E-İhracat nasıl yapılır? | E-Ticarete Giriş

05.06.2021
1.424
E-İhracat nasıl yapılır? | E-Ticarete Giriş

E-İhracat son zamanlarda perakende sektörünün yoğun ilgisini çeken bir konu. Gümrük işlemlerinin çok kolay olması ve vergi avantajlarının yanı sıra döviz getirisi ile e-ihracat KOBİ’lere büyük bir fırsat sunuyor. 

E-ihracat nedir?

Basit bir dille cevaplayalım: Hepimiz e-ticareti biliriz. Mağazanızdaki ürünleri internetten satmak anlamına gelir. İşte e-ihracat da, ürünlerinizi internetten yurt dışına, yani başka ülkelerdeki müşterilere satmak anlamına geliyor. Yani bildiğimiz ihracatın internetten yapılan hali e-ihracat. Hangi kısımları internetten yapılıyor? Tabii ki müşteri bulma ve ürünü müşteriye sergileme, sipariş alma gibi kısımlar internet üzerinde yaşanıyor.

Peki, e-ihracat, klasik ihracattan neden daha avantajlı?

Çünkü e-ihracatta başka ülkelerden milyonlarca müşteriye ulaşma potansiyeli çok daha fazla. Ayrıca dünyanın öbür ucundaki bir müşteri kalkıp mağazanıza gelemeyeceğinden ürünlerinizi bir internet sitesinde sergilemek çok daha akıllıca.

E-ihracatın ürünlerinizi internet üzerinden başka ülkelerdeki müşterilere pazarlamak ve satmak olduğunu öğrendik, sıradaki başlığa geçelim.

e-ihracat nasıl yapılır?

internet üzerinden sattığınız ürünü paketledikten sonra gerekli belgelerle kargo firmasına teslim edilir kargo firması ürünü antrepoya kaldırıyor bu sırada kargo firması gümrük beyannamesi hazırlıyor buna elektronik ticaret gümrük beyannamesi denir gümrük müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanıyor çok kısa sürede  ürününüz yurtdışına çıkabiliyor.

E-İhracat için hangi belgeler gerekir?

kargo firmasına dolaylı temsil yetki belgesi verilmeli bunun yanında imza sirküleri fotokopisi verilir bunlar tek seferliktir. sonrasında ihracat bilgi formları doldurulmalı son olarak türkçe ve ingilizce olarak hazırlanmış faturaları ve çeki belgelerini doldurmanız gerekir.

E-İhracata nasıl başlanır?

yurtdışı pazar yerlerinde pazar açmak gerekir (amazon,rakuten , etsy ).

pazar yerlerinin en büyük avantajı ücretsiz olmasıdır çok çabuk şekilde pazar yerlerinde mağaza açabilirsiniz.

diğer avantajı ise o sitelerin zaten hali hazırda müşterileri vardır sürekli siteye giren milyonlarca kişi. fakat kötü tarafı ise çok fazla rekabet olmasıdır.

kendi e ticaret sitenizin olmasının avantajları?

site tamamen sizindir ve kendi markanızı oluşturursunuz.

düşük komisyon avantajları ve pazar yerlerinde olan komisyonu ödememiş olursunuz.

fakat iyi bir iş planı hazırlamak gerekir ülke hakkında sektör hakkında bilgiler edinmelidir.

diğer önemli konu ise buralara iyi bir SEO çalışması yapılmalı reklamlar verilmeli ve siteye tarafik çekilmeli.

Dijital mağazanızı e-ihracata nasıl hazırlarsınız?

web sitenizde döviz kuru çeviri , yurtdışı kargo modülü olmalıdır ve yabancı dil seçenekleri eklenmelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.