Türkiye’de ucuz Kanada’da daha pahalı ise Çin’de yaşayan birisi Türkiye’den alıp Kanada’ya sattığı bir ticarettir. Böyle yapılan ticaretler vardır. İkinci olarak bazı kurallara tabisiniz. Devletin gözünde alım ve satım yapan bir konumdasınız aynı zamanda devlete karşı sorumluluğunuz vardır. Karşı taraftaki alıcıya kalite sorumluluğun var. Kısacası dropshipping yapmak sizi tüccar olmaktan kurtarmıyor.

Bu sebeple ticaret hukukuna, sattığınız yazılımı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte neyi satılma potansiyeli olduğuna ve neyin iade gelebileceğini iyi bilmeniz gerekmektedir. 1 gecede 5 milyon dolar kazandıracağım diyen kişilerden ise anında uzaklaşmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü saydığımız konuların en az 6 ay ile 1 sene öğrenmenizi gerektirecek süreçleri vardır.

E-İhracata Başlarken Bilmeniz Gerekenler

E-ihracata başlarken ilk edinmeniz gerekenleri konuların detayına girdikçe öğreniyoruz. Fakat ilk önce yapılması gerekenlerden satman gereken ürünün rakiplerini iyi araştırmanız gerekmektedir. İyi bir satıcı olmak için ise iyi alıcı olmanız gerekiyor.

Rakiplerinizi araştırırken Amazon, Etsy gibi platformlardan yararlanabilirsiniz. Etsy için konuşmamız gerekirse bu gibi platformlarda satıcının havasını koklayarak 6 ay sonra neler ile karşılaşabileceğinizi görebilirsiniz. Bu mecralarda bu işi yapanların başlarına neler geliyor diye bakabilirsiniz. Tavsiye vermek gerekirse deneyim yaşamış kişileri bol bol okuyarak bir çok konuda çözümleyebilirler.

E-ihracat yapmak ayrıca düzenli vakit ayırabileceğiniz bir iştir. Başlangıçta en az 3 veya 4 saat vakit ayırmanız gerekiyor. Burada kendine sormanız gereken soru ben bu işi yapabilecek miyim yapamayacak mıyım sorusuna yanıt bulmaktır. Eğer yapmaya karar verdiyseniz ürün seçimi çok önemlidir. Bu aşamalarda sigortadan gol yememek için pahada ağır yükte hafif ürünleri seçmemiz gerekiyor. İlk önce daha basit ürünler ile risksiz ürünler ile başlamak daha mantıklıdır. Bu ürünler ile iş öğrenilebilir deneme yapılabilmesi daha kolay olur.

E-ihracat yapmak isteyen bir çok girişimci bu aşamalara kadar gelebiliyor. Ancak bu aşamalardan sonra gümrükte ceza yer miyim? Sattıktan sonra işleyiş nasıl olacak? gibi bir takım sorularla karşı karşıya kalıyor veya önceden düşünüyor olabilir. Fakat navlungo gibi platformlar ürünü daha ucuz nasıl satabileceğimiz konusundan diğer tüm aşamalara kadar size yardımcı olmaktadır.

E-ihracatın avantajları nelerdir? E-ihracatın bilinmeyen yönleri

E-ihracat Yaparken Hangi Ülkelere Yönelmeliyim?

E-ihracata başlayacak veya başlayan yeni bir küçük girişimci hangi ülkeye ne satmalıdır? Sektörden bağımsız olarak cevap vermek gerekirse kesinlikle Amerika’ya satış yapmalısınız. Bunun sebebi Amerika’da 800$ kadar gümrük prosedürlerinde karşı karşıya kalabileceğiniz bir durum söz konusu olmayacaktır. Dolayısıyla Amerika’dan başlamak, uluslar arası tecrübe etmek ve kullanıcıları yani alıcıyı ölçmek ve mikro ihracat dediğimiz satışlar genellikle Amerika ile başlamaktadır.

Bu adımlar Avrupa ile devam etmektedir. Daha sonra orta doğuya satış yapıldığını görebilirsiniz.

E-ihracatın Avantajları

E-ihracatta hepimizin bildiği euro ve dolarla ürünü satmak TL’ye göre daha avantajlıdır. Türkiye’de 10 TL kâr ile satış yapamadığımız bir çok ürün var. Fakat birde 30 euro kâr ile sattığınızı düşünürseniz 300 TL yapmaktadır. Türkiye’de hangi ürünün üzerine 300 TL kâr marjı koyarak satabilirsiniz ki, satamazsınız. Kur farkıyla satış yapmak E-ihracatın avantajları arasındadır. Türkiye’de e-ticaretin dezavantajına değindiğimiz de zaten aşırı rekabet olmasından başlayabiliriz. Ürünün maliyeti eski gibi değil, herkese aynı fiyattan geliyor. Sattığınız yerler genişliyor fakat aldığınınız tedarikçiler aynı olmasından kaynaklıdır. Burada dezavantajdan bahsettik fakat yurt içinde olan bir dezavantajdır. Yurt dışına e-ihracat yapmak oldukça avantajlıdır.

Böyle bir rekabet ortamında satış yapmanız daha zordur. Açılanız gerekmektedir. Dil konusunda da herhangi bir engel olduğunu düşünmeyin bir çok alıcı ve satıcı çeviri yoluyla iletişim kuruyor.

E-ihracat kargo maliyetleri ne kadar? E-ihracatın avantajları arasında kargo süreçleri var mı?

Bazı Ülkeler Yurt İçi Kargoları Kadar Ucuz

E-ihracatın avantajlarından bahsetmeye devam edersek kargo maliyetleri oldukça avantajlıdır. Bir çok kişi e-ihracat ile satış yapmadan önce kargo ücretlerinden çekinerek işe girmiyorlar. Durum sanıldığının tersine ihracat yapmak isteyenlerin yanlış bildiği konulardan diğeri ise kargo ücretleridir. Yurt içi kargoları ile yurt dışı kargoları maliyeti bir çok ülkede aynı fiyatlara gelmektedir. Türkiye ayrıca Dünya’da yurt dışı kargo açısından en avantajlı ülke konumundadır. Çünkü hub (merkez) dediğimiz bölgede olmamız yani tüm kargoların tek noktada birleşerek gitmesinden ötürü kargo şirketlerinden iyi fiyatlar alabiliyoruz.

Örneğin Çin’den Amerika’ya 1 kilo kargoyu gönderme bedeli minimum 20 dolarken bahsettiğimiz ayrıca Ekspress servisi fiyatlarıdır. Türkiye’de 10 ile 12 dolar arasındadır.

Kargo ulaştırmanın zaman olarak verdiği avantajlarda vardır. Çin’den Amerika’ya kargoyu 20 günde ulaştırılabilirken bizde ertesi gün ulaştırabiliyorsunuz. Pandemide denge bozulmuş olsa da gönderim ücretine bağlı olarak değişebilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.