E-İhracat Nedir? E-İhracat Nasıl Yapılır?

18.06.2021
1.100
E-İhracat Nedir? E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-İhracat Nedir? E-İhracat Nasıl Yapılır?

İnsanlar e-ticarete girdi, cirolar belli bir seviyeye geldi, işler bir yere kadar oturdu, şimdi de insanlar artık bide yurt dışına satalım demeye başladı. Günün sonunda insanlar şuna bakıyorlar: biz TL olarak ürettiğimiz ya da satın aldığımız malı, Euro ya da Dolar olarak dışarıya nasıl satarım? Tabii burada birkaç tane zorluk bulunuyor. 

İnsanların genelde aklındaki fikir şu: yurt dışına satış yapan Alibaba.com, Amazon.de, Amazon.com gibi sitelere entegre olalım ve buradan dışarıya ürün satalım. Tabii buralara üye olabilmeniz için yurt dışında firma açmanız gerekiyor, yani yurt dışında vergi mükellefi olmanız gerekiyor.

Diğer yapılmaya çalışılan işlem ise ben ürünü Türkiye’den satayım, Türkiye’deki faturayla çıkayım ve dışarıya mal göndereyim. Ama burada göz ardı edilen durum şu: sizin öncelikle sitenize trafik sokmanız gerekiyor. Örneğin Almanya’dan, Hollanda’dan sitenize trafik soktunuz. Siteye gelen müşterilere fiyatlarınızı da sundunuz. Sonrasında müşteriye ürünü sattığınızda o ürünü gümrükten sorunsuz bir şekilde teslim ediyor olmanız gerekiyor. İkincisi ise siteye trafik almak için ödediğiniz para yaptığınız operasyonu karşılıyor olması gerekiyor. Dışarıya reklam yaparken ödediğiniz paraları Euro veya Dolar olarak ödüyorsunuz. Ülkemin kur durumu da problemli olduğu için genelde burada problem yaşanıyor.

İnsanlar bu durumu şöyle düşünüyorlar: ben Türkiye’de sattığım ürünü 100TL’ye satıyorum, yurt dışında aynı ürünü 100 Euro’ya satacağım ve ona göre paramı kazanacağım. Ama şunu siz de biliyorsunuz ki Türkiye’de yapılan alışverişin çok büyük bir kısmı Kapıda Ödemeyle gidiyor. İnsanlar sizce neden kapıda ödemeyle alıyorlar? Çünkü insanlar önce aldıkları ürünü görmek istiyorlar. İşte e-ihracattaki en büyük sorunlardan bir tanesi bu.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.