E ihracat nedir? E-ihracatın Avantajları Nelerdir?

04.08.2021
983
E ihracat nedir? E-ihracatın Avantajları Nelerdir?

E ihracat nedir? E-ihracatın Avantajları Nelerdir?

E-İhracat Nedir?

Teknolojideki gelişmeler, ticaretin yeni bir boyut kazanmasını sağlamıştır. Dijital kanallar aracılığıyla alışveriş kültürünü daha hızlı, daha kolay ve daha erişilebilir hale getiren e-ticaret, ülke sınırları dışında da satış yapabilmenin altyapısını oluşturmuştur. Geçmişte ihracat yapabilmek için hedef ülkedeki distribütörlere ya da doğrudan tüketicilere ulaşmak gerekirken, e-ihracat konsepti ile hayatımıza giren bu yeni sistem ile artık son kullanıcıya ulaşmak çok daha kolay. E-ihracat, dijital kanallardan diğer ülkelerdeki tüketicilere doğrudan satış imkanı sağlayan, sevkiyat, tahsilat ve bürokratik işlemlerde çeşitli kolaylıklar sağlayan gelişmiş bir e-ticaret yapısıdır.

İhracat ve E-İhracat arasındaki farklar nelerdir?

İhracatla ilgili belki de en can alıcı kısım gümrükleme sürecidir. Aynı zamanda süreçte en çok zaman ayırmanız, tüm adımları belirli bir disiplin içinde takip etmeniz ve vergi, harç gibi ödemelerle giderlerinizi artırmanız gereken gümrükleme işlemidir. Ancak kargo yaptığınız ülkede geçerli olan usul ve kanunların yanı sıra Türkiye kanunlarını da koymalısınız, çok iyi bir analiz yapmalısınız. İhracat sürecinde yapacağınız en küçük hata, çok ağır bir getiri ile gelebilir. E-İhracat, çeşitli teşvikler, yasal düzenlemeler ve hayatınızı kolaylaştıran birçok iyileştirme sayesinde bildiğimiz ihracattan çok daha hızlı. Örneğin normal ihracatta gümrükleme işlemleri 2-7 gün sürerken, e-ihracatta bu süreç 24-48 saate kadar çıkıyor.

Yapılan düzenlemelerle e-ihracat çeşitli vergi muafiyetleri ile desteklenmektedir. Ülkeden veya bölgeden bölgeye farklılık gösteren bu muafiyetler, belirli bir fiyata kadar e-ihracat için veri muafiyeti sağlamaktadır. Vergi muafiyeti örneklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

E-ihracatın avantajları nelerdir?

Son yıllarda hızla ihracatın yerini alan e-ihracat, kısa vadede kar elde etme ve firmaların farkındalığını artırma gibi avantajlarının yanı sıra devletler tarafından da destekleniyor. Peki avantajlarını sıralamak istersek, önde gelen avantajları nelerdir?

1- Yatırım maliyetleri geleneksel ihracata göre çok daha düşüktür.

2- Klasik ihracattan farklı olarak banka teminat mektubuna ihtiyacınız yoktur. Ödemeler, çevrimiçi ödeme kuruluşları tarafından yönetilir.

3- Riskler minimumdur. Konteyner ile gönderilen ürünlerde yaşanan sorunlar satıcıya ciddi yükümlülükler getirmektedir.

4- Erişilebilirlik maksimum seviyededir. Dijital kanallardan gerçekleştirilen satış ve pazarlama operasyonları sayesinde müşterileriniz size daha kolay ulaşabilir ve alışverişlerini istedikleri zaman gerçekleştirebilirler.

5- Mikro ihracat olduğu için sertifika ve benzeri belgelerle uğraşmazsınız.

6- Devletin e-ihracat için teşvik ve destek düzenlemeleri var. Örneğin e-ihracat yapan bir firma KDV iadesi ile ödediği KDV tutarının iadesini alır.

7- Sınırlara takılmayacaksınız. Tüm dünya potansiyel müşteriniz olur.

E-ihracat için teslimat türleri nelerdir?

E-ihracat yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da teslimat şeklidir. Gümrük vergisinin taraflar arasında paylaşılması esasına göre işleyen iki farklı teslim şekli vardır. Bunları kısaca açıklamak gerekirse,

DDP: Gümrük vergili teslimat olarak tercüme edilen bu teslimat türünde, alıcı size tüm ödemeleri yapar ve siz alıcı adına gümrük vergileri dahil tüm ödemeleri yapar ve siparişi kendisine teslim eder.

DDU: DDP’nin tersi olan DDU, alıcının gümrüğüne ulaştığında gümrük vergi ve harçlarının hesaplandığı bir hizmet türüdür. Sipariş gümrüğe ulaştığında tüm vergi ve harçlar alıcı adına faturalandırılır, bu teslimat türünde tüm vergileri alıcı öder.

Yukarıdaki teslimat türlerini incelediğimizde, müşteri deneyimi ve hızlı teslimat sağlamak için DDP teslimat türü ile çalışmak önemlidir. E-ihracatın getirdiği kolaylık ve muafiyetler göz önüne alındığında tüm süreci yönetmek daha kolay ve karlı olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.