E-İhracat Pazarlaması: Eksiksiz Bir Rehber

11.10.2021
1.469
E-İhracat Pazarlaması: Eksiksiz Bir Rehber

e-İhracat Pazarlaması: Eksiksiz bir rehber

e-İhracat pazarlaması nedir?

e-İhracat pazarlaması, bir çevrimiçi mağazaya veya e-İhracat web sitesine trafik çekmek ve bu trafiği satışa ve geri dönen müşterilere dönüştürmek için dijital pazarlama stratejilerini kullanıyor. Tamamen çok kanallı bir deneyim, hem dijital hem de geleneksel pazarlama stratejilerini içerecektir. Ancak bugün, e-İhracat işinizi çevrimiçi pazarlamanın tüm farklı yollarını keşfederek e-İhracat pazarlamasına odaklanıyoruz.

Önce, e-İhracat işletmenizin trafiğini artırmak için yapabileceğiniz farklı pazarlama türlerine ve bunların her birinin ne anlama geldiğine bakalım.

e-İhracat pazarlama türleri

Farklı e-İhracat pazarlaması türleri söz konusu olduğunda, seçebileceğiniz veya hepsi üzerinde çalışabileceğiniz birkaç tane vardır, ancak bu büyük ölçüde ayırabileceğiniz zaman, kaynak ve para miktarına bağlı olacaktır. Ücretsiz olan ancak muhtemelen işletmeniz için daha uzun vadeli bir strateji olan bir şeyle başlayacağız.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması sadece blog yazmakla ilgili değildir, aslında bir e-İhracat işletmesi yürütürken çok daha fazla ayrıntıya girer. SERP (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) sıralamanıza yardımcı olması için işletmeniz için güçlü SEO odaklı blog ve video içeriği oluşturmanız gerekse de, içeriğinizin sürekli olarak iyileştirebileceğiniz başka yönleri de vardır.

Ürün sayfası içeriğinizi optimize edin

Ürün sayfalarınıza eklediğiniz içeriğin, Google gibi arama motorlarındaki ürün sıralamalarınız üzerinde önemli bir etkisi vardır. Yapmanız gereken ve yapmamanız gereken birçok şey var ama temel bilgiler:

  • e-İhracat sitenizdeki her ürün için orijinal ürün açıklamaları yazın. Tedarikçinizden bir açıklamayı kopyalayıp yapıştırmayın, çünkü bu yalnızca markanızın arkasındaki kişiliği göstermez, aynı zamanda ürününüzün Google’daki tedarikçinizle doğrudan rekabet içinde olacağı anlamına gelir. Ve sizi tek başına fiyatta yenecekler, bu yüzden yinelenen ürün açıklamaları yazmaktan kaçının.
  • Ürün açıklamalarınıza araştırmanızdan uzun kuyruklu anahtar kelimelerin yanı sıra, noktaları öne çıkarmak için uygun olan yerlerde dahili bağlantılar ve başlıklar ekleyin.
  • Resim alt nitelikleri, Google’ın resimlerinizi tanımlaması için önemli bir göstergedir.
  • Ürününüz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi ve ayrıntı sağlayın. Göz atan, ürünü elinde tutamayan, dokunamayan veya göremeyen kişiyi hatırlayın, böylece mümkün olduğunca fazla ayrıntı vermek, ürünü hayal etmelerine yardımcı olur.

İlgili blog içeriği yazın

Alakalı blog içeriği yazmak, e-İhracat sitenize organik trafik getirmek için gerçekten değerlidir. En iyi sonuçları elde etmek için temel anahtar kelimelerinizi araştırmalı ve organik bloglar için en etkili içerik pazarlama yöntemi olduğu kanıtlanmış olan küme içerik yöntemiyle çalışmalısınız .

Bu konu için ana merkez görevi gören tek bir konuyla ilgili tek bir ‘sütun’ sayfası (işletmenizle en alakalı konu – ve sütun sayfasına geri bağlanan çok sayıda içerik sayfası içerir. 

Buradaki fikir, sayfalar arasındaki bağlantının arama motorlarına sütun sayfasının konuyla ilgili bir otorite olduğunu ve bu nedenle SERP sonuçlarında üst sıralarda yer alabileceğini göstermesidir. Bu yöntem, blog içeriğinizi temiz ve kasıtlı bir yapı kullanarak düzenlemenin harika bir yoludur.

SEO

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) da pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır. Ürünlerinizin bir kuruş ödemeden arama sonuçlarının en üstüne ulaşmasına yardımcı olabilecek güçlü bir araç olarak kullanılabilir. Ancak bu sandığınız kadar kolay değil. Sağlam bir SEO stratejisine sahip olmak, sonuç almak için zaman alacaktır ancak e-İhracat web sitenize organik trafik kazanmanın en iyi yolu olabilir.

Google’daki tıklamaların %92’si arama sonuçlarının ilk sayfasında yapıldığından, seçtiğiniz anahtar kelime için sonuçlar sayfasının en üstüne çıkmaya çalışmanız çok önemlidir . Seçtiğiniz anahtar kelime için en üst sıralarda yer almak için mümkün olan en iyi şansı elde etmek için ana sayfanızın ve ürün sayfalarınızın optimize edilmesi gerekir. Ancak web sitenize organik trafik çekmenin tek yolu bunlar değildir. Daha önce de belirtildiği gibi, son derece alakalı ve güçlü blog içeriği, ilgili arama sorguları yoluyla organik trafik elde etmenize yardımcı olabilir.

SEO ve e-İhracat işletmenizin arama sonuçlarında sıralamasına nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, e-İhracat için SEO tanıtımımıza bir göz atın .

reklam

Yeni işletmeleri çekmenin daha maliyetli bir yolu olan reklamcılık, doğru yapıldığında çevrimiçi işletmeler için hala güçlü bir araçtır. Google reklamlarından Facebook, Instagram ve Google Alışveriş’e kadar ürünlerinizin reklamını yapmanın birkaç yolu vardır.

İşletmeniz için ücretli reklamlara bakarken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır. Hangi kanallar daha etkili olacak? Ne tür bir reklam yapmak istiyorsunuz? Hedef kitleniz hangi platformları ve anahtar kelimeleri kullanıyor ve arıyor?

Bazen işiniz için en iyi rota hakkında bir uzmanla konuşmak en iyisidir. Neden Ücretli Reklamcılık ekibimizle konuşmuyor ve işinizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceklerini görmüyorsunuz.

e-İhracat işletmeleri için en yaygın reklamcılık biçimlerinden biri Google Alışveriş’tir. Google Alışveriş, paranızın karşılığında harika bir YG’ye (Yatırım Getirisi) sahip olabilir. 

Google Alışveriş, web sitenize daha nitelikli trafik oluşturmaktan, daha yüksek dönüşüm oranıyla sonuçlanan daha iyi bir kullanıcı deneyiminden, net müşteri amacından ve daha iyi erişimden pek çok fayda sağlar. Ana avantajlardan biri, ürün anahtar kelimeniz için arama sonuçlarınızda en üstte yer almanızdır ve Google Alışveriş reklamları aslında metin reklamlardan daha iyi performans gösterir.

Yeniden hedefleme, potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanın ve marka bilinirliğini artırmanın başka bir güçlü yoludur. Potansiyel bir müşteriyi, sizden hemen alışveriş yapmazlarsa, web sitenizi ziyaret etmesini sağladıktan sonra, daha önce de belirttiğimiz gibi onları yeniden hedeflemek, trafiğinizi en üst düzeye çıkarmanın en iyi yollarından biridir.

Google’ın da yukarıda bahsettiğimiz Facebook Pixel’e çok benzeyen kendi izleme pikseli var. Ve en iyi yanı, yeniden hedefleme yoluyla hedef kitlenizle ve onlara hangi reklamı sunduğunuz konusunda gerçekten spesifik olabilmenizdir.

Eposta pazarlama

Kesinlikle, gözden kaçırılmaması gereken bir şey e-posta pazarlamasıdır. E-posta pazarlaması, çok az çabayla en yüksek yatırım getirisinden birine sahiptir. Bu sadece müşterilerinizi siparişlerinde güncellemekle ilgili değil, bundan çok daha fazlası,

E-posta pazarlaması, müşterilerle güçlü ilişkiler kurmanıza ve marka bilinirliği ve etkileşimi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda harika bir satış aracı olabilir ve e-posta pazarlamasını kullanmanın birçok farklı yolu olsa da, burada abone listenizi artırmanın ve hedef kitlenizle etkileşim kurmanın birkaç yolu vardır.

Bülten kayıtları

Belki de işletmelerin e-posta pazarlamasını kullanmanın en yaygın yollarından biri, bir e-posta abone listesi oluşturmaktır. Bunu, web sitenizin ziyaretçilerini işletmenizle ilgili bilgiler, haberler ve en son ürün güncellemeleriyle dolu düzenli bir bültene abone olmaya teşvik ederek yapabilirsiniz.

Sırf işletmeniz/ürünlerinizle ilgili güncellemeler için e-posta adresleriyle ayrılmalarını sağlamak çok kolay olmayabilir, ancak kaydolduğunuz için ‘teşekkür’ olarak satın alımlarında %10 indirim sunarak bunu teşvik edebilirsiniz. Bu onları yalnızca size e-postalarını vermeye teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda bir sonraki satın alımlarında para biriktirdiklerine inanırlar, aslında bu onları, düşünmemiş olabilecekleri halde sizden satın almaya teşvik edebilir.

E-posta, abonelerinizle iletişimde kalmanın ve daha kişisel bir bağlantı oluşturmanın başka bir harika yoludur. GDPR kurallarına uymak için abonelerinizin sizden ve işletmenizden e-posta almayı seçmesine ve onay vermesine ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Sıralı kampanyalar

Sağlıklı bir e-posta pazarlama listesi oluşturmayı başardıktan sonra, yüksek oranda hedeflenmiş sıralı e-posta kampanyaları geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bu kampanyaların amacı, kitlenizle sohbeti sürdürmek ve onları markanızla etkileşimde tutmaktır.

Bunlar, bir kez oluşturduğunuz ve belirli bir işlem gerçekleştirildikten sonra gönderilen kampanyalardır. Örneğin, bir müşteri bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde, bunu sipariş onay e-postaları, takip ayrıntıları ve onlardan ürünü incelemelerini isteyen e-postalar ile takip edersiniz. Bunu, oluşturduktan ve her e-posta arasındaki süreyi belirledikten sonra otomatik olarak çalışacak ve düşünmeniz gereken bir şey daha az olacak şekilde sıralı bir kampanya olarak ayarlarsınız.

Ayrıca, ücretsiz bir kılavuz gibi web sitenizden bir içerik parçası indirmek gibi eylemlere dayalı sıralı kampanyalar oluşturabilir ve daha alakalı içerikle indirme onaylarını takip etmek için bir dizi e-posta ayarlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda ‘ilk mıknatıs’ olarak da bilinir ve yeni müşteriler çekmenize yardımcı olabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.