Dropshipping Nedir: 2022 İçin En İyi Rehber

01.04.2022
1.280
Dropshipping Nedir: 2022 İçin En İyi Rehber

Dropshipping Nedir: 2022 İçin En İyi Rehber

Dropshipping Nedir: 2022 İçin En İyi Rehber herhangi bir envanter olmadan kendi çevrimiçi mağazanızı yönettiğiniz ve ardından sattığınız ürünleri doğrudan üçüncü taraf bir tedarikçiden müşteriye gönderdiğiniz bir çevrimiçi satış modelidir. 

Buradaki fikir, depo alanına yatırım yapmanız veya satıştan önce envanter satın alma konusunda endişelenmeniz gerekmemesidir. Bir stoksuz satış mağazası sahibi, genellikle siz bir satış yaptıktan sonra bir stoksuz satış tedarikçisine ödeme yapmalıdır ve müşteri siparişleri doğrudan tedarikçiden müşteriye gönderilir.  

Bu, perakendecilerin tedarikçilerden toplu olarak satın aldığı ve daha sonra ürünleri bir marjla satmaya devam ettiği normal perakende arbitrajına karşıdır. 

Bu e-ticaret iş modeli birkaç yıldır popüler ve büyüyor ve stoksuz satış mağazalarının 2020’de 128 milyar dolarlık rekor bir gelir elde ettiği tahmin ediliyor. 

Bu gönderide, “Dropshipping nedir?” sorusunu yanıtlıyor, başarılı bir dropshipping mağazasının nasıl yönetileceğini tam olarak keşfediyor ve dropshipping modelinin e-Ticaret işiniz için doğru olup olmadığını anlamanıza yardımcı oluyoruz. 

Dropshipping nasıl çalışır?

Öyleyse, bir stoksuz satış işinin nasıl göründüğünün ayrıntılarına girelim ve süreçteki adımları inceleyelim.

Not – Bu süreci, stoksuz satış tedarikçisi veya diğer taraflar yerine, stoksuz satış yapan bir kişinin bakış açısından tartışmaya devam edeceğiz. Bu, okuyucularımızın çoğunun stoksuz satış iş modelinin bu açısıyla ilgilendiği varsayımına dayanmaktadır. 

1. Çevrimiçi mağazanıza ürün ekleyin

İlk aşama, herhangi bir e-ticaret işinde olduğu gibi, elbette çevrimiçi mağazanızı kurmak ve onu ürünlerle doldurmaktır. Bu yüzden önce ne satacağınıza karar vermelisiniz. 

Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey için stoksuz satış tedarikçileri var, bu yüzden bu sadece pazar araştırmanızı yapmak ve en yüksek kar marjı için çevrimiçi olarak ne satabileceğinizi belirlemekle ilgili. 

Sunmak istediğiniz tüm ürün yelpazesini tek bir toptancıda bulamıyorsanız, her zaman birden fazla tedarikçi ile çalışabilirsiniz. 

Artık çevrimiçi vitrininiz olduğuna göre, mağazanızı pazarlamanın ve ürün satmaya hazırlanmanın zamanı geldi. 

2. Müşteri siparişleri verir

Her şey yolunda giderse, bir sonraki aşama müşterinin sipariş vermesidir. Göndermeden önce, müşterileri siparişlerini satın almaya ve işleme koymaya ikna etmeniz gerekir. 

3. Müşteri öder

Ürünlerini aldıktan sonra müşteriler ödemeye hazırdır. Satın almaya hazır olduklarında, satıcıyla birlikte ödeme aşamasına geçecekler. 

Unutmayın, sattığınız malların toptan fiyatı, cebinize koyabileceğiniz kar marjlarını belirleyecektir. Ayrıca, satışa başlamadan önce nakliye masraflarını hesaba katmanız gerekir ve nakliye masrafları genellikle tedarikçi tarafından belirlenir. 

4. Siparişi tedarikçiye iletin

Dropshipping’in normal e-ticaret alışveriş deneyiminden ayrıldığı yer burasıdır. Perakendeci siparişi yerine getirilmesi için kendi deposuna göndermek yerine, stoksuz satış tedarikçilerine iletir. 

Bu nedenle, stoksuz satış tedarikçileri yalnızca düzenli toptancılar değil, uzmanlaşmıştır. Toplu tedarik siparişleri yerine stoksuz satış siparişlerini almak ve işlemek için kurulmaları gerekir. 

5. Tedarikçi ürünü gönderir 

Dropshipping’in son aşaması sipariş karşılamadır. Siparişin yerine getirilmesi, satın alınan ürünlerin üçüncü taraf tedarikçilerden müşteriye gönderilmesi anlamına gelir. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.