Çevrimiçi Pazar Yeri Nedir ve Hangi Avantajları Sağlar?

20.08.2021
1.045
Çevrimiçi Pazar Yeri Nedir ve Hangi Avantajları Sağlar?

Çevrimiçi Pazar Yeri Nedir ve Hangi Avantajları Sağlar?

Online pazaryeri, perakende, toptan ve uluslararası ticarette sıkça duyduğumuz bir terimdir.

Ancak bu çevrimiçi pazar yeri tam olarak nedir? Online pazaryerlerinin avantajları nelerdir? Satışlarınızı önemli ölçüde artırıyorlar mı?

Tüm bu soruları cevaplamak için, terimin tanımıyla başlayalım.

Çevrimiçi pazar yerleri, alıcı ve satıcıların çevrimiçi olarak buluştuğu platformlardır. Satıcılar bu dijital platformların bir parçası olarak e-mağazalarını kuruyor ve ürünlerini online olarak sergiliyorlar.

Sanal bir ortamda, online pazaryerlerini bir alışveriş merkezi olarak düşünmeliyiz. Bu platformlarda e-mağaza açan alıcılar potansiyel müşterileriyle buluşuyor. Tıpkı bir AVM gibi, ne kadar çok ürünü detaylı olarak yüklerseniz, alıcıların o ürünlere ulaşması ve onlar hakkında detaylı bilgiye sahip olması o kadar kolay olur. Bu sayede daha fazla satış yapma imkanı da artacaktır.

Online pazaryerlerinin avantajları nelerdir? 

 • Çevrimiçi pazar yerleri, satıcı şirketlerin daha fazla müşteriye ulaşması için bir fırsat sağlar.
 • Satıcılar, bu çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla 7/24 açık bir e-mağazaya sahip olabilir.
 • Satıcılar marka bilinirliklerini artırma fırsatı yakalar.
 • Satıcılar, ayrı bir e-ticaret sitesi oluşturup yönetmekten çok daha az harcama yaparak sanal mağazalarını çevrimiçi pazaryerlerinde oluşturabilirler.
 • Alıcılar, aynı satıcıdan daha önce ürün satın almış olan diğer müşterilerin yorumlarını ve deneyimlerini okuma ve inceleme fırsatı bulur.
 • Alıcılar ürünleri kolayca inceleyebilir ve karşılaştırabilir.
 • Alıcılar, aynı anda birkaç farklı satıcıya tek bir platform üzerinden erişebilir.
 • Alıcılar, aynı ürünün fiyatını farklı satıcılardan karşılaştırabilir ve alternatif fiyatı olan satıcıları filtreleyebilir.
 • Çevrimiçi pazar yerleri, hem satıcılar hem de alıcılar için güvenli bir ticaret ortamı sağlar.
 • Alıcılar satıcıyı tanımasalar da online pazaryerlerine duyulan güven nedeniyle bu platformları kullanma eğilimindeler.
 • Satıcılar, çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla pazarlama maliyetlerini azaltabilir.
 • Alıcılar, gerekirse çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla satıcılarla doğrudan iletişime geçebilir.

Çevrimiçi pazar yerleri satışlarınızı önemli ölçüde artırır mı?

Her şeyden önce, çevrimiçi pazaryerlerinin en büyük avantajı, daha büyük bir hedef kitleye ulaşma fırsatıdır. Fiziksel mağaza denilince, satışları artırabilmek için satıcının ürünlerini mağaza raflarında sergilemesi, fiyat etiketlerini belirtmesi, mağazanın görsel düzenlemesini yapması ve rekabete açık olması esastır. Fiyat:% s. Bu koşullar, sahip olacağınız sanal mağaza için de geçerlidir. Satıcı, yukarıda belirtilen ürünlerle ilgili bilgileri ve diğer detayları vermezse, müşteriler e-mağazayı ziyaret etseler bile herhangi bir ürünü satın almayabilirler.

Çevrimiçi pazar yerleri, satıcıların satış süreçlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bir online pazaryerinde bir e-mağaza kurarak ve yukarıdaki ipuçlarına dikkat ederek satıcı firmalar satışlarını artırabilirler.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.