E-İhracat nedir? | Popüler e-İhracat örnekleri

08.10.2021
1.466
E-İhracat nedir? | Popüler e-İhracat örnekleri

e-İhracat nedir? | Popüler e-İhracat örnekleri

e-İhracat nedir?

e-İhracat, internet üzerinden mal ve hizmet satın alma veya satma eylemi olarak tanımlanır. Günümüzde e-İhracat, tüketicilerin mal ve hizmet satın almalarının en popüler yollarından biridir ve e-İhracatın dünya çapında 2023 yılına kadar 6,54 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir .

Bunu perspektife koymak gerekirse, bu İngiltere ekonomisinin 2 katından fazla.


e-İhracatta teknoloji gelişiyor

Endüstriler geliştikçe ve internet yeniliği yönlendirmeye devam ederken, bir zamanlar pahalı ve pratik olmayan bir iş girişimi şimdi metalaştırıldı ve küçük bir fiyata herkes tarafından kullanılabilir.

Akıllı telefonların yükselişi ve internete (konumdan bağımsız olarak) kolay erişim, e-İhracat web sitelerinin büyümesi için önemli bir temel olmuştur ve ardından mobil ticaret veya m-ticaret kendi pazarı haline gelmiştir. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya siteleri yalnızca nesillerin dikkatini çekmekle kalmadı, aynı zamanda m-ticareti benzeri görülmemiş bir şekilde yönlendirmeye yöneldi .

Televizyon ve radyodan mobil cihazlara olan ilgideki bu değişim, pazarlamacıların hedef kitleleriyle etkileşim kurma biçiminde büyük bir değişime neden oldu.

e-İhracatin yönlendirdiği bu teknolojik gelişme, yalnızca ‘sosyal satış’ olarak da bilinen kendi e-İhracat versiyonunu yaratan sosyal medya platformlarında işletmeler için yeni pazarlama yolları ortaya çıkarmakla kalmadı. Ancak çevrimiçi alışverişin gücünü tüketicinin eline geçirdi. Kolaylık kraldır ve işletmeler bunu bilir.

Dijital dünyadaki büyük işletmeler kafalarını e-İhracate çeviriyorlar. YouTube, yakında izleyicilerin e-İhracat devi Amazon ile rekabet edebilmek için doğrudan YouTube videolarından alışveriş yapabileceklerini duyurdu . 2017 yılında Instagram, alışveriş yapılabilen gönderilerin yanı sıra yemek siparişi ve hikayeler aracılığıyla sunulabilen hediye kartı seçeneğini de tanıttı.

Sosyal medya platformları sadece arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmak ve bağlantı kurmak için değil, her işletmenin cephaneliğinde ihtiyaç duyduğu güçlü bir araçtır.

Giderek daha fazla teknolojik gelişmenin gelişmesiyle, çevrimiçi alışveriş, müşteri için her zamankinden daha uygun hale geliyor. 7/24 365 gün çevrimiçi alışveriş imkanı, ücretsiz teslimat ve iade ile iyileştirmeler, şimdi satın al, sonra öde seçeneklerinin giderek daha popüler hale gelmesiyle, e-İhracatin benzeri görülmemiş bir oranda büyüdüğünü görmek şaşırtıcı değil.

Bir e-İhracat işletmesinin maliyeti nedir?

1990’larda bir e-İhracat işletmesi kurmanın başlangıçtaki yüksek maliyetleri büyümesini durdurdu, ancak bu, yenilikçilerin düşük bir aylık maliyetle bulut tabanlı çözümler sunmaya başlamasından sonra kısa sürdü. Bu, bugün ‘Hizmet Olarak Yazılım’ (SaaS) olarak bildiğimiz şeyin doğuşuydu ve kısa bir süre sonra, çevrimiçi alışverişin güçlü bir itici gücü haline gelen sosyal medyanın ve küreselleşen bağlantının yükselişi izledi. 

Web tarayıcıları aracılığıyla erişilen yazılımların artmasıyla, e-İhracat web sitelerinin ve platformlarının popülaritesi hızla arttı ve iş çevrimiçi satış yapmaya başladığında işletme sahibi çok sayıda seçeneğe sahip.

Stokunuzu bulmayı, kartvizitler gibi herhangi bir şeyi bastırmayı ve bir iş kurmakla ilişkilendirebileceğiniz diğer maliyetleri bir kenara bırakarak; tamamen çevrimiçi bir iş kurmak, yalnızca çevrimiçi mağazanızdan neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır.

İşletmeniz için hangi seçeneğin doğru olduğunu keşfetmenize yardımcı olabilecek e-İhracat uzmanlarımızla konuşun .

e-ticaret-maliyet-kara cuma

e-İhracatin tarihi

e-İhracat tamamen yeni değil, ancak göreceli olarak hala emekleme aşamasında. Bununla birlikte, büyüme hızı, başka hiçbir sektörün daha önce görmediği bir şey. Size e-İhracatin nasıl ortaya çıktığı hakkında biraz daha bilgi vermek için, işte e-İhracatin tarihçesi.

1969:CompuServe, çevirmeli bağlantı kullanarak elektrik mühendisliği öğrencileri Dr. John R. Goltz ve Jeffery Wilkins tarafından kurulmuştur. E-posta ve internet bağlantısının en eski biçimlerinden bazılarıyla tanışın.
 
1979:Elektronik alışverişin ilk şekli, Michael Aldrich tarafından değiştirilmiş bir TV’yi işlem işleyen bir bilgisayara ve telefon hattına bağlayarak tanıtıldı.
 
1981 :Thomson Holidays [UK], kurulacak ilk işletmeler arası çevrimiçi alışveriş sistemidir.
 
1982 :Minitel, Fransa’da France Télécom tarafından ülke çapında tanıtıldı ve çevrimiçi sipariş için kullanıldı. Boston Computer Exchange, dünyanın ilk e-İhracat şirketi olarak kuruldu.
 
1984 :Gateshead [İngiltere] SIS/Tesco ilk B2C çevrimiçi alışveriş sistemidir ve 72 yaşındaki Bayan Snowball, ilk çevrimiçi ev alışverişçisidir. Nisan 1984’te CompuServe, ABD ve Kanada’da Electronic Mall’ı başlattı. İlk kapsamlı elektronik ticaret hizmetidir.
 
1990 :Tim Berners-Lee [İngiltere], bir NeXT bilgisayar kullanarak WorldWideWeb adlı ilk web tarayıcısını yazar.
 
1991 :ABD Ulusal Bilim Vakfı, internette ticari girişime yönelik eski katı yasağını kaldırıyor.
 
1994 :Sting’in “Ten Summoner’s Tales” kitabı, NetMarket üzerinden ilk güvenli çevrimiçi satın alma oldu.
 
1995 :Jeff Bezos, Amazon.com’u kurdu ve ilk satışını yaptı.
 
1995 :eBay (AuctionWeb olarak) piyasaya çıkıyor ve ilk ürünü, kırık bir lazer işaretçiyi satıyor.
 
1998 :Sonunda 2002’de 1.5 milyara eBay’e satılan PayPal’ın piyasaya sürülmesi.
 
1998 :Google’ın bir arama motoru olarak piyasaya sürülmesi. PayPal, bir e-İhracat ödeme sistemi olarak hizmete girdi.
 
1999 :Amazon tarafından 2009 yılında 928 milyon dolara satın alınan ilk yalnızca çevrimiçi mağaza (Zappos) açıldı.
 
2000:Google, bir çevrimiçi reklamcılık aracı olarak Google AdWords’ü piyasaya sürdü.
 
2002 :EKM, İngiltere’nin ilk bulut tabanlı e-İhracat sağlayıcısı olarak hizmete girdi.
 
2002 :eBay, PayPal’ı 1,5 milyar dolara satın aldı.
 
2004 :Ödeme Kartı Sektörü Güvenlik Standartları Konseyi (PCI), işletmelerin çeşitli güvenlik gereksinimleriyle uyumluluğunu sağlamak için kuruldu. Shopify’ın lansmanı.
 
2005 :Sosyal ağlar sayesinde sosyal ticaretin ilk başlangıcı. Etsy’yi başlattı. Amazon, Amazon Prime üyeliklerini başlattı.
 
2008 :Groupon’un lansmanı ile şirket, sadece 16 aylık iş hayatından sonra 1 milyar doların üzerinde bir değere ulaştı ve bu dönüm noktasına ulaşan en hızlı şirket oldu.
 
2011:Facebook, sponsorlu hikayeleri bir erken reklam biçimi olarak tanıtıyor.
 
2014:Apple Pay, mobil ödeme yöntemi olarak tanıtıldı.
 
2015 :Amazon.com, ABD’de neredeyse 500 Milyon SKU (Stok Tutma Birimi) satarak tüm e-İhracat büyümesinin yarısından fazlasını oluşturuyor.
 
2016:Alibaba, Lazada Group’ta yaklaşık 1 milyar dolar karşılığında kontrol hissesi alacağını duyurdu.
 
2017:Instagram, alışveriş yapılabilir etiketler sunarak, insanların doğrudan Instagram akışlarından satış yapmalarını sağladı. Siber Pazartesi satışları 6,5 milyar doları aştı.
 
2018:Dünya çapında tahmini 1,8 milyar insan çevrimiçi bir satın alma işlemi gerçekleştirdi.
 
2019:Amazon’daki ABD perakende satışları %191 arttı.
 
2020:COVID-19, Birleşik Krallık ekonomisini etkilemeye başladı ve e-İhracat satışları Şubat ayından itibaren fırladı  ve şu anda Birleşik Krallık’taki toplam perakende satışların %36’sını oluşturuyor.

Popüler e-İhracat sitelerine örnekler

amazon-e-ticaret-logosu

Amazon, e-İhracat başarı öykülerinin poster çocuğudur ve genellikle ‘bildiğimiz şekliyle e-İhracatin temel taşı’ olarak adlandırılır. Jeff Bezos, 1994 yılında Wall Street’teki işinden ayrıldıktan sonra bir online kitap mağazası kurdu ve adını ‘Cadabra’ koydu. Bezos, mağazanın “egzotik ve farklı” bir yeri temsil ettiğini düşündüğü için kısa süre sonra mağazanın adını ‘Amazon’ olarak değiştirdi.

Ayrıca, şirket adına ‘A’ harfi ile başlamanın, insanlar işletmeyi ararken alfabetik bir avantaja sahip olacağını da kaydetti.

İlk e-İhracat başarısından sonra Bezos, web sitesi aracılığıyla diğer ürünlerin potansiyelini gördü ve listelerini çeşitlendirmeye karar verdi. Çeşitlilik ve yenilik, bugün çok belirgin olan Amazon’un başarısının hala temel bir ayağıdır. Amazon şu anda dünyanın en büyük internet perakendecisi ve 2016’da Walmart’ı ABD’deki en değerli perakendeci olarak geride bırakarak dünyanın en büyük 9. perakendecisi oldu.


ao-logosu

İngiltere merkezli mutfak aletleri perakendecisi ‘AO.com’un hikayesi alışılmışın dışında başlangıçlara sahiptir. CEO John Roberts’ın bir barda olduğu ve arkadaşı ona internetten cihaz satamayacağına dair 1 sterlin bahse girdiği söyleniyor.

Roberts bahsi aldı ve 2001’de beyaz eşya satarak ‘Appliances Online’ı başlattı. ‘AO’ her zaman çalışanlarına ve şirket kültürüne güçlü bir şekilde odaklandı ve ‘Times’ın Birleşik Krallık’ta çalışmak için en iyi orta ölçekli şirketleri’ listesinde 4. seçildi. AO, büyüme sermayesini artırmak için 2014 yılında borsaya girdi ve 2015 yılında 476,7 milyon sterlinlik bir rapor verdi.


asos-e-ticaret-logosu

ASOS (başlangıçta ‘www.AsSeenOnScreen.com’), 2000 yılında ‘insanların televizyonda ünlülerin giydiğini gördükleri giysi veya aksesuarları bulabilecekleri bir internet işi kurma’ fikriyle yola çıktı.

Şirket, ürün yelpazesini ünlülerden daha fazla kıyafetle çeşitlendirdikten sonra 2002 yılında adını değiştirdi. ASOS şu anda İngiltere, ABD, Avrupa ve Çin’deki sipariş karşılama merkezlerinden 140 ülkeye gönderim yapan küresel bir çevrimiçi moda ve güzellik perakendecisidir.


bq-logo

B&Q’nun kurucuları 1960’larda DIY’nin seçkin bir azınlığın hobisi olduğunu gördü ve profesyonel inşaat malzemelerine el atmak ortalama bir “kendin yap” kullanıcısı için oldukça korkutucu olabilir.

B&Q sıradan izleyicilere hitap etmek istedi ve ilk mağazasını Southampton, İngiltere’de açtı. DIY, takip eden on yıllarda giderek daha popüler hale geldi. B&Q, 2001 yılında “B&Q ürünlerine 7/24 erişim, uzman tavsiyesi ve ilham verici oda fikirleri” sağlayan e-İhracat web sitesi ‘ www.DIY.com’u başlattıklarında güçlenerek güçlendi .

Son yıllarda kayda değer bir gelişme, B&Q’nun sürekli büyüyen mobil kitleye yanıt vermek üzere yanıt verdiğinden emin olmak için yeni web sitesi tasarımına 60 milyon £ yatırım yapma kararıdır.


ebay-logosu

eBay, eBay olarak yeniden adlandırılmadan önce 1995 yılında ‘AuctionWeb’ adı altında kuruldu. Çevrimiçi pazar yeri, ilk olarak, biri web sitesinin kırık bir lazer kalemini satın aldığında şaşıran kurucu Pierre Omidyar tarafından bir yan proje olarak inşa edildi.

eBay, ilk çalışanı Chris Agarpao’yu ücretler için gelen tüm kontrolleri halletmek zorunda kalana kadar Omidyar için bir yan proje olarak devam etti.

1997 yılında şirket, Benchmark Capital’den 6.7 milyon dolarlık risk sermayesi fonu aldı. Şirket, kategori listelerini genişletmeye devam etti ve iş hızla büyüdü.


alibaba-e-ticaret-logosu

Jack Ma, Çin’de bir kültür devriminin ortasında, ufkunu genişletme tutkusuyla büyüdü.

Üniversiteye giriş sınavında iki kez başarısız olduktan sonra, Ma iş başvurusunda bulunmaya başladı ve ünlü bir şekilde KFC’deki bir iş için geri çevrildiğini hatırlıyor.

Ayda 12$’a İngilizce öğretmeye devam etti ve öğretmenlik yaptığı sırada Yahoo.com’da “Bira” kelimesini arattığında ve ilgili hiçbir arama sonucuyla karşılaşmadığında kendini afallamış buldu.

Jack fırsatı gördü ve “Çin’in sarı sayfaları” olarak adlandırılan “Çin Sayfaları” oluşturdu ve sonunda o zamanlar yaklaşık 800.000 dolar olan bir kâr elde etti.

Ma daha sonra Alibaba.com için bir fikir buldu ve yatırım için en yakın 17 arkadaşını bir araya getirdi . eBay’in Çin eşdeğerini oluşturmaları gerektiğini ve güçlü bir şirket kültürü ve müşteri odaklılık yoluyla rekabet edeceklerini önerdi.

Doymamış bir Çin pazarında çok az rekabetle, Alibaba türünün ilk örneğiydi ve 2014 yılında 25 Milyar Dolarlık halka arzına (İlk Ürün Teklifi) kadar hızla büyüdü.


Bunların hepsinin ortak noktası ne?

Benzersiz farklılıklara rağmen, Amazon, eBay ve benzeri gibi e-İhracat devlerinin tüm başlangıç ​​hikayeleri, e-İhracatin gücünü ve genellikle kısa zaman dilimlerinde ve çok az başlangıç ​​sermayesi ile hızla büyüme potansiyelini göstermektedir.

Bir işletme ister “tamamen” bir e-İhracat işletmesi olsun, ister çevrimdışı başlayıp şimdi çevrimiçi olarak genişleyen bir işletme olsun, e-İhracat, herhangi bir işletmenin gelişebileceği son derece ölçeklenebilir bir ortamdır.

Bu, COVID-19’un dünya üzerindeki etkisiyle büyük ölçüde hızlandı. Birçok tuğla ve harç dükkanı kapılarını kapattı ve tüketiciler ihtiyaçlarını karşılamak için çevrimiçi işletmelere yöneldi.

Tüketici alışkanlıklarındaki bu değişiklik, şu anda dünya çapında toplam satışları %16 olan ve büyümeye devam edecek olan e-İhracat endüstrisini destekledi .

Ancak bu, e-İhracatin sahip olduğu nihai gücü gösteriyor: İster bir tuğla ve harç dükkanınız olsun, ister ilk kez bir iş kuruyor olun, herkesin çevrimiçi bir varlığa ihtiyacı var ve artık e-İhracat in gücü tartışılmaz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.