E-İhracat Nasıl Yapılmalı? E-İhracat Gözüktüğü Gibi Değil!

31.01.2022
1.121
E-İhracat Nasıl Yapılmalı? E-İhracat Gözüktüğü Gibi Değil!

E-ihracat nasıl yapılmalı? Gibi tecrübe edinebileceğimiz hikayeleri internette her geçen gün artarak görüyoruz. Sizlere E-ihracat konusunda tecrübelerimizden faydalanarak bazı konulara değindik.

E-ihracat ile ticaret yapılması arasında sadece bilgisayar işlemleri bulunuyor. Ama durumlar sizlere anlattıklarımızdan sonra sanıldığı kadarda kolay değil. Yani sadece bilgisayar ile tüm işler bitmiyor.

Ev ürünleri üzerine daha önce satış yapmış ve hala satış yapmaya devam eden kişilerin tecrübelerinden yola çıkarak E-ticaret yapmak isteyenlerin veya hali hazırda yapanlara yardımcı olabileceğimiz püf noktalarına değineceğiz.

E-ihracatta biliyorsunuz ki gıda, giyim gibi sektörler oldukça popüler ve çok hızlı satış yapılabilen ürünler mevcut. Bu sektörlerin yanı sıra mobilya sektörü revaçta olan bir sektördür fakat oldukça maliyetlidir. E-ihracata giriş yapmak isteyen bir çok insan var Dünya’da biz E-ihracat var olmadan önce hayatında ticaret yapmış insanların bu işte daha başarılı olduğunu söyleyerek bazı detaylara değineceğiz.

E-ihracat kendi başına zor bir sektördür. Türkiye’de yapabileceğiniz bir ticaret için eliniz kolunuz bir yerlere ulaşabiliyor. Fakat E-ihracatta mal Türkiye sınırları dışında çıktıktan sonra sisteminiz oturmamışsa, iyi bir kurucu değilseniz şansınızın yaver gitmesi gerekebilir.

E-ihracat nasıl yapılmalı? Online eğitimler verimli mi?

E-Ticaret Eğitimleri Verimli Mi?

E-ihracat nasıl yapılır? Diye merak edenler bu konu hakkında ücretli eğitimlere başvuruyor. Bu sürece girmek isteyenlerin bir çoğu bu işle ilgili olarak eğitim almak isteyip fakat mağdur olup veya yarıda bırakanlar var. Çok gariptir ki bu konuya değinmemiz gerekiyor. İşin eğitim kısmını çok iyi bilen kişilerin ticaret kısmından oldukça iyi para kazanmaları gerekiyor. Çünkü oradan kazanacağınız para ile arasında çok büyük bir fark var. Ticaret yapan bir kimse zaten bu işin eğitim kısmıyla uğraşmaz. Diğer yanlış bilenen bir konu ise insanlar eğitim alır almaz sihirli bir cümle ile hemen seviye atlayarak iyi bir konuma gelebileceğini düşünüyor.

Aslında E-ticaret ile ilgili konferanslarda topluluğa karşı verilen eğitimlerin tamamı bize göre internette bulunabilecek bilgiler arasındadır. Bunların yerine yabancı dil öğrenmek size hayatınızın her alanında büyük katkılar sunacaktır. Tercümanlık, saha eğitimi, ülkelerin tüketim alışkanlarını öğrenmek için yapılan seyahatleri keşfetmenizin size daha çok katkısı olacaktır.

E-İhracata Girmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Tecrübe her işte olduğu gibi E-ihracatta da önemli. Biz bunu yeni bir ürünün satışını yapacağımız zamanda nasıl deneyimlediğimizi sizlere anlatmak istiyorum. Gireceğimiz sektörle ilgili tecrübesi olan bir arkadaşımız , yakınımızın tecrübesinden faydalanarak işe giriyoruz. Fakat işe girmeden önce yine kendimize tecrübe parası ayırdığımız dönemler oluyordu. 5 bin $ – 10 bin $ gibi rakamlarda kendimize unutabileceğimiz rakamlar belirleyerek tecrübe kazanmayı hedefledik. Çünkü bunu bir kez kazandığımızda uzun süre unutmayacaktık. Bu gibi yöntemlerle ürünleri göndererek kırılıp kırılmayacağını hatta kırık ürünler göndererek alıcının ürünü iade edip etmeyeceğine kadar testler yaptık.

E-İhracat Nasıl Yapılmalı? Para Kazanmanın Temeli

Biz bu işe girdik ve daha sonra bu işin hiç bir zaman sorunsuz geçmediğini fark ederek. Sorunsuz bir dönem ile geçtiğimiz dönemlerde kesin bu işte bir sorun var diyerek ilerledik. E-ihracata başlamak isteyenlerin bu iş sorunsuz bir değil bunu kesinlikle bilmeleri gerekir. Siyasi faktörlerin büyük bir etkisi görülüyor. Biz bunu oturup siyasi boyutuna kadar tartışarak çözüm üretmeye çalıştığımız zamanlar oluyor. Çünkü Amerika ile Türkiye arasında yaşanan bir gerginlikte gümrüklerde 2. uygulama yapılabiliyor. Ne kadar ufak görülebilen kararların E-ihracatta zaman ve bunun gibi bir çok faktörde sorunlar yarattığını görebiliyoruz.

Regülasyonlara ayak uydurmanız gerekebiliyor. Dünya’da yaşanan gelişmeler vergi oranınızdan, ürünün teslimine kadar tüm aşamaları etkileyebilir. Bu aşamalarda bir çok ekstra zarar edebileceğiniz masraflar çıkıyor. Az önce bahsettiğimiz tecrübe olayına değinirsek bu konularda her yerde edindiğiniz tecrübeler bu aşamalarda işinize yarıyor.

E-İhracat Yapmak İsteyenler Evden Çalışılabilir Mi?

E-ihracat daha önce de söylediğimiz gibi kendinizden bu işe vermeniz gerektiği için oldukça zorlu bir iştir. Fakat büyük paralar kazanmanız bu işte mümkün. Bir yere kadar evden çalışma yapabilirsiniz fakat belli bir noktaya geldikten sonra ofis veya daha farklı düzenlere geçmeniz gerekecektir. Çünkü işin büyüklüğüne göre değişebilen bir hacme sahip olacaksınız. Bu adımları sırayla atmakta oldukça mantıklıdır. Herkes bu işe çok büyük sermayeler ile başlamadı.

Yazımızın bu kısmına kadar E-ihracat da yaşanan zorluklara bahsettik. Olumlu kısımlarına değinmek istiyorum birazda. Kargo şirketlerinin kapınızın önünden ürünü alarak Dünya’nın bir ucuna götürmesi bu anlamda oldukça avantajlıdır. Tabi bununla birlikte ürünü Türkiye içerisinde bir ürün gönderdiğinizde ne kadar

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.